مارک جاکوبز

مارک جاکوبز

محور فعالیت : مد
شرکت مادر : کوتی
کشور : ایالات متحده
تعداد محصول : 83
مارک جاکوبز یک طراح مد آمریکایی است که در سال ۱۹۶۳ به دنیا آمد. او از کودکی به طراحی علاقه داشت، در سال ۱۹۸۱ از دبیرستان هنر و طراحی فارغ‌التحصیل شد، و تحصیلاتش را در مدرسه طراحی پارسون نیویورک ادامه داد. او دانشجوی با استعدادی بود، در مدتی که در پارسون درس می خواند دو جایزه‌ی گلد تیمبل (Gold Thimble awards) و یک جایزه‌ی دانشجوی طراح سال (Design Student of the Year award ) برد. همچنین وقتی هنوز دانشجو بود خط تولید سوییترهای دست بافت خودش را طراحی کرد و فروخت. 
در سال ۱۹۸۶، جاکوب با همکاری شرکت سهامی کاشیاما یواس‌آ (Kashiyama USA) اولین مجموعه‌اش را که برچسب مارک جاکوبز داشت معرفی کرد، مجموعه‌ای که منجر به جایزه‌ی دیگری شد، جایزه ی پری‌ الیس برای استعداد جدید در مد (the Perry Ellis Awards for New Fashion Talent). جاکوبز در سال ۱۹۸۸ به کمپانی پری الیس پیوست، در سال ۱۹۹۳ از آن‌ها جدا شد و با کمک خط تولید کمپانی بین‌المللی مارک جاکوبز لباس‌ ارائه داد. اولین مجموعه مردانه‌ی کمپانی در سال ۱۹۹۴ به بازار آمد. جاکوبز در سال ۱۹۹۷ به عنوان مدیر نوآوری به لویی ویتون پیوست و اولین مجموعه‌ی لباس آماده‌‌ی آن‌ها را راه‌اندازی کرد. خط تولید دومی با نام مارک بای مارک جاکوبز (Marc by Marc Jacobs) از سال ۲۰۰۱ شروع به کار کرد. 
در سال ۲۰۰۱ مارک جاکوبز با همکاری کوتی شروع به ارائه‌ی عطر کرد. اولین عطر تولیدی، مارک جاکوبز فور وومن (Marc Jacobs for Women) بود که در سال ۲۰۰۲ عطر همراه مردانه‌ی آن هم ارائه شد. این برند در سال ۲۰۰۶ اسپلش‌های بدون جنسیتی تولید کرد که در بطری‌های بزرگی بودند و یک بوی غالب، مثل کتان، خیار یا انجیر داشتند. عطر مشهور زنانه ی او دیزی (Daisy) بود که در سال ۲۰۰۷ تولید، و الهام بخش مجموعه‌ای از تولیدات جانبی شد. همچنین عطر زنانه‌ی لولا (Lola) در سال ۲۰۰۹ هم یکی از پرفروش‌ها بود و الهام بخش محصولات جانبی و محصولاتی با تولید محدود بود. عطر مردانه‌ی بنگ (Bang) در سال ۲۰۱۰ معرفی شد و در بین مردان جوانان انتخاب محبوبی بود. 
مارک جاکوبز