رابرت پیگه

رابرت پیگه

محور فعالیت : مد
کشور : فرانسه
تعداد محصول : 25
اشتیاق رابرت پیگه (که در سال 1898 در خانوادهای بانکدار و خوش آوازه در ایوردون سوییس متولد شد) به طراحی مد بسیار زود نمایان شد. در 17 سالگی و در مواجهه با مخالفت شدید خانواده، ایوردون را به مقصد پاریس ترک کرده و به مطالعه تحت نظر موسسات مشهور ردفرن و پایرت پرداخت.
پیگه در سال 1933 و پس از اتمام آموزش، آتلیه شخصی خود را در خیابان سیرک پاریس افتتاح کرد. او در آنجا به واسطه ظرافت و خاص بودن پیراهن های زنانه صبح و عصر خود، به کار بردن زرق و برق خاصی از رنگها در لباس های عصر و دوخت بی نقص کت و شلوار جذاب فلانلی خاکستری خود شهرت یافت. هر مجموعه ای بازتابنده دید دقیق و بی نقص، سادگی خالص و کیفیتی است که ظرافت پیگه را در سبک، شخصیت و الهام بخشی تعریف مینماید.
دلنشین و اعیانی، ماهر در ادبیات، نقاشی و هنرهای تزیینی؛ تجلی موفقیت و شهرت پیگه در پاریس ادامه یافت. او نوابغ مد پاریس و همچنین ماهرترین هنرمندان آن دوره همچون ژان کوکتو، کولت و ژان ماره را گرد خود جمع کرد. پیگه در سال 1938 و در حالی که آوازهاش در سرتاسر پاریس پیچیده بود، از بزرگترین افتخار خود -یعنی موسسه رابرت پیگه- رونمایی کرد. این موسسه در میدان شانزه لیزه که یکی از مشهورترین نقاط شهر است، قرار داشت.
میراث پیگه در طول سالهای حضورش در این میدان نخست به عنوان استادی شکل گرفت که توجه مطرح ترین افراد شاغل در مد را به خود جلب کرد و دوم به عنوان فردی که دنیای عطر و ادکلن را برای همیشه تغییر داد.
کریستین دیور که در ابتدا هنرمندی فقیر بود ولی در نهایت به یکی از مشهورترین شاگردان پیگه تبدیل شد، مینویسد: «رابرت پیگه مزایای سادگی را به من آموخت که از طریق آنها میتوان به آراستگی و زیبایی حقیقی دست یافت.» افراد بسیاری در موسسه پیگه آموزش دیدند که از جمله آنها میتوان به طراحانی چون اوبر دو ژیوانشی، مارک بوهان، پییر بالمین و جان گالانوس اشاره کرد.
اگرچه تاثیر پیگه بر مد غیر قابل انکار است، ولی این میراث عطر و ادکلنش بود که از او افسانه ساخت. محصولات بندت و فراکاس پیگه (که در اواخر دهه 40 با عطرسازی به نام جرمین سلی کار میکرد) به نقطه عطفی در عصر جدید صنعت عطرسازی تبدیل شد. در مورد این محصولات گفته میشد که «حسی خاص داشته و با ویژگیهای نشان تجاری او مطابقت کامل دارند: وفاداری کامل به سلیقه خوب، لوکس بودن، تکراری نبودن و حس ذاتی دلربایی.»
اگرچه پیگه در 55 سالگی از دنیا رفت، دستاوردهای خارق العاده او همچنان همراه زنانی است که تاثیرگذاری چشمگیر او بر صنعت مد معاصر را درک کرده و با عطرهای پیگه خود را در دنیای زیبایی او غرق میکنند.
امروزه نیز نام رابرت پیگه با مجموعهای بینظیر از دلپذیرترین رایحه های دنیا همچنان پایدار باقی مانده است...

رابرت پیگه