Neurostyle Neurostyle
14
1400/03/13

چقدر به نظرات سایرین و نمرات در سایت عطرافشان، تکیه کنیم؟

درود و شادباش خدمت تمامی اعضای محترم سایت ارزشمند عطرافشان

به ذهن بنده رسید که بحثی راجع به اهمیت قسمت نظرات و نمرات ارائه شده در این سایت وزین عرض کنم. شاید که مناسب و مفید باشه برای سایر خوانندگان گرامی.

قطعا توانایی حواس ما در تبادل اطلاعات با دنیای اطراف یکسان نیست. قویترین حس ما بینایی، و ضعیف ترین اونها بویایی هست که کمترین پردازش ها رو در مغز داره. به همین دلیل، نمیتونیم خیلی درباره تجربیات بویایی مون صحبت کنیم و انتخاب عطر و موارد مشابه، از روی نوشته و نت ها، بسیار سخت و مبهم هست.

بنظرم یکی از بهترین کمکی هایی که در اینجا میتونیم بگیریم، بررسی نظرات سایر افراد هست که خودش جای بحث زیادی داره. در جستجوهایی که داشتم، بنظرم رسید سایت عطرافشان، بهترین فضا رو برای تبادل آرا و گفتگوهای مفید و تخصصی در زمینه عطر، هموار کرده که همه علاقمندان به روایح خوش، میتونن بهره ببرن.

جا داره که از زحمات این عزیزان تشکر کنم و آرزو میکنم روزبروز، حالشون بهتر، امیدشون بیشتر و درآمدشون افزونتر بشه 🤗

بنظر میرسه که یکی از اهداف تبادل تجربه ها و نظرات، یکی اینه که احساسات خودمون درباره عطرها رو در جایی ارزشمند ثبت کنیم. این ثبت احساسات، وقایع و خاطره ها، ریشه در پیشینان ما داره و حتی در غارها هم تصاویری به یادگاری، نگاشته شده است... . دومین هدف اینه که اطلاعات مخاطبین در این زمینه افزایش داده بشه. این تبادل تجارب و دانش با کسانی که در زمینه عطر، تجربه و تخصص دارن و لطف میکنن و وقت میذارن، قطعا فواید زیادی داره.

اما در کنار فواید متعدد، این سیستم ضعف هایی داره که قابل بررسی و بحث هست و اگر برخی خوانندگان به این نقاط ضعف، آشنا نباشن چه بسا بجای اینکه بهتر تصمیم بگیرن، گزینه بدتری رو انتخاب کنن و یا سردرگم و مایوس بشن.

بنده سعی میکنم آنچه به ذهنم میرسه رو بنویسم. از سایر عزیزان و خبرگان حاضر در سایت هم خواهش میکنم نظرات ارزشمندشون رو مکتوب کنن تا در این شرایط پر استرس که حتی خرید عطر، نیاز به بودجه بندی و حساب و کتاب داره، همه به هم کمک کنیم...

خب بریم سراغ بخش نظرات!

خوشبختانه هر کاربری در وبسایت عطرافشان، صفحه پیشخوان داره که تا حدی ما رو با تجربه و نظرات و حتی شخصیت اون فرد، آشنا میکنه.

من وقتی نظری جدی درباره یک عطر رو میخونم، حتما پیشخوان اون فرد رو نگاه میکنم تا براوردی از نحوه نظر دهی یا تجربه اون فرد استنباط کنم.

نکته اول اینه که وزن نظرات فردی که فقط مثلا 2 تا عطر رو تجربه کرده با کسی که بیش از 200 عطر رو بررسی کرده، همسان نیست. نگاهی به تعداد نظرات فرد ، تعداد تشکرات یا تعداد عطرهایی که در پیشخوان فرد موجوده، میتونه به ارزیابی تجربه فرد، کمک کنه.

نکته دوم، کیفیت نقد افراد هست. ذکر جملاتی مثل اینکه ""این عطر مثل بهشته" یا "بدترین عطریه که میشه حتی تصور کرد" به تنهایی کافی نیست. اگر فرد چند پاراگراف رو بنویسه و بعدش جمع بندی کنه خب طبیعیه. اما ذکر نظرات اکستریم، بنظر بنده قابل اعتنا نیست. اما نظراتی که از نتها، آکوردها، تن ها و حال و هوای عطر مینویسن، و بجای اینکه "قاضی" باشن ،سعی میکنن "راوی" تجربه شون باشن، میتونه به انتخاب کمک کنه. من همیشه این سوگیری رو دارم که وقتی عطری رو تجربه میکنم که آکورد مورد علاقه منو داره میخوام با هیجان بیشتری ازش تعریف کنم. نظر دهی درحالیکه هیجان شخصی، از استنباط منطقی جدا بشه، خیلی سخت هست و تمرین بسیار میخواد.

نکته سوم، شخصیت و ویژگی های فردی هست که نظر میده. بنظر میرسه برخی افراد علاقه دارن که درباره برخی عطرهای نیش یا گرون قیمت، نظر بدن تا شاید حس لاکچری بودن یا خاص بودن رو تجربه کنن. و با این کارشون ممکنه باعث اتلاف چندمیلیون پس انداز یه بنده خدایی بشن که روی اون نظر، تکیه کرده. یا شخصیت برخی افراد، شاکی هست و از همه عطرها ایراد میگیرن و طوری از بدی عطر میگن که انگار دلیل همه مصائب و بدبختی ها، همون عطر بوده...

همچنین بین نظرات یک فرد مثلا 45 ساله با 18 ساله، کلی تفاوت هست. قطعا ملاک های تحسین یا تقبیح یک محصول، برای این دو عزیز یکسان نیست. به همین سان درباره جنسیت، شغل، درآمد و ... . پس اگر یک نظر برامون تعیین کننده هست، بهتره تا حدامکان متوجه بشیم که فرد نظر دهنده، چه ملاک هایی داشته.

نکته چهارم، تجربه استفاده از عطر اورجینال هست. وقتی که بنده برخی نظرات رو میخونم، تقریبا مطمئن میشم که فرد عطر تقلبی رو خریده و تجربه اون، حتی شبیه عطر اصلی نیست و با میانگین نظرات چندهزار نفری موجود در سایت های مرجع، اصلا هماهنگ نیست. معمولا این افراد، کلی برهان و دلیل هم میارن که عطرشون اصل هست. اینجا دوتا نکته هست: یکی اینکه فروشنده جنس تقلبی، مجبوره کلی دلیل و برهان برای شما بیاره که این عطر اصل هست تا شما رو مجاب به خرید کنه. دوم اینکه چون ته دل آدم ناراضی هست و گواهی میده که این عطر، اصل نیست، مدام با خودمون کلنجار میریم و توضیحات اون فروشنده رو تکرار میکنیم تا خودموون رو توجیه کنیم و دلداری بدیم...

نکته پنجم، موقعیت استفاده از عطر هست. اگر عطر گرم و سنگین زمستونی، در فضای بسته یا بهار استفاده بشه، میتونه واقعا کلافه کننده بشه. اگر جوانی، در اولین روز دیدار با محبوبش، تجربه خوبی کسب کنه و مثلا تعریف عطرش رو از زبان "یار" بشنوه، برای شما قسم ها میخوره که این بهترین عطر دنیاست. که البته از نگاه ایشون کاملا درسته. و موارد مشابه و متضاد دیگه...

نکته ششم، هدف شما از انتخاب عطر هست. اگر بدون هدف، وارد نظرات یا حتی وبسایت بشید، ممکنه با انبوهی از گزینه ها مواجه بشین که سردرگم تون میکنه. بنظرم قبلش فرد باید به یه جمع بندی برسه. مثلا آیا این عطر رو واسه مخاطب عام میخوایید یا خاص؟ برای محل کار میخوایید یا باشگاه، برای استفاده روزمره و دم دستی یا مناسبت خاص. و این همه مهمه که چقدر میخوایین هزینه کنین.

جمع بندی اینکه بهره گیری از نظرات اعضای محترم سایت، نیاز به درنظر گرفتن عوامل متعددی داره که خواننده بهتره به اونها دقت کنه. بنده در حدی که به ذهنم رسید، بهشون اشاره کردم. امیدوارم که کمک کننده باشه. نمیدونم اصلا کسی وقت میذاره این نوشته ها رو بخونه یا نه 😅

با آرزوی بهترین ها

پاسخ مدیر : سلام عرض ادب
سپاس از توجه و نظر شما
با جمع بندی نکاتی که فرمودید می توان امکانی فراهم کرد که سطح کاربر نظر دهنده با توجه به موارد مختلف مثل تعداد نظر ، تعداد تشکر ها ، فعالیت در انجمن، جمع کلمات استفاده شده در نظرات و ...تعیین شود تا مشخص شود کاربر در چه سطحی قرار دارد
مواردی مثل سن ، شغل ، فصل استفاده از عطر نیز می توانید به بخش های مختلف اضافه شود.
تشکر از شما
بررسی می شود

محسن دادجوی عزیز سلام

زمان مشترکین عطرافشان رو الک میکنه .

جایگاه هر نظر دهنده به مرور مشخص میشه .

مشترکین دو نوعند : 

الف .حاضرین همیشگی . علاقمند دنیای روایح . رایحه بازها و نه ادکلن بازها .

این افراد براحتی میتونن شخص هم سلیقه خودشون رو پیدا کنن در دنیای روایح و نظرات اون رو دنبال کنند و عطرهای معرفی شده توسط اون رو تست کنند و میتوانند روی نمره ثبت شده توسط اون شخص حساب کنند درصورت علاقه تهیه کنند .

ب . خریداران . که از قبل عطری به آنها معرفی شده و وارد سایت میشوند تا راجع بهش تحقیق کنند .اگر بدانند که در قسمت پرسش و پاسخ میتوانند مشاوره بگیرند موفق تر خواهند بود .

عطرافشان کار قشنگی کرده جدیدا در مورد نمره دهی افراد .دیگه نیاز نیست به صفحه شخص رجوع کرد .این کارامده.

قبلا الک کردن نمرات کار سختی بود که نمرات اساتید را از غیر تمییز داد و نمیشد به نمرات اکتفا کرد .

مهمترین مطلبی که همه باید رعایت کنند تست کردن است. فقط وفقط . هیچ چیز مثل تست تکلیف را مشخص نمیکند . بهترین کار این است : عطری را که میشناسیم معرفی کنیم . عطرهای بهتر را بپرسیم . لیست کنیم و تست کنیم .اینطور بهترین را طبق سلیقه خودمون پیدا میکنیم و بعد از عطرافشان سفارش دهیم که خیالمان هم بابت جنس اصل و قیمت بهتر راحت باشد .

عطر افشان روز بروز بهتر و با تجربه تر و بزرگتر خواهد شد و ما هم که جزء اوئیم موفق تر خواهیم شد انشاله

پاینده باد

سلام به همه دوستان :

دست نوشته های همه رو خواندم و چه بحث جالب و مو شکافانه ای رو طرح کردید.

آخرین
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟