پیشنهادهای این فصل

پیشنهادهای روزانه

عطرافشان اولین و بزرگترین مرجع تخصصی عطر و ادکلن در ایران

عطرافشان با بیش از یکدهه سابقه فروش و بررسی عطر و ادکلن دارای محیطی ساده است که روزانه کاربران مختلف اقدام به درج نظرات در مورد عطر و ادکلن می کنند .

بهترین قیمت و کیفیت عطر و ادکلن مردانه و زنانه و سمپل و تستر و مینیاتوری اورجینال و اصل را در محیطی امن برای کاربران محیا ساخته است . عطرافشان دارای نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت و معدن برای خرید هر چه امن تر شماست .

مشاهده
Green Tea Collection
مشاهده
مشاهده
greenley
مشاهده
مشاهده
Invictus Victory
مشاهده
مشاهده
Sauvage Elixir
مشاهده
Shahrokh
1400/09/11
پاسخ به کامبیز سخی
درود مجدد با اقای کامبیز متشکرم بابت توضیحات ارزشمندتون بسیار مفید بود و در انتخاب هایم حتما نظرات شما و انهایی که اشاره کردید در نظر خواهم گرفت ارادتمند شما
در جهان ذره ها؛ مرگ، بویِ باران را آبستن بود...!
بازهم پائیز با شمایلی سرخ و نارنجی اتمسفر اطراف مارو پرکرده. اتمسفری که بعد از بارش باران پُر از بویِ خاک میشه! پُر از بوی نم و آسمان...! انسان ها غالبا مجذوبِ نیرویِ گرانشِ رایحه ای هستند که پس از باران تو فضا پخش میشه.
اما؛ آیا واقعا بوی خاک؟ واقعا بوی آسمان و باران؟
آیا تمام اون اعجاز فقط بر اثرِ برخوردِ باران با خاک ایجاد میشه؟ شاید هم معاشقه ای است ملکوتی بین عالم بالا و پایین که آنچنان آکوردهای دوست داشتنی رو خلق میکنه. شاید هم اون رایحه ی جادویی حاصلِ سجده و بوسه ی دوباره ی فرشتگانِ افسانه ای بر ذات آدم باشه.
پاسخ در شاعرانه ها و با رویاپردازی میتونه هیجان انگیزتر هم بشه اما علم این بار هم رازهایِ شعبده بازِ خیال‌بافِ قصه ها رو برملا کرده!

بوی باران، خاک نمدار؛ رایحه ای است که بخش عظیمی از اون مربوط به جهان مردگان میشه!! :)

در بطن و جوهرِ خاک باکتری هایی وجود دارن که مواد ازبین رفته (پوسیده) رو به ترکیباتی (آلی) با ساختارِ شیمیایی ساده تر تبدیل می‌کنن. این ایجادهایِ تازه تبدیل به موادی مغذی و کودمانند میشن و تاثیر مستقیم برروی رشد گیاهان و بقای کلیِ خاک دارن! [این باکتری اَکتِنومایسیت (Actinomycete) نام داره و تاجایی که من متوجه شدم در زبان فارسی بهش 'پرتوقارچ' گفته میشه!] یکی از محصولات و فرآورده های شیمیایی که توسط اکتنومایسیت ها ایجاد میشه یک ترکیبِ آلی به نام جیئوسْمِن (Geosmin) [تلفظ رایج در زبان فارسی : ژئوسمین] هست که در واقع بخش عظیمی از بوی خاکی [Earthy] که ما از ذرات و ماهیتِ خاک دریافت می‌کنیم زیرمجموعه ی فعالیتِ همین ترکیب قرار می‌گیره.
اما نکته ای تیره در مورد این ترکیب وجود داره! اکتنومایسیت ها فقط با مرگ چنین ترکیبی رو تولید می‌کنن! در واقع در زمان تولید هاگ، جیئوسمن ایجاد میشه اما ذات باکتری ازبین میره!
در دوره ی خشکی و گرما این فعالیت‌ها کاهش پیدا میکنن ولی با شروع فصل بارندگی به دلیل افزایش رطوبتِ محیط این روند سرعت بیشتری به خودش می‌گیره و هنگامی که آبِ باران به سطح خاک برخورد میکنه جیئوسمن بصورت ذرات سیال و معلق، در هوا پخش و توسط باد به حرکت در میاد و در شمایلی مرطوب'خاکی'چوبی'خنک وارد بینی هایِ جستجوگرِ ما میشه و اینطوریِ که میتونیم بوی باران! رو استشمام کنیم.

بله‌؛ بوی باران، بوی مرگ! این سیاره ی شگفت انگیز.
خودکشیِ فداکارانه ی اکتنومایسیت، عامل ایجاد جیئوسمن میشه تا ما کنارِ پنجره های نیمه باز و بیخیالِ انسانیِ خودمون بایستیم و بی تفاوت به تمامِ آنچه پیش آمده،، نفسی عمیق بکشیم و به فردی که نزدیکمون ایستاده با حالتی فرزانه وار و عاشق پیشه نگاه کنیم و با طبعی شاعرکُش، چشمانی خمار و صدایی چندرگه در گوش چپش بخوانیم:
آه باران! شیشه پنجره را باران شُست؛ از دل من اما، چه کسی یاد تورا خواهد شست؟

بوی باران سوگواریِ باشکوه جیئوسمن برای اکتنومایسیت هاست...!!

اما شگفتی این سیاره ی پرنور همچنان ادامه داره...
یکی از عواملِ دیگه که تو ایجاد اون رایحه ی عجیب و پرجاذبه تاثیر داره مخلوطی از روغن های گیاهی است! روغن هایی که در دوره های خشک و گرم در جانِ برخی گیاهان ایجاد و سپس برروی سنگ ها و خاک ترشح میشن و هنگام ریزش باران این ترشحات شانه به شانه با جیئوسمن در مسیرِ لذت آدمیزاد قدم برمیدارن :)

مابین همین عجایب با یک رساله یا مقاله روبه رو شدم تحت عنوانِ 'حساسیت های بویایی نسبت به انانتیومرهای جیئوسمن' (Odor sensitivity to geosmin enantiomers) که توسط جُئِل پِرُواسی (Joelle Provasi) و اِرنست ایچ پُلَک (Ernest H. Polak) جمع‌آوری شده بود و به این مهم اشاره میکنه که سیستم بویایی انسان به شدت نسبت به جیئوسمن تمایل داره و در برخورد و شناسایی اون حساس عمل میکنه به طوری که برخی افراد قابلیت تشخیص و شناساییِ بوی جيئوسمن رو با غلظت یک واحد در تریلیون (1 ppt) هم دارن!
[هر یک واحدبرتريليون برابر با یک نانوگرم بر کیلوگرمِ!! در واقع دوستان بینی ندارن، نانوسنج با حساسیت به فاکتور جیئوسمن رو صورتشون نصب شده!]
شمایل ریاضی:
ppt --> parts per trillion
1 ppt = 1 nanogram/kilogram (ng/kg)
1 nanogram = 0.001 microgram!
1 microgram = 0.000001 gr :-|

سال ١٩۶۴ دانشمندان استرالیایی [به دقت دو دانشمند به نام های ایزِبِل جوی بیع(ر) (Isabel Joy Bear) و آرجی
توماس (R.G. Thomas) رایحه ایجادشده پس از باران رو 'پِتریکور' (Petrichor) نامگذاری کردند! این اسم/کلمه ریشه یونانی داره و از تجمیعِ Petra به معنای صخره (سنگ) و Ichor تشکیل میشه. جالبه، در اساطیر یونان Ichor به مایع یا خونی گفته میشه که در رگ های خدایان و فناناپذیران جاری بوده! میشه اینطوری تفسیر کرد که بوی باران رو به جاری شدن خون خدایان برروی سنگ ها و خاک تشبیه کردن! :)بله عزیزانم... باران، خاک، جنگل! در معنای کلان‌، 'طبیعت'
این ها ریشه در دیرینه و سلسله آدمیزاد دارن و برای اجداد غارنشین ما نمادی از حیات و تولد دوباره بودن. خدایانِ یونانی به هنگام باران به زمین میومدن و مایا ها به وقت باران دست به سمت آسمان بلند می‌کردند و به دنبال افسانه های خود میگشتن و خونِ دختران و پسران بی‌گناه رو باران از روی آسفالت سرد و خشن شست و با خود به کام تبخیر برد! آن خون و خون ها... به ضیافت بوسه ی خورشید رفتند و تبدیل به نور گرمی شدن که ندایِ رهایی در حرارتش نهان بود!!

این فقط 'نه' یک رایحه و لذت گذرا بلکه گرانش و کششی ذاتی است با طعم پرعطشِ رهایی!

باران بر روی خاک می‌باره و بذری کوچک از خیساخیسِ خاکِ مهربان، بختکِ 'نبودن' رو کنار می‌زنه و به لمسِ باشکوهِ 'بودن' می‌رسه! اینک، حیات و حال جوانه زدنِ دوباره ی رنگ سبز...!

باری؛ ذره ای که از جان میگذره تا ما به دودمان خودمون وصل بشیم. مرسی باکتری عزیز :)


Andy Tauer, Pentachords verdant
Etat Libre d`Orange, Hermann a Mes cotes...
Demeter, Petrichor
Demeter, Rain
Liquides Imaginaires, tellus
Neil Morris, City Rain
Clean reserve, Rain 2016

عزیزانم هیچکدام از این عطرها نمی‌تونن به گرد پای طبیعت برسن. بعضی غبار بعد از باران هستند، بعضی حس طوفان دارن، بعضی صرفا اکواتک هستن، بعضی حال و هوای گوگردی و خاطراتی از اُزون دارن و همگی نیاز مُبرَم به فعالسازی قوه ی تخیل! شما باید با ذهن خودتون به کمک نت ها برید...!
باران و خاکِ کهن کجا... این بلندپروازی های خام کجا :)


ای کاش آدمیزاد به دنبال بوی خاک و باران بین درس های شیمی نمیگشت. کاش به جای این همه عطر که مدعی عطر باران هستن، سیاره ای بارانی تر داشتیم! ای کاش پنجره هایی بیشتر؛ ای کاش اکسیژنی بیشتر؛ ای کاش تنفسی عمیق تر در جهانی آزادتر...!

گاهی 'لذت، حَظ و حسِ آزادی' چیزی نیست جز استشمامِ بوی باران در کشاکِش سخت دوران!
mohsen
1400/09/11
آرمانی کد پروفومو شمارو بشدت راضی میکنه
9
رایحه
7
ماندگاری
6
پخش بو
8
طراحی شیشه
خیلی شبیه به نسخه اصلی لایک انکیر نویر(لالیک مشکی) ولی به نظرم کمی دودی تر شده و اثر خس خس (شاید بیشتر ریشه خس خس) حس چوبی - خاکی تر بیشتری ایجاد کرده
ولی با توجه به اکستریم بودن اصلااااااااااا پخش و ماندگاری بیشتری نداره
مش قاسم
1400/09/11
پاسخ به کامبیز سخی
سلام جناب سخی،قربان شما،خیلی ممنون حتما تستش میکنم.
چه جالب،من متولد دی هستم.
مش قاسم
1400/09/11
پاسخ به ارژنگ بوترابی
یک دنیا ممنون جناب ابوترابی و اقا سپهر حتما امتحان میکنم
ادکلن مردانه
توسط Avin
1400/09/11
سلام دوستان  من یه ادکلن مردانه خیلی خوش بود و ماندگاری خوب تا سقف یک میلیون میخواستم لطفا معرفی کنید بوی خنک و تلخ داشته باشه ...
عطر مردانه
توسط k.f
1400/09/10
سلا خدمت دوستان عزیز دوستان لطفا چند عطر هم زمستانه و هم بقیه فصل ها برای یک جوان ۲۰ ساله معرفی کنید عطر های عالی و بی نظیر از رنج ۱ونیم تا ۵ تومن...
ادکلنی برای قرارهای عاشقانه😍
توسط Mahmoud
1400/09/09
سلام دوستان عطرافشانی عزیز ادکلن مردانه  واسه قرار عاشقانه با بویی خاص و قدرت مند با پخش و ماندگاری بسیار بالا تقریبا همه پسند و شیک و واقعا با کلا...
قیمت عطر های تام فورد و کرید
توسط ممد
1400/09/09
دوستان مدت زیادی هست که سوالی ذهن بنده رو درگیر کرده و اون اینکه چرا عطرهای تام فورد بااینکه صد میلشون بیشتر از ۳۶۰دلار نمیشه چرا بایستی در فروشگاه...
قدرت پخش لیتون یا پگاسوس اکسکلوسیف؟
1400/09/07
سلام دوستان عطر افشانی عزیز.پگاسوس اکسکلوسیف رو تست کزدم رایحه فوق‌العاده خوب و دلنشینی داره اما قدرت پخشش بعد از نیم ساعت کم میشه. آیا لیتون یا لی...
هر چند سلام سر آغاز
توسط alireza .xx
1400/09/07
هر چند سلام سر آغاز دردناک خداحافظی است ولی بگذارید این خداحافظی "چندماهه" به امید در پیش بودن سلامی نو باشد . اکنون که قرعه برای کسب دانش در سنگری...

نکات خرید ادکلن برند

 

تفاوت انواع عطر چیست؟

اگر قصد خرید عطر و ادکلن را دارید و نمی‌دانید که تفاوت انواع چیست، باید به این 3 نکته توجه داشته باشید:

انواع عطر اصل به 4 گروه تقسیم‌بندی می‌شوند: پرفیوم، ادو پرفیوم، ادو تولیت و ادکلن یا همان eau de cologne. پرفیوم‌ها حاوی 20 تا 40 درصد عصاره خالص و معطر هستند. ادو پرفیوم‌ها حدود 15 تا 20 درصد اسانس خالص روغنی دارند. ادو تولیت‌ها هم حدود 5 تا 15 درصد اسانس خالص را در خود جای داده‌اند.

یک ادکلن اصل یا EDU حدود 2 تا 7 درصد عصاره روغنی معطر دارد و درصد بیشتری از آن را الکل تشکیل داده است.

اگر می‌خواهید خرید عطر یا خرید ادکلن را در برنامه خود داشته باشید باید بدانید که ماندگاری عطرهایی که درصد عصاره خالص آنها بالاتر است، همیشه بیشتر خواهد بود. به طور کلی، هرچه که میزان عصاره خالص و روغنی به کار رفته در انواع عطر و ادکلن بیشتر باشد، قیمت این محصولات هم بالاتر خواهد بود و میزان پخش و ماندگاری بوی آنها هم بیشتر خواهد شد.

هنگام خرید آنلاین عطر و ادکلن به چه نکاتی توجه کنیم؟

اولین و مهم‌ترین نکته در مورد خرید اینترنتی عطر و ادکلن این است که حتما خرید را از یک فروشگاه اینترنتی معتبر انجام بدهید. یک عطر یا ادکلن اورجینال باید دارای جعبه سالم و بچ کد باشد. شماره بچ کد درج شده زیر جعبه عطر باید با بچ کد زیر بطری عطر مطابقت داشته باشد تا خیال شما از خرید عطر اورجینال راحت باشد. انواع عطر و ادکلن برند که در فروشگاه‌های آنلاین عرضه می‌شوند، باید قابلیت پیگیری اصالت محصول داشته باشند. در این صورت شما می‌توانید به خرید آنلاین عطر و ادکلن مورد نظرتان اعتماد کنید. 

کاربران فعال ماه اخیر

alireza .xx
126 نظر و نقد و بررسی
IRRO
105 نظر و نقد و بررسی
کامبیز سخی
70 نظر و نقد و بررسی
مسیح صفوی
69 نظر و نقد و بررسی
سعید رضایی شوشتری
56 نظر و نقد و بررسی