جرمین سلیر

جرمین سلیر

ملیت : فرانسوی

ژرمن سلیر یک عطار فرانسوی بود که در سال 1909 در بوردو فرانسه متولد شد . او یکی از اولین عطاران زن برجسته ، در زمانی که صنعت تا حد زیادی تحت سلطه مردان بود . در سال 1930 برای تحصیل در رشته شیمی به پاریس رفت و پس از اخذ مدرک به عنوان شیمیدان در شرکت فرانسوی روره برت اند دوپونت مشغول به کار شد . در سال 1943 ، او روره را ترک کرد تا برای کولگیت پالمولیو به عنوان یک عطار کاربردی کار کند ، اما پس از سه ماه به روره بازگشت .

در دهه 1940 ، سلیر با رابرت پیگه ، طراح سابق پل پوآر که خانه مد خود را راه اندازی کرده بود ، ملاقات کرد . پیگه به دنبال کسی بود که عطرهای جسورانه و پیشرو برای تکمیل مدهای جوان و پر جنب و جوش او برای دوره پس از جنگ ایجاد کند . در سال 1944 ، سلیر باندیت را ایجاد کرد که یکی از اولین چایپرهای چرمی در عطاری بود . او از 1% ایزوبوتیل کینولین استفاده کرد تا به باندیت کیفیتی چرمی و غلیظ بدهد . این عطر بسیار محبوب بود و به یک کلاسیک فوری تبدیل شد .

در سال 1947 ، عطر سلیر ونت ورت را برای خانه بالمین ساخت که حاوی مقدار زیادی گالبانوم بود و به عنوان اولین عطر " سبز " در نظر گرفته شد . این عطر فوراً مورد استقبال قرار گرفت و استانداردهای عطرهای سبز را برای سالهای آینده تعیین کرد .

در سال 1948 ، سلیر عطر فرکز را خلق کرد که در حال حاضر یک عطر برجسته گل سرخ در نظر گرفته می شود . این فرمول حاوی رایحه مریم ، شکوفه پرتقال تونسی خالص ، یاس فرانسوی ، و روغن ریشه زنبق ایتالیایی و بسیاری مواد دیگر بود . فرکز به یک جنجال تبدیل شد و امروزه هنوز هم به عنوان یکی از بهترین عطرهای گلی در تمام دوران شناخته می شود .

سلیر در طول زندگی خود با برخی از مشهورترین چهره های فرانسوی ، مانند نویسنده ژان کوکتو ، بازیگر فرانسوا پریر و پیر بریسون ، سردبیر قدیمی فیگارو ، رابطه  دوستی برقرار کرد . میراث او به عنوان یک زن پیشرو عطار و خالق عطرهای جسورانه و زیبا ماندگار است و همچنان تا به امروز الهام بخش بوده است .

سلیر بسیاری از عطرهای معروف دیگر را در طول حرفه خود خلق کرد، از جمله له فویت دس هیروز برای بالنسیاگا ، الیزه 64 83 ، جولی مادام ، موسیو بالمین ، و میس بالمین برای برند بالمین ، و کور ژویی برای نینا ریچی . تأثیر او بر دنیای عطاری امروزه همیشه محسوس است و آثار او همچنان مورد توجه علاقه مندان عطر در سراسر جهان است .

 

جرمین سلیر