Neurostyle Neurostyle
14
1400/03/13

چقدر به نظرات سایرین و نمرات در سایت عطرافشان، تکیه کنیم؟

درود و شادباش خدمت تمامی اعضای محترم سایت ارزشمند عطرافشان

به ذهن بنده رسید که بحثی راجع به اهمیت قسمت نظرات و نمرات ارائه شده در این سایت وزین عرض کنم. شاید که مناسب و مفید باشه برای سایر خوانندگان گرامی.

قطعا توانایی حواس ما در تبادل اطلاعات با دنیای اطراف یکسان نیست. قویترین حس ما بینایی، و ضعیف ترین اونها بویایی هست که کمترین پردازش ها رو در مغز داره. به همین دلیل، نمیتونیم خیلی درباره تجربیات بویایی مون صحبت کنیم و انتخاب عطر و موارد مشابه، از روی نوشته و نت ها، بسیار سخت و مبهم هست.

بنظرم یکی از بهترین کمکی هایی که در اینجا میتونیم بگیریم، بررسی نظرات سایر افراد هست که خودش جای بحث زیادی داره. در جستجوهایی که داشتم، بنظرم رسید سایت عطرافشان، بهترین فضا رو برای تبادل آرا و گفتگوهای مفید و تخصصی در زمینه عطر، هموار کرده که همه علاقمندان به روایح خوش، میتونن بهره ببرن.

جا داره که از زحمات این عزیزان تشکر کنم و آرزو میکنم روزبروز، حالشون بهتر، امیدشون بیشتر و درآمدشون افزونتر بشه 🤗

بنظر میرسه که یکی از اهداف تبادل تجربه ها و نظرات، یکی اینه که احساسات خودمون درباره عطرها رو در جایی ارزشمند ثبت کنیم. این ثبت احساسات، وقایع و خاطره ها، ریشه در پیشینان ما داره و حتی در غارها هم تصاویری به یادگاری، نگاشته شده است... . دومین هدف اینه که اطلاعات مخاطبین در این زمینه افزایش داده بشه. این تبادل تجارب و دانش با کسانی که در زمینه عطر، تجربه و تخصص دارن و لطف میکنن و وقت میذارن، قطعا فواید زیادی داره.

اما در کنار فواید متعدد، این سیستم ضعف هایی داره که قابل بررسی و بحث هست و اگر برخی خوانندگان به این نقاط ضعف، آشنا نباشن چه بسا بجای اینکه بهتر تصمیم بگیرن، گزینه بدتری رو انتخاب کنن و یا سردرگم و مایوس بشن.

بنده سعی میکنم آنچه به ذهنم میرسه رو بنویسم. از سایر عزیزان و خبرگان حاضر در سایت هم خواهش میکنم نظرات ارزشمندشون رو مکتوب کنن تا در این شرایط پر استرس که حتی خرید عطر، نیاز به بودجه بندی و حساب و کتاب داره، همه به هم کمک کنیم...

خب بریم سراغ بخش نظرات!

خوشبختانه هر کاربری در وبسایت عطرافشان، صفحه پیشخوان داره که تا حدی ما رو با تجربه و نظرات و حتی شخصیت اون فرد، آشنا میکنه.

من وقتی نظری جدی درباره یک عطر رو میخونم، حتما پیشخوان اون فرد رو نگاه میکنم تا براوردی از نحوه نظر دهی یا تجربه اون فرد استنباط کنم.

نکته اول اینه که وزن نظرات فردی که فقط مثلا 2 تا عطر رو تجربه کرده با کسی که بیش از 200 عطر رو بررسی کرده، همسان نیست. نگاهی به تعداد نظرات فرد ، تعداد تشکرات یا تعداد عطرهایی که در پیشخوان فرد موجوده، میتونه به ارزیابی تجربه فرد، کمک کنه.

نکته دوم، کیفیت نقد افراد هست. ذکر جملاتی مثل اینکه ""این عطر مثل بهشته" یا "بدترین عطریه که میشه حتی تصور کرد" به تنهایی کافی نیست. اگر فرد چند پاراگراف رو بنویسه و بعدش جمع بندی کنه خب طبیعیه. اما ذکر نظرات اکستریم، بنظر بنده قابل اعتنا نیست. اما نظراتی که از نتها، آکوردها، تن ها و حال و هوای عطر مینویسن، و بجای اینکه "قاضی" باشن ،سعی میکنن "راوی" تجربه شون باشن، میتونه به انتخاب کمک کنه. من همیشه این سوگیری رو دارم که وقتی عطری رو تجربه میکنم که آکورد مورد علاقه منو داره میخوام با هیجان بیشتری ازش تعریف کنم. نظر دهی درحالیکه هیجان شخصی، از استنباط منطقی جدا بشه، خیلی سخت هست و تمرین بسیار میخواد.

نکته سوم، شخصیت و ویژگی های فردی هست که نظر میده. بنظر میرسه برخی افراد علاقه دارن که درباره برخی عطرهای نیش یا گرون قیمت، نظر بدن تا شاید حس لاکچری بودن یا خاص بودن رو تجربه کنن. و با این کارشون ممکنه باعث اتلاف چندمیلیون پس انداز یه بنده خدایی بشن که روی اون نظر، تکیه کرده. یا شخصیت برخی افراد، شاکی هست و از همه عطرها ایراد میگیرن و طوری از بدی عطر میگن که انگار دلیل همه مصائب و بدبختی ها، همون عطر بوده...

همچنین بین نظرات یک فرد مثلا 45 ساله با 18 ساله، کلی تفاوت هست. قطعا ملاک های تحسین یا تقبیح یک محصول، برای این دو عزیز یکسان نیست. به همین سان درباره جنسیت، شغل، درآمد و ... . پس اگر یک نظر برامون تعیین کننده هست، بهتره تا حدامکان متوجه بشیم که فرد نظر دهنده، چه ملاک هایی داشته.

نکته چهارم، تجربه استفاده از عطر اورجینال هست. وقتی که بنده برخی نظرات رو میخونم، تقریبا مطمئن میشم که فرد عطر تقلبی رو خریده و تجربه اون، حتی شبیه عطر اصلی نیست و با میانگین نظرات چندهزار نفری موجود در سایت های مرجع، اصلا هماهنگ نیست. معمولا این افراد، کلی برهان و دلیل هم میارن که عطرشون اصل هست. اینجا دوتا نکته هست: یکی اینکه فروشنده جنس تقلبی، مجبوره کلی دلیل و برهان برای شما بیاره که این عطر اصل هست تا شما رو مجاب به خرید کنه. دوم اینکه چون ته دل آدم ناراضی هست و گواهی میده که این عطر، اصل نیست، مدام با خودمون کلنجار میریم و توضیحات اون فروشنده رو تکرار میکنیم تا خودموون رو توجیه کنیم و دلداری بدیم...

نکته پنجم، موقعیت استفاده از عطر هست. اگر عطر گرم و سنگین زمستونی، در فضای بسته یا بهار استفاده بشه، میتونه واقعا کلافه کننده بشه. اگر جوانی، در اولین روز دیدار با محبوبش، تجربه خوبی کسب کنه و مثلا تعریف عطرش رو از زبان "یار" بشنوه، برای شما قسم ها میخوره که این بهترین عطر دنیاست. که البته از نگاه ایشون کاملا درسته. و موارد مشابه و متضاد دیگه...

نکته ششم، هدف شما از انتخاب عطر هست. اگر بدون هدف، وارد نظرات یا حتی وبسایت بشید، ممکنه با انبوهی از گزینه ها مواجه بشین که سردرگم تون میکنه. بنظرم قبلش فرد باید به یه جمع بندی برسه. مثلا آیا این عطر رو واسه مخاطب عام میخوایید یا خاص؟ برای محل کار میخوایید یا باشگاه، برای استفاده روزمره و دم دستی یا مناسبت خاص. و این همه مهمه که چقدر میخوایین هزینه کنین.

جمع بندی اینکه بهره گیری از نظرات اعضای محترم سایت، نیاز به درنظر گرفتن عوامل متعددی داره که خواننده بهتره به اونها دقت کنه. بنده در حدی که به ذهنم رسید، بهشون اشاره کردم. امیدوارم که کمک کننده باشه. نمیدونم اصلا کسی وقت میذاره این نوشته ها رو بخونه یا نه 😅

با آرزوی بهترین ها

پاسخ مدیر : سلام عرض ادب
سپاس از توجه و نظر شما
با جمع بندی نکاتی که فرمودید می توان امکانی فراهم کرد که سطح کاربر نظر دهنده با توجه به موارد مختلف مثل تعداد نظر ، تعداد تشکر ها ، فعالیت در انجمن، جمع کلمات استفاده شده در نظرات و ...تعیین شود تا مشخص شود کاربر در چه سطحی قرار دارد
مواردی مثل سن ، شغل ، فصل استفاده از عطر نیز می توانید به بخش های مختلف اضافه شود.
تشکر از شما
بررسی می شود
alireza .xx alireza .xx
1400/03/13

حقیقتامن ده درصد به نظرات تکیه میکنم،،درعطرافشان واقعا عزیزانی هستند باتجربه و نظرات خیلی خوبی درج میکنن واینو میشه ازذکرصخیح نت ها فهمید مثلا نتی در بیس ذکرشده ولی ازهمون دقایق ابتدایی به مشام میرسه و کاربرانی که بدرستی درج میکنن مشخصه تک نت هارو تست داشتن وباهاشون آشنان ولی بعضی نظراتم هست که کاربر میاد از روی تاپ نت بررسی میکنه تابرسه به بیس نت که مشخص اون کاربر یا باطیف وسیعی ازتک نت ها آشنا نیست ویااصلا اون عطرو تست نداشته(امیدوارم توانسته باشم منظورم رابرسانم)،من خیلی وقتا معیاره سنجش را روی پیشنهاداتی که داده میشه میزارم، مثلا بارها عزیزان تازه واردی که به تازگی علاقه مندبه عطرشدن میان میپرسن که من هیچ اطلاعاتی ازعطر ندارم و چندتا عطر خوش بازخورد وعامه پسند برای زمستان بهم معرفی کنید خب وقتی به اون کاربری که تازه وارده وهدفش فعلا فقط بازخورده بعضا اینترلود وعطرایی که اصلا سیف نیستن پیشنهاد داده میشه میشه..........

امیدوارم سطح کیفی نظرات روز به روز بالابره وبجایی که سال ۹۶بود برسه که واقعا اون تایم من لذت میبردم از نظرات البته الانم عزیزانی هستند که نظراتشون عالیه ولی حقیقتا نسبت به چندسال قبل کاهش یافته.

In The Dark In The Dark
1400/03/13

محسن جان، با تشکر از نظرتون و باهاتون موافقم در خیلی موارد ... ولی یه نکته رو در نظر بگیرید که خب وجود نظرات واسه این نیس حجت رو تموم کنه واسه خواننده بلکه دلیل اصلیش اینه که طرف بتونه با نظرات مختلف مواجه بشه و خودش تصمیم بگیره واسه همینم من خودم در نوشتن نظرم بدون سانسور عمل میکنم؛  اگه حس کنم عطری واقعا خوبه بعد از کلی تست تمامی نکات مثبتش میگم؛ اگرم حس کنم عطری بده نظرمو سانسور نمیکنم که x یا y ناراحت نشه و رک میگم ... دیگه اینکه خواننده از نظرات چی برداشت میکنه خب خودش باید بهش فکر کنه؛ میتونه همه نظرات متضاد رو بخونه و سپس تست کنه و ببینه نظرش چیه ... در نتیجه من فکر نمیکنم که نیاز باشه در نوشتن نظرمون خودمون رو جای ۲۰ نفر بذاریم و بعدش ریویو بذاریم به ۲ دلیل : ۱) با تصور قرار دادن خودمون در جای شخص دیگری الزاما به این معنی نیس که اون حس رو داریم بلکه صرفا نوعی توهم مخرب از درک کردن چیز ها است ۲) هرچی بیشتر دخیل کردن مواردی که حسش نمیکنیم باعث میشه حس شخصیمون کمرنگ شه!

پس بنظر من مهم ترین نکته راجع به نوشتن، تست دقیق، کینه نداشتن نسبت به عطر و در نهایت سانسور نکردن نظرمون واسه رضایت بقیه است!

در رابطه با پیشنهاد مدیر سایت : بنظرم یکی از دلایل موفقیت عطرافشان، جو‌ دوستانه و بدون چشم داشتش هست؛ من در سایت های نقد هنری موزیک و سینما زیادی فعالیت داشتم و دلیل رو به اضمحلال رفتن اکثرشون در قسمت نظرات؛ وجود سیستم ارباب، رعیت، کد خدا طور بود .... یعنی بنظرم اگه به هر دلیلی عطرافشان rate و یا سابقه و یا لقب قرار بده واسه کاربرا صرفا با ورود الکی به موضوع جو دوستانه رو تبدیل یه جوی میکنه که نوشتن برای هنر در ازای دریافت لقبی خواهد بود؛ فرض کنید بحثی سر عطر شه بعد یه کاربر لقب حرفه ای داره یکی کاربر تازه کار لقبشه! خدا رحم کنه :) 

بنظرم اگه بخوام نقش مفیدی واسه عطرافشان درین موضوع درنظر بگیرم، اینه که در پروفایل اشخاص، اطلاعات بیشتری بشه دید، مثلا فضایی واسه بیو که در حد چند جمله کسی خواست چیزی بنویسه، یا قسمتی واسه مشخص کردن تاپ ۵ عطرها و یا مشخص کردن تاپ ۵ برند های عطرسازی، یا قسمتی واسه معرفی نوت های مورد علاقه ... یا مثلا در سایت پارفومو اگه کسی کامنت میده، نمراتی که شخص به اون عطر داده رو خیلی ریز بالای کامنتش نشون میده که خب اینم مفیده و سایر مسائلی ازین قبیل که کمک میکنه ادم شناخت بهتری از نویسنده داشته باشه! اینجوری با سر زدن به پنل کاربری شخص با دیدنِ نوت های مورد علاقش، عطرهای مورد علاقش و شرکت ها قشنگ تا حد زیادی دستمون میاد طرف چه سبک و سیاقی دوس داره ...

اما همچنان فکر میکنم چیزی غیر از نظارت و مدیریت و دادن امکانات از طرف سایت میتونه به خراب شدن جو دوستانه منجر شه ...؛ مشخص کردن ریت و لقب دادن اونم از طرف سایت مث اقتصاد دولتی هست و صرفا یه سیستم ارباب رعیتی درست میکنه که حالت دوستانه سایت رو از بین میبره!

پاسخ مدیر : سلام عرض ادب
تشکر از توجه شما
موضوعی که مطرح شد بنظر منطقی تر می باشد، البته تاپ 5 عطر در حساب کاربری در حال پیاده سازی می باشد ، در مورد وبسایت پارفومو و نشان دادن نمراتی که به آن محصول داده شده ، ایده مناسبی هست.
موارد بررسی می شود
تشکر از شما
مریم مریم
1400/03/14

سلام. من خیلی تازه کارم تو عطر ولی خب از سال ۹۴ عطرافشان رو میخونم و همیشه مرجع مهمی بوده برام در کنار سایت های خارجی.  مخصوصا در مورد کیفیت روایح سعی میکنم ببینم کابرانی که مشخصه بسیار واردن چی فرمودن. نمره پخش بو و ماندگاری هم برام مهمه و چک میکنمشون. 

در مورد پیشنهاد مدیر محترم هم همون اول که خوندم،صادقانه بگم خیلی حس بدی بهم دست داد چون تو دنیای واقعی به حد کافی به خاطر مسائل مادی انسانها طبقه بندی شدن و احساس بد زیادی اینطوری تزریق شده، فضای مجازی جاییه که انسانها دقایقی رو از تلخی های دنیای واقعی بهش پناه میارن و به نظر من تو سایت تخصصی عطر اصلا نیازی نیست من بدونم فلانی کی وارد سایت شده، شغلش چیه،چندتا عطر خریده...اینا همه باعث میشه کم کم سایت خالی بشه و جو دوستانه اینجا رقابتی بشه و حتی بدتر از اون رقابتی که فرد رو از خود واقعیش دور میکنه و‌مجبور به نوشتن نظرات بلند بالای خیلی تخصصی کنه تا مثلا اعلام کنه خیلی میدونه! من از فضای اینستاگرام به دلیل همین فخر فروشی ها،خودنمایی ها و ادعاها بیزارم و اگه عطرافشان هم اینطوری بشه از اونم احتمالا کم کم زده میشم در حالی که دوست ندارم سایت محبوبم دچار این وضعیت بشه.به نظرم ما همه اینجا کاربریم نه چیز بیشتر، نیاز نیست هیچ سطحی از زندگی انسانها اینجا مشخص بشه چون اصلا نیازی هم بهش نیست. این قضیه از لحاظ حریم خصوصی هم مناسب تره چون به نظر شخص من، بهتره تو فضای مجازی بیشتر ناشناخته بمونیم.

متشکرم از توجهتون

In The Dark In The Dark
1400/03/14
در پاسخ به مریم :

سلام. من خیلی تازه کارم تو عطر ولی خب از سال ۹۴ عطرافشان رو میخونم و همیشه مرجع مهمی بوده برام در کنار سایت های خارجی.  مخصوصا در مورد کیفیت روایح سعی میکنم ببینم کابرانی که مشخصه بسیار واردن چی فرمودن. نمره پخش بو و ماندگاری هم برام مهمه و چک میکنمشون. 

در مورد پیشنهاد مدیر محترم هم همون اول که خوندم،صادقانه بگم خیلی حس بدی بهم دست داد چون تو دنیای واقعی به حد کافی به خاطر مسائل مادی انسانها طبقه بندی شدن و احساس بد زیادی اینطوری تزریق شده، فضای مجازی جاییه که انسانها دقایقی رو از تلخی های دنیای واقعی بهش پناه میارن و به نظر من تو سایت تخصصی عطر اصلا نیازی نیست من بدونم فلانی کی وارد سایت شده، شغلش چیه،چندتا عطر خریده...اینا همه باعث میشه کم کم سایت خالی بشه و جو دوستانه اینجا رقابتی بشه و حتی بدتر از اون رقابتی که فرد رو از خود واقعیش دور میکنه و‌مجبور به نوشتن نظرات بلند بالای خیلی تخصصی کنه تا مثلا اعلام کنه خیلی میدونه! من از فضای اینستاگرام به دلیل همین فخر فروشی ها،خودنمایی ها و ادعاها بیزارم و اگه عطرافشان هم اینطوری بشه از اونم احتمالا کم کم زده میشم در حالی که دوست ندارم سایت محبوبم دچار این وضعیت بشه.به نظرم ما همه اینجا کاربریم نه چیز بیشتر، نیاز نیست هیچ سطحی از زندگی انسانها اینجا مشخص بشه چون اصلا نیازی هم بهش نیست. این قضیه از لحاظ حریم خصوصی هم مناسب تره چون به نظر شخص من، بهتره تو فضای مجازی بیشتر ناشناخته بمونیم.

متشکرم از توجهتون

منم با نظرتون موافقم؛ اصلا این میل به بالا پایین بودن و برتری جویی هرجا که وارد شه خراب کاری میکنه ...

بهتره گاهی کنار هم باشیم تا بالا سر و یا زیر دست همدیگه

گلی گلی
1400/03/14

سلام

با خانم سالاری کاملا موافقم...هیچ چیز این دنیا اینقدر جدی نیست که حالا بخواد عطر!!!!!!! که فقط یک تفننه برای خیلیها باشه!

سطح و طبقه و سواد!!!!! بازگشت به دوران ارباب رعیتی!

خونه من اقدسیه است, خونه من الهیه است! من ماشینم فلانه....خونمون 5 تا سرویس بهداشتی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!داره. من تازه از کالیفرنیا اومدم....عمم اینو از اروپا آورده!!!!

این چیزایی که تو دنیای واقعی آدما رو از هم دور کرده اینجاها وارد نکنیم!!!  ارزش نداره!!!! مگه می خواین هواپیمای خصوصی بخرین که این همه وسواسین؟

ای بابا کاش در سطوح بالاتر و چیزای محترم مردم ما اینقدر دقیق و ریزبین و موشکاف بودن!!!

با احترام به همه ولی اگه جو عطر افشان هم بخواد اینجوری بشه که من یکی دنبالش نمی کنم علی رغم علاقم به دنیای روایح!!!!!

مریم مریم
1400/03/14
در پاسخ به گلی :

سلام

با خانم سالاری کاملا موافقم...هیچ چیز این دنیا اینقدر جدی نیست که حالا بخواد عطر!!!!!!! که فقط یک تفننه برای خیلیها باشه!

سطح و طبقه و سواد!!!!! بازگشت به دوران ارباب رعیتی!

خونه من اقدسیه است, خونه من الهیه است! من ماشینم فلانه....خونمون 5 تا سرویس بهداشتی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!داره. من تازه از کالیفرنیا اومدم....عمم اینو از اروپا آورده!!!!

این چیزایی که تو دنیای واقعی آدما رو از هم دور کرده اینجاها وارد نکنیم!!!  ارزش نداره!!!! مگه می خواین هواپیمای خصوصی بخرین که این همه وسواسین؟

ای بابا کاش در سطوح بالاتر و چیزای محترم مردم ما اینقدر دقیق و ریزبین و موشکاف بودن!!!

با احترام به همه ولی اگه جو عطر افشان هم بخواد اینجوری بشه که من یکی دنبالش نمی کنم علی رغم علاقم به دنیای روایح!!!!!

سلام گلی عزیز

موافقم. چقدر زیباست اندیشه شما.شاد باشین

amir amir
1400/03/14

بانظرخانوم گلی موافق هستم،،درمورده انتخاب عطر از روی نظرات دیگرا اعضا همونطور که جناب علی گفتن نهایت باید ده درصد به نظرات تکیه کرد،حالا سوای اینکه نظراتی که ثبت میشه چقدرحرفه ای،آماتورو (بعضا کپی از سایتای خارجی) هست عطر یه چیزکاملا سلیقه ای هست و بهترین راهکاراعتماد به بینی و تست قبل ازخریدهست.

Neurostyle Neurostyle
1400/03/14

دوستان عزیز مسیر بحث عوض شد ها...

من به خوانندگان پیشنهاد دادم زمان خواندن نظرات، کاملا بهشون تکیه نکنند و مجموعه عواملی رو در نظر بگیرن.

اینکه شما عزیزان میگین دوران مقایسه و خودبرتر بینی و ارباب رعیتی سراومده، گرچه درسته اما بحثی کاملا جداست!

بسیاری از سایت های معتبر دنیا، مشترکین شون رو رتبه دهی میکنن، و هیچ مشکلی هم پیش نمیاد!!!

اینکه ما حتی نمیتونیم از یک ابزار ساده سواستفاده نکنیم، و بجای بهره وری درست، دنبال استنتاج مسایل حاشیه ای باشیم، آفتی در جامعه ماست. تفسیرهای نادرست و انگ های نابجا باعث دلسردی دلسوزانی همچون دکتر ایکاروس عزیز ضد که ما همیشه در حسرتش هستیم..‌.

من پیشنهاد میکنم مطالب نگاشته شده رو دوباره بخونیم و ببینیم آیا میشه مثبت هم به قضیه نگاه کرد یا ما واقعا شایستگی استفاده از چنین ابزاری رو نداریم...

با احترام

گلی گلی
1400/03/15
در پاسخ به Neurostyle :

دوستان عزیز مسیر بحث عوض شد ها...

من به خوانندگان پیشنهاد دادم زمان خواندن نظرات، کاملا بهشون تکیه نکنند و مجموعه عواملی رو در نظر بگیرن.

اینکه شما عزیزان میگین دوران مقایسه و خودبرتر بینی و ارباب رعیتی سراومده، گرچه درسته اما بحثی کاملا جداست!

بسیاری از سایت های معتبر دنیا، مشترکین شون رو رتبه دهی میکنن، و هیچ مشکلی هم پیش نمیاد!!!

اینکه ما حتی نمیتونیم از یک ابزار ساده سواستفاده نکنیم، و بجای بهره وری درست، دنبال استنتاج مسایل حاشیه ای باشیم، آفتی در جامعه ماست. تفسیرهای نادرست و انگ های نابجا باعث دلسردی دلسوزانی همچون دکتر ایکاروس عزیز ضد که ما همیشه در حسرتش هستیم..‌.

من پیشنهاد میکنم مطالب نگاشته شده رو دوباره بخونیم و ببینیم آیا میشه مثبت هم به قضیه نگاه کرد یا ما واقعا شایستگی استفاده از چنین ابزاری رو نداریم...

با احترام

آقای دادجو سلام

یادداشت شما رو کامل خونده بودم فرمایشات شما صحیح و ارزنده بود. شما به نکاتی اشاره فرمودین و درست هم بود ولی نتایجی که از حرف شما حاصل شد رو بنده نپسندیدم.

دلیلش هم خود ما مردم هستیم که هنوز رشد نکردیم و یادمون رفته " تن آدمی شریف است به جان آدمیت" و متاسفانه طبقه بندیهای جهان سرمایه داری همه رو به شدت تحت تاثیر قرار داده چه تو ایران و چه هرجای جهان.

چند سال پیش یه سفر 10 روزه رفته بودیم به یکی از کشورهای آسیای جنوب شرقی برای تعطیلات, تو شب اول خوب تورها برای شام روالش اینه که ملت رو می برن یه جایی که یخ آدمها با هم آب بشه. اون شب ما و بقیه ایرانیها جمعا چند تا میز بیشتر نمی شدیم! یه گروه دیگه ای اومدن که از چهره معلوم بود ایرانی هستن, ولی متاسفانه از همون اول نگاهشون به ما به شدت از بالا به پایین بود!

بعد از شام آهنگ ایرونی خونده شد ما هم رفتیم وسط واسه رقص. من سعی کردم با یه گروهی از آقایون حدودا 60-70 ساله از اون گروه برقصم پیرمردهای بامزه ای بودن! ولی خیلی واضح یکیشون گفت "ما با شماها کاری نداریم" ولی بعد یکی دیگه ازشون اومد و با هم رقصیدیم. بعد از اتمام خانومهای اون گروه اومدن دور میز ما و به یه خانوم دکتری از گروه ما گفتن" ماشالله به شما اصلا نمیاد ایرانی باشین!" بعد گفتن ما از امریکا اومدیم 24 ساعت پرواز داشتیم خوب شما ها که از ایران میاین راهتون نزدیکه...خلاصه سرتون رو درد نیارم تا تونستن با آمریکایی بودنشون به ما فخر فروختن!!!

حتی گروهی از ایرونیا وقتی پاشون می رسه به امریکا لیست مخاطبین تلفن همراهشون رو پاکسازی می کنن که از ایران کسی تو فهرستشون نباشه کلاسشون بیاد پایین!

ببینید این مشکل فرهنگیه و به جنبه خود ما بر می گرده ولی متاسفانه نظام طبقه بندی شده که الان داره دنیا رو اداره می کنه تاثیر زیادی تو مملکت و مردم ما هم گذاشته و من فکر می کنم برای مبارزه باهاش باید دائما به آدمها تذکر داد و یادآوری کرد چون سریعا همه چیز طبقه بندی می شه و این اصلا درست نیست.

تو همه جوامع با چیزهای بد مبارزه می شه مثلا فعالیت گروه سبزهای طرفدار محیط زیست با نظام مصرف گرای سرمایه داری. 

من فکر می کنم جنابعالی هم بهتره همه چیز رو به برداشت منفی آدما ارتباط ندین و حق فعالیتهای درست مدنی رو برای بقیه هم در هر سطحی قائل باشین

با تشکر از مطالب و نکات مهمی که زحمت نوشتنش رو کشیدین.

پاینده باشین

Neurostyle Neurostyle
1400/03/15
در پاسخ به گلی :

آقای دادجو سلام

یادداشت شما رو کامل خونده بودم فرمایشات شما صحیح و ارزنده بود. شما به نکاتی اشاره فرمودین و درست هم بود ولی نتایجی که از حرف شما حاصل شد رو بنده نپسندیدم.

دلیلش هم خود ما مردم هستیم که هنوز رشد نکردیم و یادمون رفته " تن آدمی شریف است به جان آدمیت" و متاسفانه طبقه بندیهای جهان سرمایه داری همه رو به شدت تحت تاثیر قرار داده چه تو ایران و چه هرجای جهان.

چند سال پیش یه سفر 10 روزه رفته بودیم به یکی از کشورهای آسیای جنوب شرقی برای تعطیلات, تو شب اول خوب تورها برای شام روالش اینه که ملت رو می برن یه جایی که یخ آدمها با هم آب بشه. اون شب ما و بقیه ایرانیها جمعا چند تا میز بیشتر نمی شدیم! یه گروه دیگه ای اومدن که از چهره معلوم بود ایرانی هستن, ولی متاسفانه از همون اول نگاهشون به ما به شدت از بالا به پایین بود!

بعد از شام آهنگ ایرونی خونده شد ما هم رفتیم وسط واسه رقص. من سعی کردم با یه گروهی از آقایون حدودا 60-70 ساله از اون گروه برقصم پیرمردهای بامزه ای بودن! ولی خیلی واضح یکیشون گفت "ما با شماها کاری نداریم" ولی بعد یکی دیگه ازشون اومد و با هم رقصیدیم. بعد از اتمام خانومهای اون گروه اومدن دور میز ما و به یه خانوم دکتری از گروه ما گفتن" ماشالله به شما اصلا نمیاد ایرانی باشین!" بعد گفتن ما از امریکا اومدیم 24 ساعت پرواز داشتیم خوب شما ها که از ایران میاین راهتون نزدیکه...خلاصه سرتون رو درد نیارم تا تونستن با آمریکایی بودنشون به ما فخر فروختن!!!

حتی گروهی از ایرونیا وقتی پاشون می رسه به امریکا لیست مخاطبین تلفن همراهشون رو پاکسازی می کنن که از ایران کسی تو فهرستشون نباشه کلاسشون بیاد پایین!

ببینید این مشکل فرهنگیه و به جنبه خود ما بر می گرده ولی متاسفانه نظام طبقه بندی شده که الان داره دنیا رو اداره می کنه تاثیر زیادی تو مملکت و مردم ما هم گذاشته و من فکر می کنم برای مبارزه باهاش باید دائما به آدمها تذکر داد و یادآوری کرد چون سریعا همه چیز طبقه بندی می شه و این اصلا درست نیست.

تو همه جوامع با چیزهای بد مبارزه می شه مثلا فعالیت گروه سبزهای طرفدار محیط زیست با نظام مصرف گرای سرمایه داری. 

من فکر می کنم جنابعالی هم بهتره همه چیز رو به برداشت منفی آدما ارتباط ندین و حق فعالیتهای درست مدنی رو برای بقیه هم در هر سطحی قائل باشین

با تشکر از مطالب و نکات مهمی که زحمت نوشتنش رو کشیدین.

پاینده باشین

سلام به شما گلی خانم

تشکر بابت نقدتون

من اصلا و اصلا پیشنهاد طبقه بندی ندادم.

من منظورم این بود که با بدگویی یک نفر، از خرید یک عطر، منصرف نشیم و با تعریف و تمجید دیگری، چشم بسته خرید نکنیم. برام عجیب بود که چرا از نوشته هام اینطوری استنباط شد که پیشنهاد من، طبقه بندی افراد و بالا و پایین دونستن برخی نسبت به بعضی دیگه هست.

یا من بد نوشتم، یا اینکه پیشنهاد مدیریت محترم سایت درباره رنکینگ مخاطبین، این ایهام رو در نوشته های من تقویت کرد.

بهرحال موقع نگارش اون نوشته ها، اصلا به این طبقه بندی فکر نکردم و هدف من عمق دادن به دید افراد بود.

اما از این ناراحتم سایر دوستان فقط با این دید نگاه کردن. و حالت دیگه ای رو متصور نمیشن.

امیدوارم تونسته باشم استنباط از نوشته ام رو به آنچه در ذهن داشتم، نزدیک کنم.

با احترام

اولین
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟