ماری ماری
12
1402/08/10

لباس یا پوست

دوستان عزیز درود

موندگاری عطر روی لباس بهتر هست یا پوست؟ 

دانیال دانیال
1402/08/10

پوست های مختلف بسته به نوع آن ( چرب بودن و شیمی پوست) میتونن عکس‌العمل متفاوتی داشته باشند ولی الیاف لباس میتونن انعکاس دهنده رایحه برای مدت بیشتری باشند.

مهربد مهربد
1402/08/10

عرض ادب و احترام

قطعا روی لباس.التبته بستگی به جنس لباس هم داره.معمولا رو لباس های پشمی،بافت و نخی ماندگاری بهتره

شهرزاد شهرزاد
1402/08/11
در پاسخ به مهربد :

عرض ادب و احترام

قطعا روی لباس.التبته بستگی به جنس لباس هم داره.معمولا رو لباس های پشمی،بافت و نخی ماندگاری بهتره

من راستش واقعا مخالفم با فقط روی لباس اسپری کردن. لباس درست بو رو پخش نمیکنه. در حالی که حرارت بدن باعث پخش شدن بو میشه. ضمنا الیاف لباس خودش گاهی یک بویی داره که قاطی میشه با بوی عطر، و میتونه جالب نباشه. اگر رو لباس رو، مثلا کت و پالتو اسپری کنید که زیاد شسته نمیشن، ممکنه یه ته بویی از عرق روی الیاف باشه. خلاصه به نظرم عطر رو باید روی پوست و مو‌ اسپری کرد. یعنی روی چیزی که دائما شسته میشه و ضمنا زنده هست. اگر رو پوست زدید، حالا چند تا اسپری روی لباس هم میشه زد که ماندگارتر بشه. چون به نظر من عطری که روی لباس زده میشه تقریبا تا داخل ماشین نره بوش نمیره. 

شکیبا شکیبا
1402/08/11

یه نفرو میشناسم عطرشو روی گردنش میزنه. و ادمیه که عرق هم زیاد میکنه. و عطرش یه  بوی  خیلی بدی میگیره. بهش گفتم  همون عطر نزنی بهتره. یا روی لباس بزن.کلا  من خودم جایی که مستعد عرق کردن و رطوبته نمیزنم. 

nazanin nazanin
1402/08/11

درود به شما،

اگه پوست خشکی داشته باشید عطرها ماندگاری زیادی روی پوستتون نخواهد داشت اما اگر جنس پوستتون معمولی و یا رو به چرب و یا چرب باشه، میتونید روی اون اسپری کنید عطرهارو..البته در زمستون ترجیحا، چون توی تابستون جایی مثل گردن عرق میکنه و رایحه رو خراب میکنه..البته در تابستون میتونید روی مچ ها و یا ساعد دست اسپری کنید..(جاهایی که عرق نمیکنن)

برای پارچه هم بسته به نوع و رنگ اونهاست.. نکاتی رو باید توجه داشته باشید برای عطری که روی پارچه اسپری میکنید، تا بهترین عملکرد رو داشته باشه.. مثلا عطرهای ملایم و لطیف و یا مات رو روی پارچه های رنگ روشن و یا شاد اسپری کنید..جنس پارچه برای این دسته از عطور: اَسِتات، شیفون، کتان، ژرژت، جوت، لینن، سیلک و ریون، مخمل..

برای عطرهای گرم، یا تند، و یا کدر، و مات؛ پارچه هایی با تناژ تیره و با جنس: پشم، مخمل، پلی استر، موهِر، جوت، هِمپ، کتان، پنبه، چرم و اَکلیریک..

البته خیلی کلی و ناقص گفتم..چون باز هم تمام این موارد بستگی به جنسِ عطر هم داره..

حالا این موارد به قول معروف دستتون میاد.. وقتی چند تا عطر رو روی لباس های مختلف و جنس های مختلف استفاده کنید و سعی کنید آزمون و خطا کنید، خودتون متوجه میشید که عطرتون به کدوم لباس و با کدوم جنس و رنگ خواهد اومد و در نهایت براتون لذت بخش تر خواهد بود؛)

و اینکه، توجه داشته باشید خیلی از عطرها، اگر کمتر اسپری بشن خیلی خیلی عملکرد بهتری دارند تا اینکه زیاد اونهارو اسپری کنید..

[EDITED] 1402/08/12 11:55
در پاسخ به شهرزاد :

من راستش واقعا مخالفم با فقط روی لباس اسپری کردن. لباس درست بو رو پخش نمیکنه. در حالی که حرارت بدن باعث پخش شدن بو میشه. ضمنا الیاف لباس خودش گاهی یک بویی داره که قاطی میشه با بوی عطر، و میتونه جالب نباشه. اگر رو لباس رو، مثلا کت و پالتو اسپری کنید که زیاد شسته نمیشن، ممکنه یه ته بویی از عرق روی الیاف باشه. خلاصه به نظرم عطر رو باید روی پوست و مو‌ اسپری کرد. یعنی روی چیزی که دائما شسته میشه و ضمنا زنده هست. اگر رو پوست زدید، حالا چند تا اسپری روی لباس هم میشه زد که ماندگارتر بشه. چون به نظر من عطری که روی لباس زده میشه تقریبا تا داخل ماشین نره بوش نمیره. 

سلام و ارادت خدمت شما

متن شمارو خوندم برام جالب بود خانوم شهرزاد

به نظرم بهتره بدونید اسپری کردن عطر روی موی خود چه قدر ضرر و آسیب به بافت موهاتون میزنید و به مرور متوجه آن خواهید شد چون تو علم عطر این کار اشتباس به دلیل وجود الکل و مواد شیمیایی داخل عطر ها ...

و اینکه خیلی ها پوستشون حساسه به مواد شیمیایی و الکل و غیره و نمیتونن روی پوست عطر بزنن چون باعث حساسیت و مشکلات پوستی براشون میشه پس این حرف شما هم اشتباهه باز

بهترین حالت همیشه و هر جا گفته شده که روی لباس هستش فقط و فقط ..‌ اما برای کسایی که مشکلی ندارن و حساسیتی ندارن روی پوست گردن هم ۲ پاف موردی نداره که اونم باز بهتره نباشه و به جاش روی یقه ی پیراهن اسپری شه...

لطفا به سلامت خودتون اهمیت بدید ، موفق باشید

مهربد مهربد
1402/08/12
در پاسخ به شهرزاد :

عرض ادب و احترام

من راجب پخش بو صحبت نکردم اصلا.بحث راجب ماندگاریه که صد درصد روی لباس بیشتره و صد البته پخش بو از روی پوست به مراتب بیشتره

خوووب ، سرکار خانم ماری :)

سلام

نام شما مرا به یاد استاد عزیزمان سرکار خانم ماری عزیز و مهربان میاندازد که ایشان نیز چون حقیر اینروزها مداوما حضور مستمر ندارند چون قدیم .

ماری ها همگی دوستداشتنی اند :) بی شیله پیله و پاک ، مهربان و خاکی و بی ادعا .

و اما در خصوص پرسش سرکار هرچند که دوستان عزیزم به درستی فرموده اند ، این حقیر نیز مطالبی عرض کنم هرچند که این عرایض تکراری باشد با فرمایش دوستانمان .

قبلا نیز بارها درین خصوص در بخش های مختلف معروض کرده ام .

عطرها عمدتا برای استفاده بر پوست فرمول میشوند .

باخبر اند که شیمی ی بدن و متعاقب آن ، پوست دسته جات گوناگون دارند . از چهار دسته ی کلی ی صفرایی و سودایی و بلغمی و دموی گرفته تا حرارت از میزان دریافت تا انعکاس نور بواسطه ی تراکم رنگدانه و ژنتیک و تاثیرات محیطی ی آب و هوا و تغذیه ، نوع فعالیت غدد چربی و....

خلاصه که مسئله ی پیچیده ایست !

برخی بر پوست می افشانند و برخی بر لباس .

پوست ، نت ها را به ترتیب زمانی و نهایت قدرت فرمول شده ی خویش میپراکند . پخش در پوست بیشتر است .

سیاژ و ماندگاری بر پوشاک .

یادتان باشد اسپری ی همزمان بر پوست و پوشاک کاملا اشتباه است زیرا سرعت باز شدن نت ها و ترتیب اجرای پله ها بر پوست و پوشاک کاملا متفاوت است و اجرا خراب میشود . بقول عامیانه رایحه گیج میشود . مثل ارکستری که هر نوازنده بقول معروف ساز خود زند طبق قانون و سلیقه ی خود !

مثلا عطر بر پوست وارد پله ی دوم میشود و نت های پله ی دوم شکوفا میشوند حال آنکه بر پوشاک هنوز در پله ی اول قرار دارد و نت های پله ی اول در اجرا هستند !

یا پوست یا پوشاک و موی سر .

راجع به موی سر :

موی سر بافتی زنده نیست پس عطر بر آن تاثیر ندارد تنها ایجاد شکنندگی ی میکروسکپی میکند ( الکل ) که با توجه به اینکه امروزه ، هر روز یا نهایت یک روز در میان دوش گرفته و شستشو میشوند مشکلی ایجاد نمیکند . اما پیاز مو زنده است و عطر برای او مضر است . پس نباید عطر از فاصله ی نزدیک بر موی سر افشانده شود یعنی نباید آنقدر نزدیک افشان کرد که عطر حالتی قطره ای پیدا کند و فشار پاشش باعث رسیدن قطرات عطر بر پوست سر و پیاز مو شود . در غیر اینصورت مشکلی ندارد و اتفاقا بهترین نقطه است از بدن برای پخش و سیاژ . ماندگاری را نیز می افزاید . من شخصا بیش از سی سال است که این کار را انجام میدهم و یکی از رازهای پخش عطرهایم همین است و هر از چند گاهی با حرکت خودم یا حرکت هوا رایحه ی عطر به خودم میرسد و بسیار لذت میبرم .

حتی آنان که دیر به دیر استحمام میکنند میتوانند بجهت جلوگیری از شکنندگی ی میکروسکپی ی مو پس از استفاده ی روزانه ی عطر بر مو ، از موس های مو استفاده کنند . من خود در دوران خدمت این کار را انجام میدادم .

عطور را هرچه دورتر از بینی افشان کنید .

اگر بر پوست می افشانید : پشت گردن ، خط درون آرنج ، روی شانه ها ، نبض دست و پا ، پشت زانو ، خط سینه ، پشت گوش 

بر پوشاک : موی سر ، پشت یقه از بیرون یعنی پشت سر ، انتهای آستین ، روی شانه ها ، درون کت یا مانتو ( پشت ، یعنی جایی که دیده نمیشود ، پشت یقه ) ، روسری و شال

موارد مذکور بالا ( پوست و پوشاک ) برخی برای منزل و برخی برای بیرون از منزل کاربردی بهتر دارند .

هرگز زیر بغل ها یا کلا محل های تعریق عطر نزنید .

ضمنا پوشاک نیز انواع مختلف دارد که هر کدام به روش خود عطر را میپراکنند . بهترین آنها الیاف طبیعی هستند . برخی از الیاف مصنوعی رایحه را تغییر میدهند و عطر را دگرگون میکنند . یادم هست قبلا عرایضی درین خصوص تقدیم کرده ام . مفصل است . هر کدام قانون خود دارند . همه را یک به یک آزموده ام در طی سالیان . بافتهای زمستانی ( الیاف طبیعی ) چه ریز بافت یا درشت بافت بهترین اند در پراکنش و مانایی ی عطور .

بیاموزید اینها را لیک سخت نگیرید :)

عطربازی عشقبازی ست . با او راحت باشید اما زیر و بم اش را شناخته باشید !

خود نیز به مرور آزمایش کنید و نتایج را در دفترچه ای کوچک یادداشت کنید تا تجارب فراموش نشوند و قابل ارجاع نیز باشند .

یک تجربه ی طلایی راجع به پوست :

اگر پوستی خشک دارید ( منهای موارد ژنتیکی ) از کرم استفاده نکنید زیرا غدد چربی زا تنبل تر از قبل میشوند . اجازه دهید آنها پوست را چرب کنند . به مرور مجبور به فعالیتی مضاعف میشوند . در بدترین حالت و با ترک خوردگی ی شدید پوست در مدتی طولانی ، از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید و نه از کرم های چرب .

من از جوانی روزی دو بار ( حداقل یک بار ) صورت ام را با صابون میشستم . ایضا بدنم را ( بدون لیف ) البته این از قوانین منزل ما بود لیک به من کمک بسیاری کرد در عطربازی و پراکنش عطور .

اینکار غدد چربی زا را به فعالیتی مضاعف تشویق میکند . پوست های چرب دیرتر چروک میشوند .

پس از شستن خشک نکنید . بگزارید خودش خشک شود .

آنچه اکنون در ذهن بود تقدیم شد . انشاله مثمر ثمر باشد و مفید واقع شود .

با احترام :)

در پاسخ به کامبیز سخی :

خوووب ، سرکار خانم ماری :)

سلام

نام شما مرا به یاد استاد عزیزمان سرکار خانم ماری عزیز و مهربان میاندازد که ایشان نیز چون حقیر اینروزها مداوما حضور مستمر ندارند چون قدیم .

ماری ها همگی دوستداشتنی اند :) بی شیله پیله و پاک ، مهربان و خاکی و بی ادعا .

و اما در خصوص پرسش سرکار هرچند که دوستان عزیزم به درستی فرموده اند ، این حقیر نیز مطالبی عرض کنم هرچند که این عرایض تکراری باشد با فرمایش دوستانمان .

قبلا نیز بارها درین خصوص در بخش های مختلف معروض کرده ام .

عطرها عمدتا برای استفاده بر پوست فرمول میشوند .

باخبر اند که شیمی ی بدن و متعاقب آن ، پوست دسته جات گوناگون دارند . از چهار دسته ی کلی ی صفرایی و سودایی و بلغمی و دموی گرفته تا حرارت از میزان دریافت تا انعکاس نور بواسطه ی تراکم رنگدانه و ژنتیک و تاثیرات محیطی ی آب و هوا و تغذیه ، نوع فعالیت غدد چربی و....

خلاصه که مسئله ی پیچیده ایست !

برخی بر پوست می افشانند و برخی بر لباس .

پوست ، نت ها را به ترتیب زمانی و نهایت قدرت فرمول شده ی خویش میپراکند . پخش در پوست بیشتر است .

سیاژ و ماندگاری بر پوشاک .

یادتان باشد اسپری ی همزمان بر پوست و پوشاک کاملا اشتباه است زیرا سرعت باز شدن نت ها و ترتیب اجرای پله ها بر پوست و پوشاک کاملا متفاوت است و اجرا خراب میشود . بقول عامیانه رایحه گیج میشود . مثل ارکستری که هر نوازنده بقول معروف ساز خود زند طبق قانون و سلیقه ی خود !

مثلا عطر بر پوست وارد پله ی دوم میشود و نت های پله ی دوم شکوفا میشوند حال آنکه بر پوشاک هنوز در پله ی اول قرار دارد و نت های پله ی اول در اجرا هستند !

یا پوست یا پوشاک و موی سر .

راجع به موی سر :

موی سر بافتی زنده نیست پس عطر بر آن تاثیر ندارد تنها ایجاد شکنندگی ی میکروسکپی میکند ( الکل ) که با توجه به اینکه امروزه ، هر روز یا نهایت یک روز در میان دوش گرفته و شستشو میشوند مشکلی ایجاد نمیکند . اما پیاز مو زنده است و عطر برای او مضر است . پس نباید عطر از فاصله ی نزدیک بر موی سر افشانده شود یعنی نباید آنقدر نزدیک افشان کرد که عطر حالتی قطره ای پیدا کند و فشار پاشش باعث رسیدن قطرات عطر بر پوست سر و پیاز مو شود . در غیر اینصورت مشکلی ندارد و اتفاقا بهترین نقطه است از بدن برای پخش و سیاژ . ماندگاری را نیز می افزاید . من شخصا بیش از سی سال است که این کار را انجام میدهم و یکی از رازهای پخش عطرهایم همین است و هر از چند گاهی با حرکت خودم یا حرکت هوا رایحه ی عطر به خودم میرسد و بسیار لذت میبرم .

حتی آنان که دیر به دیر استحمام میکنند میتوانند بجهت جلوگیری از شکنندگی ی میکروسکپی ی مو پس از استفاده ی روزانه ی عطر بر مو ، از موس های مو استفاده کنند . من خود در دوران خدمت این کار را انجام میدادم .

عطور را هرچه دورتر از بینی افشان کنید .

اگر بر پوست می افشانید : پشت گردن ، خط درون آرنج ، روی شانه ها ، نبض دست و پا ، پشت زانو ، خط سینه ، پشت گوش 

بر پوشاک : موی سر ، پشت یقه از بیرون یعنی پشت سر ، انتهای آستین ، روی شانه ها ، درون کت یا مانتو ( پشت ، یعنی جایی که دیده نمیشود ، پشت یقه ) ، روسری و شال

موارد مذکور بالا ( پوست و پوشاک ) برخی برای منزل و برخی برای بیرون از منزل کاربردی بهتر دارند .

هرگز زیر بغل ها یا کلا محل های تعریق عطر نزنید .

ضمنا پوشاک نیز انواع مختلف دارد که هر کدام به روش خود عطر را میپراکنند . بهترین آنها الیاف طبیعی هستند . برخی از الیاف مصنوعی رایحه را تغییر میدهند و عطر را دگرگون میکنند . یادم هست قبلا عرایضی درین خصوص تقدیم کرده ام . مفصل است . هر کدام قانون خود دارند . همه را یک به یک آزموده ام در طی سالیان . بافتهای زمستانی ( الیاف طبیعی ) چه ریز بافت یا درشت بافت بهترین اند در پراکنش و مانایی ی عطور .

بیاموزید اینها را لیک سخت نگیرید :)

عطربازی عشقبازی ست . با او راحت باشید اما زیر و بم اش را شناخته باشید !

خود نیز به مرور آزمایش کنید و نتایج را در دفترچه ای کوچک یادداشت کنید تا تجارب فراموش نشوند و قابل ارجاع نیز باشند .

یک تجربه ی طلایی راجع به پوست :

اگر پوستی خشک دارید ( منهای موارد ژنتیکی ) از کرم استفاده نکنید زیرا غدد چربی زا تنبل تر از قبل میشوند . اجازه دهید آنها پوست را چرب کنند . به مرور مجبور به فعالیتی مضاعف میشوند . در بدترین حالت و با ترک خوردگی ی شدید پوست در مدتی طولانی ، از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید و نه از کرم های چرب .

من از جوانی روزی دو بار ( حداقل یک بار ) صورت ام را با صابون میشستم . ایضا بدنم را ( بدون لیف ) البته این از قوانین منزل ما بود لیک به من کمک بسیاری کرد در عطربازی و پراکنش عطور .

اینکار غدد چربی زا را به فعالیتی مضاعف تشویق میکند . پوست های چرب دیرتر چروک میشوند .

پس از شستن خشک نکنید . بگزارید خودش خشک شود .

آنچه اکنون در ذهن بود تقدیم شد . انشاله مثمر ثمر باشد و مفید واقع شود .

با احترام :)

درود جناب سخی عزیز.. بسیار سپاسگزارم از راهنمایی ارزشمند شما که چون همیشه سرشار از پندهای بی شمار است و اسراری نهان به پشتوانه سال‌ها ریاضت و خودآموزی در وادی عطر..

اینطور که پیداست که فرمودید افشاندن عطر بر پوست و پوشاک توامان خطاست، ممنون می‌شوم بفرمایید خودتان پوشاک را انتخاب می‌کنید یا پوست؟ گرچه تصورم این بود که پوشاک منتخب شماست چه آنکه زدن عطر بر خط سینه آن هم زیر پوشاک پاییزی و زمستانی دستاوردی در پراکنش ندارد. و دوم بفرمایید در چه مواقعی بر پوشاک و چه مواقعی بر پوست؟ متد شخصیتان چیست استاد عزیزمان؟

در پاسخ به احسان شکیب نژاد :

درود جناب سخی عزیز.. بسیار سپاسگزارم از راهنمایی ارزشمند شما که چون همیشه سرشار از پندهای بی شمار است و اسراری نهان به پشتوانه سال‌ها ریاضت و خودآموزی در وادی عطر..

اینطور که پیداست که فرمودید افشاندن عطر بر پوست و پوشاک توامان خطاست، ممنون می‌شوم بفرمایید خودتان پوشاک را انتخاب می‌کنید یا پوست؟ گرچه تصورم این بود که پوشاک منتخب شماست چه آنکه زدن عطر بر خط سینه آن هم زیر پوشاک پاییزی و زمستانی دستاوردی در پراکنش ندارد. و دوم بفرمایید در چه مواقعی بر پوشاک و چه مواقعی بر پوست؟ متد شخصیتان چیست استاد عزیزمان؟

جناب شکیب عزیز سلام

قدردان الطاف بیشمار

بله ، اتفاقا به همین دلیل و بلافاصله پس از معرفی ی نقاط و جایگاه های پیشنهادی ، این نکته معروض شد که هر کدام برای بکارگیری در محیط بسته مثل منزل و برخی برای خارج از محیط بسته کارایی ی بهتر و بیشتری دارند .

برای محیط بسته مثل منزل افشاندن بر پوست بهترین گزینه است ( مثل همان خط سینه پیشنهادی برای بانوان و دیگر نقاط مذکور ) . لازم نیست تاکید شود که میزان و تعداد پاف به نوع عطر و حرارت آن بستگی دارد که همه ی ما آگاهیم

برای محیط باز افشاندن بر پوشاک و موی سر بازده بهتری دارد آنهم با تعدد پاف زیادتر

من خود در منزل عطرها را بر پوست میزنم . قبل از خواب بر لباس ( سینه ) و موی سر ، برای لذت بیداری ی فردا

لذت بیداری ی فردا !!  این جمله را به غایت دوست دارم :)

انشاله بیداری ی همه ی ما توامان با معطریت باشد !

برای بیرون از منزل تنها بر پوشاک

بافت زمستانی ، موها ، خز و پشم های کاپشن و کلاه ، شال ، دستکش ، اینها بهترین اند در پخش بر مبنای ماندگاری و ایضا ماندگاری . در اینصورت افشاندن عطر بر مو نیاز نیست .

هرچند که پوست بهترین منبع برای پخش عطرهاست لیک برای بیرون از منزل ( آنهم با عطور ضعیف امروز ) با وجود جابجایی ی هوا و سرعت تبخیر ، نابودی ی عطر را بدنبال دارد !

با ارادت :)

اولین
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟