تجربه برای دوستانی که از ماندگاری ی عطر دوستداشتنی ی خود گله مندند

دوستان عزیز و معطر ام سلام دو تجربه ی خوب و مهم در عطربازی را که طی سالها آزمون و خطا بدست آورده ام جهت استفاده و حصول نتیجه ی بهتر از معطریت خدمتتان عرض میکنم هرچند ممکن است شنیده باشید اما حصول اطمینان نکرده باشید . انشاله که مقبول باشد دسته ای از دوستان عطری از دسته ی پرفیوم ها دارند اما از پخش کم و نیز لک شدن لباس هایشان گله مندند شیشه ای ۳۰ میل جهت دستریز و همراه داشتن تهیه کنید ۲۵ میل آن را پرفیوم ، دستریز و پنج میل انتها را فیکساتور بریزید این کار هر دو مشکل را درمان میکند و اما راجع به فیکساتور : مدتها پیش یک لیتر فیکساتور ساخت آلمان دریافت کردم و کیفیت اش با چیزی که در ایران میبینم بسیار متفاوت است ! مقوله ی فیکساتور در ایران مشکلی شده است و با اصل ماجرا فاصله دارد بعد از داستان کرونا فیکساتور به وفور فراهم شده است ! زیرا متوجه شده اند که با رقیق کردن الکل همراه با آب مقطر به جهت ضدعفونی کردن دست ها ، از محصول حاصل میشود بجای فیکساتور نیز استفاده کرد ! حال اینکه در فیکساتور علاوه بر الکل و آب ، عناصر و مواد دیگری نیز موجودند که حضورشان اهمیت دارد خصوصا در زدودن بوی الکل و عدم تولید رسوب پس از ادغام با عطر و نیز تغییر ندادن بوی عطر . اما از آنجا که عمده ی مواد متشکل فیکساتور ، الکل و آب است ، به الکل ۷۰ درصد رقیق شده با آب کفایت کرده اند . تجربه ی مهمی که طی سالها و بطور اتفاقی بدست آورده ام این است : الکل در طی زمان بی بو میشود ! اگر : شیشه ای خالی و تمیز تهیه کنید ( پلاستیک نباشد ) یا رنگی باشد یا اگر شفاف است دور از نور نگه دارید الکل بی رنگ ۷۰ درصد را درون آن بریزید ( نیاز به آب ندارد چون قبلا رقیق شده است ) چند قطره ی کوچک از هر عطر ملایمی ( افتر شیو کلون یا ادوکلون های ملایم بهتر است ) را اضافه کنید و در کمد دور از نور و حرارت نگه داری کنید هر ماه یکبار دربش را باز کنید ، کمی تکان دهید بعد از یکسال متوجه میشوید هر باره که میبوئید ، بوی الکل کم و کمتر شده است . تا جائیکه مهو میشود اگر فیکساتور اصل مهیا شود که فبه المراد در غیر اینصورت الکل شما بسیار بهتر است از فیکساتورهای تقلبی ی بازار چندین شیشه تهیه و استفاده کرده ام این محصول ، آزمایش شده است رسوب هم نمیدهد زیرا موادی که برای بی بو یا کم بو کردن الکل مضاف میکنند ، در نهایت و پس از ادغام با عطر ، رسوب زا میشود . یا بوی عطر را به مرور زمان تغییر میدهد من حتی با الکل صنعتی ی قرمز رنگ ، الکل بی بو ساخته ام که هر دو را هم اکنون موجود دارم . چند قطره مکسی در یک شیشه الکل صنعتی اضافه کردم و چند قطره آب مقطر و بعد از دو سال الکلی دارم که ته بوی مکسی میدهد ! واما تجربه ی دوم دوستانی که از ماندگاری ی عطر دوستداشتنی ی خود گله مندند شیشه ای ۳۰ میل ( یا بزرگتر ) تهیه کنید بگردید و اسانس پرفیوم خالص ( روغنی ) با کیفیت عالی را تهیه کنید . در اینکار خساست به خرج ندهید و ضمنا از محل مطمئن تهیه کنید تا از سلامت اش حصول اطمینان کنید . ۲۵ میل عطر خود و ۵ میل اسانس همان عطر را ادغام کنید با اینکار اسانس معطر ِ عطر شما مضاف و قدرت ماندگاری به مراتب بالاتر میرود درصد ادغام ، در اختیار و به سلیقه ی شما قابل تغییر است اما برای مورد اول عرایض ام که ادغام فیکساتور جهت افزایش پخش بود باید در نظر داشته باشید که نهایت درصد ادغام فیکساتور ، ۲۰ درصد است بیشتر اش تغییری ایجاد نمیکند و حتی مضر است برای محصول نهایی دوستان عزیزم این دو تجربه را آزمایش کنید مطمئن ام از نتیجه اش رضایت خواهید داشت و به مرور چنان با تجربه میشوید که دیگر اهمیت به ماندگاری یا پخش عطرها نمیدهید ! چون خود آنها را کسب میکنید و فقط رایحه ی خوب است که به آن فکر خواهید کرد امید که مفید بوده باشد معطر و مهر پخش و ماندگار باشید انشاله

Maary Maary
1400/08/01

ممنون جناب سخی گرامی که تجارب باارزشتون رو سخاوتمندانه در اختیار قرار دادید🙏 بسیار عالی

در پاسخ به Maary :

ممنون جناب سخی گرامی که تجارب باارزشتون رو سخاوتمندانه در اختیار قرار دادید🙏 بسیار عالی

سرکارخانم ماری مهربان

باعث افتخار است . در خدمتم

alireza .xx alireza .xx
1400/08/01

سلام و عرض ادب کامبیز عزیز.
بزرگوار با احترام به نظرتان ولی حیف نیست عطرای پرفیوم که قیمتهای بالایی هم دارند را خودمان با فیکساتیو رقیق  و کیفیتش را خراب کنیم .اضافه کردن اسانس ، فیکساتیو یا الکل به عطری که از کارخانه بیرون امده خوب که نمیشه ترکیبم خراب میکنه👇

ببینید بعداز اینکه عطار رایحه ای را خلق میکنه پروسه ترکیب اسانس با الکل دناتوره ، فیکساتیو و ... را در یک بازه زمانی نهایت چندساعته انجام میده ، بعداز اینکه اسانس با فیکساتیو ، الکل و... رقیق شد فورا میره برای مرحله ایج و فریز و محلول در دستگاهی مخصوص( خنک کنندگی و همزنی را یکجا دارد) با دمای مثبت۴ درجه  بمدت دو و حداکثر هفت روز به ارومی هم میخوره . 
با فریزسازی عطر جامیفته و اسانس ، الکل ، فیکساتیو و... در هم ذوب میشن و دیگه بعداز این پروسه اضافه کردن فیکساتیو یا الکل جهت رقیق کردن و یا اضافه کردن اسانس جهت غلیظ کردن، کیفیت را بشدت پایین میاره و مثل یه وصله ناجور میشه.

نکته مهمتر اینه که ما دهها نوع فیکساتیو داریم ،خیلی وقتا ترکیب دونوع فیکساتیو در یک عطر نه تنها همخوانی ندارند بلکه ممکن باعث الرژی بشن .و یا ممکن بخاطره بالارفتن دوز تثبیت کنندگی باعث کهیر بشن . فرض کنید میخواید به مگاماره فیکساتیو اضافه کنید ، اونوقت ممکن فیکساتیو مگاماره از نوع عنبراکساید باشه و فیکساتیوی که شما توانستید تهیه کنید از نوع تری اتیل سیترات باشه ، خب این دو در ترکیب باهم علاوه بر اینکه یه حس شیرین نچسب به کار میدن ، باعث الرژی وکهیر پوستی هم میشن .

و یا اضافه کردن الکل دناتوره که توسط رزینِ بنزوئین ، لامی و ذغال اکتیو بی بو شده به ترکیب عطر، بازم بخاطره همون طی شدن پروسه فریزسازی عطر و ذوب شدن الکل ،اسانس و حلال ها درهم ، کیفیت عطر را پایین میاره و همون وصله ناجوره میشه .

بخوام تشبیه کنم تصور کنید شما یه قابلمه قیمه بار گذاشتیم و بعد از ساعتها کاملا جاافتاده و بقولی لعاب انداخته و روش روغن گرفته ، خب بعداز این جاافتادگی  دیگه نمیشه بهش لپه و گوشت اضافه کرد ،یا اگه اب بهش اضافه بشه کیفیت را بشدت پایین میاره .

تازه اونم با این فیکساتیوهای داخلی که من میبینم به جرات میگم اصلا فیکساتیو نیستند ،  علنن میکس اب دی یونایزد با چند قطره الکل را به اسم فیکساتیو میفروشن که سرسوزنی خاصیت تثبیت کنندگی ندارد .

(تری اتیل سیترات یکی از رایج ترین فیکساتیوهاست که خاصیت تثبیت کنندگی و پخش و ماندگاری عطر رو داره ، دوز استفاده از اینا خیلی مهم چون از یه درصدکمی که بالاتر بره میتونه مشکلات و حساسیت های پوستی ایجاد کنه.)
عذرخواهی میکنم طولانی شد_ تشکر میکنم از مطالب خوبتون.

حمید حمید
1400/08/01

ممنون از همه بزرگواران و اساتید. بنده هم ضمن احترام به اقای سخی عزیز، با نظر جناب ali.xx موافقم و به نظرم اون غلظتی که کارخانه سازنده برای عطر در نظر گرفته بهترین ترکیب ممکنه و نباید تغییرش داد.

با درود

در پاسخ به alireza .xx :

بزرگوار با احترام به نظرتان ولی حیف نیست عطرای پرفیوم که قیمتهای بالایی هم دارند را خودمان با فیکساتیو رقیق  و کیفیتش را خراب کنیم .اضافه کردن اسانس ، فیکساتیو یا الکل به عطری که از کارخانه بیرون امده خوب که نمیشه ترکیبم خراب میکنه👇

ببینید بعداز اینکه عطار رایحه ای را خلق میکنه پروسه ترکیب اسانس با الکل دناتوره ، فیکساتیو و ... را در یک بازه زمانی نهایت چندساعته انجام میده ، بعداز اینکه اسانس با فیکساتیو ، الکل و... رقیق شد فورا میره برای مرحله ایج و فریز و محلول در دستگاهی مخصوص( خنک کنندگی و همزنی را یکجا دارد) با دمای مثبت۴ درجه  بمدت دو و حداکثر هفت روز به ارومی هم میخوره . 
با فریزسازی عطر جامیفته و اسانس ، الکل ، فیکساتیو و... در هم ذوب میشن و دیگه بعداز این پروسه اضافه کردن فیکساتیو یا الکل جهت رقیق کردن و یا اضافه کردن اسانس جهت غلیظ کردن، کیفیت را بشدت پایین میاره و مثل یه وصله ناجور میشه.

نکته مهمتر اینه که ما دهها نوع فیکساتیو داریم ،خیلی وقتا ترکیب دونوع فیکساتیو در یک عطر نه تنها همخوانی ندارند بلکه ممکن باعث الرژی بشن .و یا ممکن بخاطره بالارفتن دوز تثبیت کنندگی باعث کهیر بشن . فرض کنید میخواید به مگاماره فیکساتیو اضافه کنید ، اونوقت ممکن فیکساتیو مگاماره از نوع عنبراکساید باشه و فیکساتیوی که شما توانستید تهیه کنید از نوع تری اتیل سیترات باشه ، خب این دو در ترکیب باهم علاوه بر اینکه یه حس شیرین نچسب به کار میدن ، باعث الرژی وکهیر پوستی هم میشن .

و یا اضافه کردن الکل دناتوره که توسط رزینِ بنزوئین ، لامی و ذغال اکتیو بی بو شده به ترکیب عطر، بازم بخاطره همون طی شدن پروسه فریزسازی عطر و ذوب شدن الکل ،اسانس و حلال ها درهم ، کیفیت عطر را پایین میاره و همون وصله ناجوره میشه .

بخوام تشبیه کنم تصور کنید شما یه قابلمه قیمه بار گذاشتیم و بعد از ساعتها کاملا جاافتاده و بقولی لعاب انداخته و روش روغن گرفته ، خب بعداز این جاافتادگی  دیگه نمیشه بهش لپه و گوشت اضافه کرد ،یا اگه اب بهش اضافه بشه کیفیت را بشدت پایین میاره .

تازه اونم با این فیکساتیوهای داخلی که من میبینم به جرات میگم اصلا فیکساتیو نیستند ،  علنن میکس اب دی یونایزد با چند قطره الکل را به اسم فیکساتیو میفروشن که سرسوزنی خاصیت تثبیت کنندگی ندارد .

(تری اتیل سیترات یکی از رایج ترین فیکساتیوهاست که خاصیت تثبیت کنندگی و پخش و ماندگاری عطر رو داره ، دوز استفاده از اینا خیلی مهم چون از یه درصدکمی که بالاتر بره میتونه مشکلات و حساسیت های پوستی ایجاد کنه.)

سلام علی جان

درست میگی

البته فیکساتور داریم تا فیکساتور

ودر همه ی عطرها فیکساتور نقشی اساسی دارد

بهتراست که به عطر دست نزنیم اما برخی پخش بیشتر یا ماندگاری ی بهتر میخواهند

و بارها و بارها این تجربه شده است و تا دوستان انجام ندهند از عطر نمی آموزند

جالب است بدانی این نسخه ی گوالتیری ست !

از او پرسیده شد چرا همه ی عطرها آنجور که ما میخواهیم نیست ؟ چرا برخی پخش و ماندگاری ی بهتر دارند ؟

گفت توجیه اقتصادی ندارد . همه اش به فروش مربوط است

برخی نام خود را کسب کرده اند و ابایی از فروش ندارند و مطمئن اند فروش میرود

و گفت شما فکر کرده اید که عطر چیست ؟؟

چیز پیچیده ای نیست ! هرکس میتواند یاد بگیرد و با داشتن وسایل لازم عطر بسازد !

پخش ندارید ؟ فیکساتور اضافه کنید

ماندگاری ندارید اسانس معطر همان عطر را اضافه کنید

و عطری بسازید که دوست دارید !

به همین سادگی :)

من خود بارها و بارها انجام داده ام و لذت اش را برده ام

و میخواهم دیگر دوستان ام هم همین لذت را ببرند

البته برخی دوست دارند عطر همانی باشد که هست

آنها هم از عطر خود لذت میبرند . مثل شما دوست نازنین

هر کس به سلیقه ی خود .

و دانستن هر علمی ضرر ندارد بلکه نفع

شاد و موفق باشی جوان

در پاسخ به alireza .xx :

علی عزیز

وضمنا فراموش کردم بگویم که همه ی عطرها که نیاز به دخالت ندارند !

مگاماره ؟؟

دیگه ازین قویتر ؟؟

یا بیشمار عطرهای دیگر مثل آمواژ یا عطارهایی که خود ، برند دارند.

عطرهای نامی که خود ، به پخش و ماندگاری زبانزدند که نیاز به دخالت ندارند

نظرم را درست مطالعه نکردید!

عطرهایی مد نظر است که از پخش یا ماندگاری ی آنها گله مندند ! و نه همه ی عطرها .

و راجع به فیکساتور : در ایران فیکساتور خوب کمیاب است مگر مستقیم از شرکتهای مطرح و ایمن خریداری شود

و مطالبی را که فرمودید اطلاع دارم . سالهاست که درین کار فعالیت دارم . اما بسیاری از دوستان ما علاقه ای به دنبال کردن بصورت حرفه ای ندارند و دوست دارند اطلاعات کلی کسب کنند. میلی به جزئیات ندارند بنابرین از نام بردن جزئیات یا اسامی ی مواد همیشه خودداری کرده ام مگر پرسش شود با این وجود از لطفت بابت توضیح سپاسگذارم جوان . موفق و پیروز باشی انشاله

alireza .xx alireza .xx
1400/08/02
در پاسخ به کامبیز سخی :

علی عزیز

مگاماره ؟؟

دیگه ازین قویتر ؟؟

و راجع به فیکساتور : در ایران فیکساتور خوب کمیاب است مگر مستقیم از شرکتهای مطرح و ایمن خریداری شود

و مطالبی را که فرمودید اطلاع دارم . سالهاست که درین کار فعالیت دارم . اما بسیاری از دوستان ما علاقه ای به دنبال کردن بصورت حرفه ای ندارند و دوست دارند اطلاعات کلی کسب کنند. میلی به جزئیات ندارند بنابرین از نام بردن جزئیات یا اسامی ی مواد همیشه خودداری کرده ام مگر پرسش شود با این وجود از لطفت بابت توضیح سپاسگذارم جوان . موفق و پیروز باشی انشاله

درود کامبیز عزیز عرض ادب و احترام ، مگاماره مثال بود .

دوست عزیزم، هر عطر فرمول تثبیت کنندگی خاص خودش را دارد که طی فرایندی با اسانس و الکل در هم ذوب شدن ، حتی اگه فرض را بر این بزاریم که ما توانستیم همون مدل فیکساتیو عطر مورد نظر را پیدا کنیم بازم اضافه کردنش علاوه بر ایجاد الرژی پوستی (دوز تثبیت کنندگی از حدی بالاتر بره موجب حساسیت میشه )بازم همون وصله ناجوره میشه و یه حس مصنوعی به بیس عطر میدم ، دوم اضافه کردن اسانس هم همینطور ، فرض کنیم چند میلیون دادیم مفیستو را خریدیم و از ماندگاریش راضی نیستیم ، واقعا حیف نیست بریم اسانس گرمی مفیستو که کیفیتش یک صدم مفیستو اورجینال نمیشه را بگیریم و باهاش میکس کنیم ،حتی اگه میکس کنبم در هم دوب نمیشن و یه جور وصله ناجور میشه ، انگار داخل خورشت جاافتاده لپه خام ریخته باشی ، یه همچین چیزی میشه،،،

حتی برندهایی مثل اسنتریک مولکول که عطرای جفت دارند را شخصا امتحان کردم ، وقتی هردوتا عطررا در یک نقطه و روی هم اسپری میکنم کیفیتش بخوبی زمانی که بصورت جداگانه (یکی را سمت چپ لباس و دومی را سمت راست ) اسپری میکنم نمیشه ، برای این تست حداقل نظر چند عطرباز قدیمی را خواستم و اونام متعقد بودن وقتی بصورت مجزا چپ و راست اسپری میشه رایحه خیلی خوشبوتر میشه و نت ها خیلی بهتر خودشون را نشون میذن .

بنده در میز تمرین اماتوری که دارم قبلا جهت کنجکاوی به برخی عطرها ، فیکساتیوهایی را اضافه کردم ولی اصلا خوب نمیشد و یه تم مصنوعی به عطر میداد و در برخی موارد پوست خارش و کهیر میزد البته خفیف .

متاسفانه چیزی که در داخل دارن به اسم فیکساتیو ... میفروشن ملغمه ای از اب دی یونایزد و کمی الکل دناتوره ست که اصلا فیکساتیو نیست و هیچ خاصیت تثبیت کنندگی و تاثیر روی پرفورمنس نداره ، تنها کارایی اش این که اسانس های مترویی را رقیق میکنه که در ظرفهای اسپری دار موقع اسپری کرذن پودر بشه و لک نندازه ، بماند که خوده همین اسانس ها نوددرصدشان استاندارد نیستند و از شرگتهای زیرزمینی چینی خریداری و ارم لوزی روشون زده میشه .

اسانس حتی اگه برای معتبر ترین شرکت دنیا هم باشه بازم در غلظت رقیق نشده خیلی خطرناک و بشدت روی سیستم بویایی تاثیر منفی میزاره ، این اسانس های گرمی که در داخل فرخته میشه حتی اگه در خوشبینانه ترین حالت فرض کنیم ساخت گراس یا سیمراز هستند ،بازم به این صورت غلیظ خیلی خطرناکه و مهمترینش خطرش ضعیف کرذن حس بویایی . داداشم عکسی از کارکنان شرکت شارابوت دارد ، اگه حذف نکرده باشد میگم برام بفرسته در عطرگرام به اشتراک بزارم ،البته در صورت تایید و اجازه مدیر محترم ،باور کنید لباسهاشون رو که میبینی فکر میکنی کارکنان شرکت پتروشیمی یا هسته ای هستند ، لباسهای مخصوص  ، ماسک ، دستکش و... ، اونوقت در داخل اسانس هایی که اصلا معلوم نیست برای چه شرکتیه را بصورت خالص مثل نقل و نبات میفروشن ، در عراقی که از سال ۲۰۰۰ درگیر جنگ و داعش و... بوده  بهداشتش خیلی روی این اسانس ها سختگیری میکنه .

در پاسخ به حمید :

ممنون از همه بزرگواران و اساتید. بنده هم ضمن احترام به اقای سخی عزیز، با نظر جناب ali.xx موافقم و به نظرم اون غلظتی که کارخانه سازنده برای عطر در نظر گرفته بهترین ترکیب ممکنه و نباید تغییرش داد.

با درود

حمید عزیزم درود بر تو

برخی زمانها منظور نظر ام به درستی منتقل نمیشود ! و این تقصیر سواد اندک حقیر است !

منظورم از پرفیوم های غلیظ همان اسانس های روغنی ست که ماندگاری ی زیاد و پخشی قابل گله دارند .

من خود با وجود داشتن ِ فیکساتور اصل ، از عطرهای شرکتی ی خوب و سالم بهره میجویم به جهت رقیق کردن

فیکساتور خوب هم که عرض کردم نداریم در ایران

من هم خود مخالف رقیق کردن عطرهای خوب و آماده هستم

اما موافق غلیظ کردن برخی عطرها به جهت حصول ماندگاری با استفاده از پرفیوم های غلیظ روغنی ی پرکیفیت .

آنهم در شیشه ای کوچک به جهت همراهی و نیز آزمایش

که بعد از بارها و بارها خراب کردن ، فرمول اش را یافته ام !

و اکنون به سفارش بارها ساخته ام

روزی عکسی از آنها همراه کیف شیمی ام خواهم گذاشت برای دوستان البته اگر همه را نبرده باشند تا آنروز !

alireza .xx alireza .xx
1400/08/02
در پاسخ به کامبیز سخی :

علی عزیز

مگاماره ؟؟

دیگه ازین قویتر ؟؟

مخلصم کامبیزجان🙏🌷

در پاسخ به کامبیز سخی :

حمید عزیزم درود بر تو

برخی زمانها منظور نظر ام به درستی منتقل نمیشود ! و این تقصیر سواد اندک حقیر است !

منظورم از پرفیوم های غلیظ همان اسانس های روغنی ست که ماندگاری ی زیاد و پخشی قابل گله دارند .

من خود با وجود داشتن ِ فیکساتور اصل ، از عطرهای شرکتی ی خوب و سالم بهره میجویم به جهت رقیق کردن

فیکساتور خوب هم که عرض کردم نداریم در ایران

من هم خود مخالف رقیق کردن عطرهای خوب و آماده هستم

اما موافق غلیظ کردن برخی عطرها به جهت حصول ماندگاری با استفاده از پرفیوم های غلیظ روغنی ی پرکیفیت .

آنهم در شیشه ای کوچک به جهت همراهی و نیز آزمایش

که بعد از بارها و بارها خراب کردن ، فرمول اش را یافته ام !

و اکنون به سفارش بارها ساخته ام

روزی عکسی از آنها همراه کیف شیمی ام خواهم گذاشت برای دوستان البته اگر همه را نبرده باشند تا آنروز !

سلام به جناب سخی،لطفا اسم اون شرکتی که میگین اسانسهای با کیفیت میزنه رو بگین؟چه شرکتی هست و با چه گریدی؟

اولین
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟