11 روز پیش 1

بازطراحی عناصر گلی که قابل اسانس گیری نیستند.

یه سری از عناصر گلی بخصوص وایت فلورال ها بخاطر شکننده بودن و مواد معطره کمی که دارند به روش طبیعی قابل اسانس گیری نیستند .
فرایند اسانس گیری هرچه که باشد : از تقطیر با بخار اب گرفته تا کانکریت و استخراج با هگزان و حتی ماسیراسیون هیچکدام نمی تواند بوی اصلی این گلها رو به عطرساز بدهد و اسانس بدست آمده بلااستفاده خواهد ماند ، فلذا تولید کنندگان فراگرانس چاره ای ندارند جز اینکه به سراغ روشهای سنتز و بازطراحی با روش فضای فوقانی ( HS ) بروند .

تکنولوژی HS به طور گسترده برای نمونه برداری از گونه های مختلف گلها و ترکیبات معطر آنها همچون مشتقات اسیدهای چرب (آلدهیدها، کتونها و الکلها)، بنزوئیدها و ... استفاده میشود . همونطور که در ابتدای متن گفتم گلهایی مانند سوسن ، موگه ، یاس بنفش و... به گلهای بیصدا معروفن چرا که بعد از استخراج ، اسانس شان عطرو بویی ندارد و رایحه آنها باید در آزمایشگاه بازطراحی شود . به کمک تکنولوژی HS این امر به بهترین شکل ، ممکن شده است .

این تکنولوژی یک حباب یا تنگ شیشه ای دارد که مولکولهای رایحه ی گل مورد نظر را با پمپ خلا به دستگاه GC-MS انتقال می دهد ، دستگاه رایحه را با روش داینامیک hs آنالیز کرده و نتایج به دست آمده توسط یک متخصص شیمی عطر بازطراحی می شود . ( در این تکنولوژی اون تنگ شیشه ای که در عکس فوق مشاهده میکنید روی گل مورد نظر جاساز میکنند ، یه سری لوله و سیم این تنگ را به دستگاه جی سی مَس متصل میکنند، رایحه گل توسط جداره های تنگ شیشه ای جذب و به جی سی مس منتقل میشود ، دستگاه هم داده ها رو آنالیز و کدهای مولکولی را در میاره ). 
  
برای بازطراحی یاس ، یاس بنفش ، موگه و سنبل از ۸ ماده یکسان در خلوص و نسبت های متفاوت استفاده می شود .
اسانسِ یاس بنفش با ترکیب این عناصر بازطراحی میشود : ایندول ، ترپینئول ، بنزیل استات ، فنیل اتیل الکل ، هیدروکسی سیترونلال ، فنیل آسِت الدئید ، سیترونلول ، هگزیل سینامیک آلدئید . 


[EDITED] 1401/06/31 09:54
بازطراحی عناصر گلی که قابل اسانس گیری نیستند.
IRRO
IRRO
2 روز پیش

سلام علیرضا جان ، عرض ادب و احترام

خسته نباشی 

آقا من یه سوال دارم

چرا اسانس ها با توجه به این که نمیشه همینجوری ازش استفاده کرد و برای استفاده از اونها تخصص لازم هست ، انقد راحت در دسترس هستند و به جای عطر به مردم فروخته میشوند؟

برای ثبت نظر لازم است وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت نام کنید
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟