💐 🙃 🌷 🙏 🌺 1 سال پیش 19

بازطراحی عناصر گلی که قابل اسانس گیری نیستند.

یه سری از عناصر گلی بخصوص وایت فلورال ها بخاطر شکننده بودن و مواد معطره کمی که دارند به روش طبیعی قابل اسانس گیری نیستند .
فرایند اسانس گیری هرچه که باشد : از تقطیر با بخار اب گرفته تا کانکریت و استخراج با هگزان و حتی ماسیراسیون هیچکدام نمی تواند بوی اصلی این گلها رو به عطرساز بدهد و اسانس بدست آمده بلااستفاده خواهد ماند ، فلذا تولید کنندگان فراگرانس چاره ای ندارند جز اینکه به سراغ روشهای سنتز و بازطراحی با روش فضای فوقانی ( HS ) بروند .

تکنولوژی HS به طور گسترده برای نمونه برداری از گونه های مختلف گلها و ترکیبات معطر آنها همچون مشتقات اسیدهای چرب (آلدهیدها، کتونها و الکلها)، بنزوئیدها و ... استفاده میشود . همونطور که در ابتدای متن گفتم گلهایی مانند سوسن ، موگه ، یاس بنفش و... به گلهای بیصدا معروفن چرا که بعد از استخراج ، اسانس شان عطرو بویی ندارد و رایحه آنها باید در آزمایشگاه بازطراحی شود . به کمک تکنولوژی HS این امر به بهترین شکل ، ممکن شده است .

این تکنولوژی یک حباب یا تنگ شیشه ای دارد که مولکولهای رایحه ی گل مورد نظر را با پمپ خلا به دستگاه GC-MS انتقال می دهد ، دستگاه رایحه را با روش داینامیک hs آنالیز کرده و نتایج به دست آمده توسط یک متخصص شیمی عطر بازطراحی می شود . ( در این تکنولوژی اون تنگ شیشه ای که در عکس فوق مشاهده میکنید روی گل مورد نظر جاساز میکنند ، یه سری لوله و سیم این تنگ را به دستگاه جی سی مَس متصل میکنند، رایحه گل توسط جداره های تنگ شیشه ای جذب و به جی سی مس منتقل میشود ، دستگاه هم داده ها رو آنالیز و کدهای مولکولی را در میاره ). 
  
برای بازطراحی یاس ، یاس بنفش ، موگه و سنبل از ۸ ماده یکسان در خلوص و نسبت های متفاوت استفاده می شود .
اسانسِ یاس بنفش با ترکیب این عناصر بازطراحی میشود : ایندول ، ترپینئول ، بنزیل استات ، فنیل اتیل الکل ، هیدروکسی سیترونلال ، فنیل آسِت الدئید ، سیترونلول ، هگزیل سینامیک آلدئید . 


[EDITED] 1401/06/31 09:54
بازطراحی عناصر گلی که قابل اسانس گیری نیستند.
IRRO
IRRO
12 ماه پیش

سلام علیرضا جان ، عرض ادب و احترام

خسته نباشی 

آقا من یه سوال دارم

چرا اسانس ها با توجه به این که نمیشه همینجوری ازش استفاده کرد و برای استفاده از اونها تخصص لازم هست ، انقد راحت در دسترس هستند و به جای عطر به مردم فروخته میشوند؟

alireza .xx
alireza .xx
11 ماه پیش

درود ایرج عزیز ،عرض ادب و احترام .

شرمنده بابت تاخیر در پاسخ .

ایرج جان یه کامنت اماده کردم که در قسمت پرسش و پاسخ به اشتراک خواهم گذاشت ، کامنتم در همین مورد است .

فعلا همین اندازه بگم که نباید اسانس بصورت خالص عرضه بشه اما متاسفانه عرضه میشه ، نه فقط در ایزان بنده در ترکیه هم چنین چیزی دیدم .

یه مورد جالب برات بگم ، در مادرید اسپانیا و در فروشگاه سفورا که انواع برندهای عطری اونجا پیدا میشد ، یه قسمت بود اسانس عرضه میشد البته خیلی شیک و چشم نواز ، خیلی کنجکاو شدم و رفتم با کمک دوستم که به انگلیسی مسلط و کمی هم اسپانیولی بلد بود سوال پرسیدم که چرا اسانس بصورت خالص عرضه میشه . اون مسئول در جواب گفت اینا خالص نیستن بلکه بر پایه روغن بی بو زیز پنجاه درصد رقیق شدن ( اسانس چه رومتریال باشه چه فاین فرگرانس بر دو پایه « الکل پایه یا روغن پایه» رقیق میشن .

مشکلی که اینجا هست ، اول اغلب این اسانس ها از پاکستان و ترکیه میاد که نطارتی روشون نیست ، دوم فروش بصورت خالص است ، سوم برخی اسانس فروشها میان با DPG و کرچک هیدروژنه رقیق میکنند که این خودش قوز بالا قوز میشه .

یکی از دوستان میکفت با الکل و آب رقیق میکنند ، اما مخالف این نظر هستم ، حداقل من که ادم کنجکاوی هستم و میتونم دهها اسانس فروشی سر زدم و در مورد رقیق کننده هاشون آمار گرفتم چنین چیزی ندیدم ، بنده خداها اصلا قواعد و اصول رقیق سازی رو بلد نیستند و فکر میکنند اگه پنج میل اسانس را با پنج میل دی پروپیلن گلایکول رقیق کنند به مشتری لطف کردن🙃 ، ایکاش واقعا میتونستن و اسانس را برپایه الکل نیشکر تقلیب شده و اب دی یونایزد رقیق میکردن ، شما اب ، اسانس و الکل را میکس کن ، به احتمال ۹۹ درصد رنگ مایع میکس شده دوغی میشه که ما بهش دوفاز شدن میگیم ، ترکیب اب و الکل با اسانس نیاز به رابط هایی دارد که از دوغی شدن و دوفازشدن جلوگیری کنه ، این واسط ها اگه کم باشه دوفاز شدن را میبینیم اگه زیاد بشه به اصطلاح اسانس را میخوره و بوی کلی خیلی زمخت و مصنوعی میشه ، در ضمن برای این که آب دی یون ، اتانول نیشکر تقلیب شده و حامل ها رو با اسانس میکس کرد نیاز به دمای مثبت پنج داریم و در دمای مغازه و لابراتوار میکس کردن اشتباه است و مارو به اشتباه میندازه ، چراکه در دمای بالای مثبت پانزده انحلال پذیری بالاست ، ما باید میکس را دمایی که انحلال پذیری پایبن است حدود ۹ حلال را با اسانس میکس کنیم که ضریب اشتباه را به صفر برسانیم .

پارسال بهمن یک شرکتی با بنده تماس گرفت و گفت فلانی بیچاره شدم ، پذسیدم چرا ، گفت تمام عطرهای که ابان ماه تولید کردیم الان تو انبار همگی دوفاز شده ( اب و روغن جدا) و رنگشم به شکل دوغ شده ، خب من سریع متوجه شدم این شرکت تولید را توی دمای لابراتوار انجام داده و چون انحلال پذیری بالا بوده مواد در هم ذوب شدن ، بعد همون عطر که وارد دمای خنک شده دچار مشکل و دوفاز شدن شده .

برخی شرکتها که شیشه کدر و رنگی دارند اینمورد را رعایت نمیکنند و میگن خب اگه ترکیب دوفاز یا دوغی بشه با چشم قابل رویت نیست ، اما این اقایون نمیفهمن که این یعنی کم شدن ماندگاری ، افت کیفیت و... ، یه همچین مواردی وقتی اسپری میکمی اول اب رو اسپری میکنه و بعد اسانس رو ، در مجموع یک عطر هچل هفت میشه . رقیق سازی در ظاهر خیلی ساده به نظر میاد اما واقعا دهن ادمو سرویس میکنه ، هر اسانس ph متفاوتی دارد ، برای رقیق سازی اصولی باید بر اساس پ هاش هر نمونه آب دی یونایز و الکل را بالانس کرد تا برای کنترل ضریب تبخیر پوچر به فیکساتیو چگال نیاز نداشته باشیم ، بستن عطر به فیکساتیو بزرگترین خطای شرکتهای داخلی و بعضا اماراتی هست ، البته نه همشون و انصاف نیست همه رو باهم قیاس کنیم . 

محمدجواد غرا
محمدجواد غرا
11 ماه پیش

سلام دوست گرامی ،

لطف میفرمایید راهنمایی کنید اوکماس و پچولی (اسنشیال) از کجا میتونم تهیه کنم؟

alireza .xx
alireza .xx
11 ماه پیش

درود دوست محترم .

راستش در داخل جایی سراغ ندارم .

البته برخی سایتها اسنشیال اویل هایی میفروشن اما اونا برای اروماتراپی و بلحاظ منبع هم قابل اعتماد نیستند .

نیما رئیسی
نیما رئیسی
11 ماه پیش

آقا علیرضا سلام. امیدوارم خوب باشی. 

ممنون میشم سر فرصت من رو برای پیدا کردن یک عطر امضا مناسب راهنمایی کنی. ۲۷ ساله هستم. فوق لیسانس، موسیقی کار میکنم و مترجم هستم. تیپ ساده و کژوال میزنم. شخصیتی هم آرام و مهربان. از عطر های بلودشنل، انکر نواق لالیک، آکوادیجیو آرمانی خوشم میاد. در مقابل زیاد طرفدار ساواج دیور نیستم. دربازه اقتصادی  باشه خیلی بهتر. 

بسیار ممنونتم.💐

alireza .xx
alireza .xx
11 ماه پیش

درود نیما جان .

به روی چشم ، فقط نگفتید رنج قیمت چقدر باشه ؟

نیما رئیسی
نیما رئیسی
11 ماه پیش

خیلی ممنون. 

محدوده قیمت یک میلیون لطفا.

اگر هم مقدوره بفرمایید کدوم برند عطر ایرانی رو خودت ترجیح میدی. از بین ورسای، زیفوید، ژکساف و گرنویل و .... . 

مرسی

 

نیما رئیسی
نیما رئیسی
11 ماه پیش

خیلی ممنون. 

محدوده قیمت یک میلیون لطفا.

اگر هم مقدوره بفرمایید کدوم برند عطر ایرانی رو خودت ترجیح میدی. از بین ورسای، زیفوید، ژکساف و گرنویل و .... . 

مرسی

 

IRRO
IRRO
11 ماه پیش

سلام علیرضا جان وقتت بخیر

ممنون از این که وقت گذاشتی و جواب دادی

بسیار عالی بود

alireza .xx
alireza .xx
11 ماه پیش

دزود نیماجان ، راستش گزینه آخر را نمیشناسم اما اون یکی ها هیچکدام چون مواد اولیه ترکیه میزنن ، شرکتهایی که فرانسوی ، انگلیسی و آلمانی استفاده میکنند بهترن ( اگه ممکن پیج اینستام رو فالو کن ، تو عطرگرامم، از راست به چپ بشمار صفحه ششم یعنی عطرگرام میزکار را مشاهده کنید ) .

rahil tagi
rahil tagi
7 ماه پیش

آقای علیرضا واقعا تبریک میگم بهتون و تشکر می کنم بابت این مطالب مفید که با تصویر و رفرنس و ... که براحتی در اختیارمون می گذارید . عذرخواهی می کنم که تا به امروز فرصت مطالعه اش پیش نیومده بود.

بنظر شما با این روشی که گفتید از هر چیزی میشه اسانس گیری کرد یا خیر ؟ مثلا بنظرتون چقدر امکان داره در عطر Etat Libre d'Orange Secretions Magnifiques روایح انسانی بکار رفته باشه ؟

alireza .xx
alireza .xx
6 ماه پیش

درود خانوم راحیل خیلی ممنون لطف دارید شما و عذرخواهی بابت تاخیر در پاسخ، بدلیل مشغله کاری و یک سری مسائل خیلی تمایلی به حضور در عطرافشان ندارم  ...

با تکنولوژی های hs و gc_ms هرچیزی رو که بخوان بازطراحی میزنند ، بازطراحی از عطرها یا بازطراحی از گلها و ...که به صورت طبیعی قابل اسانس گیری نیستند تبدیل به یک مسئله پیش پاافتاده شده ، الان با همین تکنولوژی میان تمام روایح خوش یک باغ سلطنتی را به جی سی مس انتقال ، آنالیز و در قالب عطر بازطراحی میزنند ، خیلی از برندها عطرهای جدیدی بیرون دادند و ادعا میکنند بر گرفته از فلان باغ سلطنتی است که درست میگن . بعنوان مثال برند پنهالیگونز سفارشِ طراحی یک همچین عطری را به شرکت سی پی ال آروماس انگلستان داده بود ، شرکت سی پی ال تولید کننده مواد اولیه رومتریال و فاین فرگرانس است و به برندهایی مانند دانهیل ، نیشانه ، پنهالیگونز ، کلیوکریستین و ...هم مواد اولیه میفروشه و هم براشون یه سری عطر طراحی کرده .

خلاصه شرکت سی پی ال به سفارش پنهالیگونز اومده یک عطر طراحی کرده به اسم پنهالیگونز هاگیرو ، برای طراحی این عطر تمام روایح خوش گلها ، گیاهان و ... یک باغ سلطنتی بریتانیا را توسط همین تکنولوژی انالیز و پس از تعیین دوز هر عنصر توسط پرفیومرهای سی پی ال، در قالب عطر تولید کرده .

با این تکنولوژی از بوی کوکی و پیتزا گرفته تا بوی نوزاد و ...را بازطراحی میزنن . عطری که فرمودین  قطعا یک سری نت های سنتز است که احتمالا با همین روش بازطراحی شده .

rahil tagi
rahil tagi
6 ماه پیش

سلام و ممنون بابت پاسخگوئی تون علیرضا جان که همنام برادرم هستید اتفاقاً . بازم تشکر می کنم بابت این همه مطالب مفیدی که صمیمانه در اختیار همه ما می گذاری اما هر وقت از کسی ، چیزی یا جائی دلت گرفت با خودت بگو " این نیز بگذرد " . حال و هوای دپ اینجا هم موقتیه .. با حضور عطرافشانت دوباره این محفل رو برما روشن کن نازنین 🌷🌷

alireza .xx
alireza .xx
6 ماه پیش

درود خانوم راحیل عرض ادب و احترام 🙏💐

چی بگم والا انگار ارائه فرمول و یک سری مباحث فنی در مورد برگه های بهداشت و ... به مذاق یه سری که در توهم سیر میکنند خوش نیامده .... . خب عطربازی که تهش بشه  خرید و تستِ خشک و خالی طوری که در آخر درک درستی از نت ها و اکوردها نداشته باشی و ریویوهات پر از گاف باشه ،بنطرم هرچه که هست عطرباز نیست . یه سری چیزا که از درجازنها دیدم و‌ مواردی که پشت سر گفته بودن کمی ناراحتم کرد اما اهمیتی ندارن که بخوام بخاطرش فعالیتم را کات کنم ،امیدوارم جرات کنند بیان زیر نظراتم چیزایی که پشت سر گفته بودن را مستقیم به خودم بگن که بصورت علمی و مستند پاسخشون رو بدم  تا یکبار برای همیشه در مباحثی که هیچ درکی ازش ندارند مزه پرانی نکنند ، از برج ۱۰ تا نوروز خیلی کارم سنگین میشه و ته فرصتی که دارم در اینستا چندتا استوری بزارم ، انشالله از سال جدید فعالیتم را بصورت جدی شروع خواهم کرد  .

با تشکر از شما 🙏💐

rahil tagi
rahil tagi
6 ماه پیش

سلام علیرضا جان .. تصمیم گرفته بودم جواب هیچ کامنتی رو ندم و هیچ پستی هم نذارم اما دلم نیومد .. بگذریم.

حرف پشت سر .. اینجا؟!!!!! والا این دیگه نوبره و یک جور ضعفه . بقول خودت اگه شهامت داشتن در حضورت صحبت می کردن که جواب بگیرن اونم مستند :)

مرسی که جواب دادی با اینکه میدونم خیلی شلوغین .. بازم ممنونم🌺

alireza .xx
alireza .xx
6 ماه پیش

💐🙏

برای ثبت نظر لازم است وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت نام کنید
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟