nazanin nazanin
22
1402/06/23

آیینه!

هیچ چیز در دنیا بالاتر از ارزش و منزلت انسانی نیست!

و باید بدونیم هر آن چیزی که اطراف ما وجود دارند اعم از طبیعت، حیوانات، و شاخه‌ها و زیر شاخه های هنر و فلسفه ی وجودیِ هر کدوم از اون‌ها و غیره، همه وُ همه، جهت عمیق شدنِ درک و بالا رفتن معرفت(شناخت) ما هستند..

چرا؟ چون ما اشرف مخلوقات هستیم! واضح و مبرهن!

توجه، تماشا، لمس، درک، کشفِ اعجاز! هدف این‌هاست عزیزانم..و اِلا اگر مقصود رو چیز و یا مسیر دیگری در نظر بگیریم، میرسیم به این جمله که؛ "همه‌ی این ها بهانه اند"! واضح‌تر اش چی میشه؟ اینکه ما به معنای واقعی خودمون‌ رو داریم مسخره می‌کنیم! 

الان، تنها راجب عطر می‌گم و از موضوعات دیگه رد می‌شم که سخن به درازا نکشه و در جهت اتمسفر سایت هم باشه...

یک عطر، هرچقدر هم که خاص، قدمت دار، عجیب‌الخلقه، کانسپت دار، هدف‌دار و... نباید وَ نباید باعث بشه که ما ارزش یک انسان رو زیر سوال ببریم!!

بنده شخصا طرفدارِ گفت و گو و بحثِ مفید هستم و اختلاف نظر رو یک امر بسیار طبیعی و مهم می‌دونم! اما حرف‌ها و برخورد های عجیب و غریبی رو الان دیدم و دیده بودم از قبل که اصلا مُدام دنبال ترک دیوار می‌گشتم که سال ها خیره‌شم بهش!!

دوست عزیز؛ شما حَق نداری، تاکید می‌کنم حقِّ این رو نداری که برای یک انسان تعیین تکلیف کنی و بگی چه کار کن و چه کار نکن!! حق نَداری جان دل!!

چطور به خودمون باید اجازه بدیم که چنین کنیم با افراد؟

دوستان، صد هزار بار شده که به خاص ترین عطرهایی که من پوشیده ام و راجب اونها نوشته ام توهین شده! بوی قبرستان و جنازه و این آشغال ها چیه به خودت میزنی و.... این حرف ها رو افراد به من زده اند! بیام بگم لطفا دهنت رو ببند و راجبِ عطرِ مورد علاقه ی من هیچ‌چیز نگو؟! من به یک انسان بگم ساکت باش؟ به خاطر یک عطر؟؟!

دوستان اینجای داستان دیگه عطر هیچ معنا و فلسفه ای براش باقی نمی‌مونه!! ما باعث می‌شیم چنین اتفاقی بیفته! ما با رفتار ناشایست و گفته هامون، با دستان خودمون باعث می‌شیم ارزش هنر و عطر به کُل به پایین کشیده بشه!

بده دوستان! واقعا این حجم از تفکراتِ سطحی و رفتار ناشایست به دور از انتظاره!

طرف علنا و واضحا میگه لطفا مارو با عطرهایی که دوست داریم تنها بگذارید و فقط راجب عطرهای مورد علاقتون اظهار نظر کنید!! یعنی چی واقعا؟

چند نفر خیلی محترمانه مخالفت خودشون رو بیان کردند! هیچ مشکلی هم نبود. اما بگیم ننویس؟ دوستان مهدکودکی هستید؟ واقعا گاهی فکر میکنم اومدم دبستان! یادش بخیر! ما هم سرِ خودکار و پاک‌کن و کِشِ سر و دستبند و‌‌‌ غیره، چنین حرکات عجیب و غریب و فوق‌العاده کودکانه ای ازمون سر میزد!

با انسان‌ها چنین نکنید دوستان..منزلتِ انسانی رو پایین نیارید با چنین حرف ها و کارهایی..مسموم نکنید فضا رو برای افراد! شما با چنین حرکاتی انسان هارو فراری می‌دید!

هدفتون رو دنبال کنید..کشف کنید..لمس کنید..لذت ببرید امّا بُت از هر چیزی درست نکنید! بت نسازید که مبادا برای فردی مشخص کنید که چه کار کنه و چه کار نکنه!

بیایم گاهی نگاهی به آیینه بندازیم! زیرِ پوسته‌‌ای نه چندان سفت و سخت، دیکتاتوری بسیار هشیار نهفته! 

بیایم اول از خودمون شروع کنیم! همه‌چیز از خودمون شروع میشه عزیزان! وَ جامعه و طبیعت بازتابی‌اند از وجودِ خودِ ما! آیینه دوستان! آیینه...

[EDITED] 1402/06/23 17:08

سلام به دوست عزيز

چقد درسته حرفتون دقيقا همينه

نبايد از حرف بقيه ناراحت شد

من چند سال پيش يه عطرو كه خيلي دوست داشتم زده بودم،،، يكي از فاميلا كه اقا بودن گفت این بوی حشره کش از کیه:/ منم به قول شما به ترک دیوار خیره شده بودم:)

منم بخاطر همون حرف کلا عطرو بوسیدمو کنار گذاشتم

چندماه پیش که رفتیم خونشون روی میز توالتشون چشمم به همون عطر افتاد که دومین باتلشو برای خانومش خریده بود و عطر امضای خانومش شده بود و من دوباره به ترك ديوار خيره شدم:)))

درود

ي سري كارها ، رفتار ها ، هنجارها، عقايد و ... هستن كه نه ميشه گفت درست هستن و نه اشتباه، و ب صورت عرف و روال در اومدن. 

الان ي كاربر اومده از كاري انتقاد كرده كه اون كار - برند براي خيلي ها محبوب و دوست داشتني به شمار مياد، حالا اينجا در حوزه عطر، شما تعميم بديد به خيلي چيزها مثل برند بنز.. اپل.. نايك و...مسلما عده ي زيادي در مقابل اون نظر چه درست و چه غلط گارد ميگيرن و اين امر در كل جهان به صورت كلي ي شكل واكنش به همراه داره و نميشه منكرش شد. حالا يكي از دوستان عطرافشاني اومده يك كار محبوب از يك برند محبوب رو ب صورت نامطلوبي نقد كرده و مسلما امادگي اين رو داشته با انواع واكنش هاي منفي روبه رو بشه و ازين طرف هم فن هاي اون برند واكنش هاي متفاوتي رو از خودشون نشون ميدن . صحبت هاي شما هم كاملا درست هستن ولي دقيقا براي شرايط ازمايشگاهي كاربرد دارن كه اگر اصطحكاك با هوا نباشه سرعت يا رفتار فلان شي ب اندازه ي معيني ميرسه. اينجا در دنياي واقعي هم شما اصطحكاك با هوا رو ميتوني خيلي از عوامل كه ادمها از اون تاثير ميگيرن رو در نظر بگيريد و رفتارهاي متفاوت.

nazanin nazanin
1402/06/25
در پاسخ به سالار كلوچه :

درود

ي سري كارها ، رفتار ها ، هنجارها، عقايد و ... هستن كه نه ميشه گفت درست هستن و نه اشتباه، و ب صورت عرف و روال در اومدن. 

الان ي كاربر اومده از كاري انتقاد كرده كه اون كار - برند براي خيلي ها محبوب و دوست داشتني به شمار مياد، حالا اينجا در حوزه عطر، شما تعميم بديد به خيلي چيزها مثل برند بنز.. اپل.. نايك و...مسلما عده ي زيادي در مقابل اون نظر چه درست و چه غلط گارد ميگيرن و اين امر در كل جهان به صورت كلي ي شكل واكنش به همراه داره و نميشه منكرش شد. حالا يكي از دوستان عطرافشاني اومده يك كار محبوب از يك برند محبوب رو ب صورت نامطلوبي نقد كرده و مسلما امادگي اين رو داشته با انواع واكنش هاي منفي روبه رو بشه و ازين طرف هم فن هاي اون برند واكنش هاي متفاوتي رو از خودشون نشون ميدن . صحبت هاي شما هم كاملا درست هستن ولي دقيقا براي شرايط ازمايشگاهي كاربرد دارن كه اگر اصطحكاك با هوا نباشه سرعت يا رفتار فلان شي ب اندازه ي معيني ميرسه. اينجا در دنياي واقعي هم شما اصطحكاك با هوا رو ميتوني خيلي از عوامل كه ادمها از اون تاثير ميگيرن رو در نظر بگيريد و رفتارهاي متفاوت.

سلام 

بله باهاتون موافقم.. منِ نوعی اگر نقد تندی نسبت به حالا عطر محبوب خیلی ها بنویسم باید آگاه باشم که حتما واکنش منفی به همراه داره..هیچ عیبی هم نداره چون طبیعیه به هرحال و با توجه به همون هنجار ها و خرده عادت های افراد قابل فهمه..

موردی که اذیت کننده است همینه که با تکلیف مشخص کردن برای افراد، ارزش اونهارو پایین بیاریم.. وگرنه باز هم میگم؛ واکنش تند به یک نوشته به اون صورت ایرادی نداره..البته به شرطی که به جا و منصفانه باشه و اون نوشته از قبل به درستی مطالعه شده باشه..

ممنونم که نظرتون رو ثبت کردید..

من این تاپیک رو اینجا ثبت کردم چون حالا نه فقط در عطرافشان، بلکه در محیط های دیگه هم گاهی به این رفتار ها بر خورده بودم و با خودم گفتم خوبه که راجبش صحبت بشه..به هرحال اینجا هم یک اجتماع کوچیکه و روزانه بازدیدِ بسیاری داری..شخصا باورم بر اینه که همین خُرده عادت های کوچیک گاهی میتونن در آینده، خیلی روی ما اثر بذارن..شاید انسان های مقابلمون اونهارو فراموش کنند یا اصلا دلخور نشن از ما، اما بر ناخوداگاه ما همه ی اینها ثبت میشه...

سخت گیری وُ تعصب خامی است...

با عرض سلام سرکار خانم نازنین عزیز،

این بار اول نیست و متأسفانه بار آخر هم نخواهد بود،چه در وادیِ عطر و چه در باقیِ وادیها.

با اینکه من علاقه ی چندانی به سوشل مدیا ندارم و از طرفی به دلیل کمبود وقت در ساعاتِ فراغتم فقط به عطر افشان سر میزنم،در همون مدتِ کم چقدر با این نوع کامنت ها برخورد  کردم،شخصی که در طولِ چندین سال یک ریویو-هر چند کوتاه -برای یک عطر ننوشته و فقط از کاربران دیگه سؤال پرسیده، به کاربر تازه کاری اعتراض میکنه که نوشته های شما هیچ کمکی به هیچ کسی نمیکنه ،شخصی به نوشته های زیبا و متفاوتِ سرکار خانم پرنیان که به شخصه عاشق سبک نوشتاریش هستم میگه این طوری ننویس ،شخصی که به قول خودش سالهای سال همه نظرات رو داره مطالعه میکنه و هیچ نظری نمی نویسه،به یک باره کاربری رو بدون داشتن اطمینانِ قطعی به تبلیغ فلان برند متهم میکنه ،انتقاد از جناب سخی عزیز،ایکاروس گرامی ،مسیحِ زیبا سخن،و دیگر عزیزان 

هر لحظه نارضایتی ،عصبانیت ،انتقاد، شکایت ،

چیزی رو دوست داشته باش که من دوست دارم ،جوری بنویس که من میخوام،و حتی طوری فکر کن که من فکر می‌کنم.

چون در محیط آموزشی عمداً به جای آموزشِ چیزهای غیر مهم، مسائل اصلیِ زندگی رو به ما یاد ندادن ،خودمون هم دیگه جرأتِ شکستنِ منِ درون -با تمامیِ بت ها و تابوهاش- و نو سازیش رو نداریم .یاد نگرفتیم که واقعیت یک مقوله ست  و برداشت هر کسی از واقعیت مقوله ی دیگه و کاملاً نسبی.هیچ چیز قطعی وجود نداره و قطعی ترین چیز موجود در هستی، نسبی بودنِ همه ی چیزهاست.یاد نگرفتیم.....بمانَد 😔

با احترام 🌹

nazanin nazanin
1402/06/25
در پاسخ به آماتور 2 :

سخت گیری وُ تعصب خامی است...

با عرض سلام سرکار خانم نازنین عزیز،

این بار اول نیست و متأسفانه بار آخر هم نخواهد بود،چه در وادیِ عطر و چه در باقیِ وادیها.

با اینکه من علاقه ی چندانی به سوشل مدیا ندارم و از طرفی به دلیل کمبود وقت در ساعاتِ فراغتم فقط به عطر افشان سر میزنم،در همون مدتِ کم چقدر با این نوع کامنت ها برخورد  کردم،شخصی که در طولِ چندین سال یک ریویو-هر چند کوتاه -برای یک عطر ننوشته و فقط از کاربران دیگه سؤال پرسیده، به کاربر تازه کاری اعتراض میکنه که نوشته های شما هیچ کمکی به هیچ کسی نمیکنه ،شخصی به نوشته های زیبا و متفاوتِ سرکار خانم پرنیان که به شخصه عاشق سبک نوشتاریش هستم میگه این طوری ننویس ،شخصی که به قول خودش سالهای سال همه نظرات رو داره مطالعه میکنه و هیچ نظری نمی نویسه،به یک باره کاربری رو بدون داشتن اطمینانِ قطعی به تبلیغ فلان برند متهم میکنه ،انتقاد از جناب سخی عزیز،ایکاروس گرامی ،مسیحِ زیبا سخن،و دیگر عزیزان 

هر لحظه نارضایتی ،عصبانیت ،انتقاد، شکایت ،

چیزی رو دوست داشته باش که من دوست دارم ،جوری بنویس که من میخوام،و حتی طوری فکر کن که من فکر می‌کنم.

چون در محیط آموزشی عمداً به جای آموزشِ چیزهای غیر مهم، مسائل اصلیِ زندگی رو به ما یاد ندادن ،خودمون هم دیگه جرأتِ شکستنِ منِ درون -با تمامیِ بت ها و تابوهاش- و نو سازیش رو نداریم .یاد نگرفتیم که واقعیت یک مقوله ست  و برداشت هر کسی از واقعیت مقوله ی دیگه و کاملاً نسبی.هیچ چیز قطعی وجود نداره و قطعی ترین چیز موجود در هستی، نسبی بودنِ همه ی چیزهاست.یاد نگرفتیم.....بمانَد 😔

با احترام 🌹

درود به شما

از نظر من یکی از دلایلِ این تعصبات سفت و سخت روی عطرها، مادی انگاری اونهاست(نگاه از بعد مادی)؛ یا شاید هم تعصبِ سخت رویِ چیزی داشتن، باعث بشه ما به او دیدِ مادی داشته باشیم! بنظرم در هر دو صورت ما داریم دنیایِ عظیم روایح رو محدود میکنیم! و وقتی پایِ 'حد' و 'حدود' به میان میاد، نشون دهنده‌ی اینه که ما دیگه به بُعد معنویِ عطرها باوری نداریم و اون ها رو صرفا یک مایع خوشبو/بدبو می‌بینیم..مثلِ یک اتومبیل.. اتومبیل هم البته فلسفه‌ی خودش رو داره اما محدوده! محدوده به میزانی از سرعت و چندتا صندلی و پدال و موتور و دنده ها و چرخ دنده ها و غیره..اما روایح اینطور نیستن..هرچند ساخته ی دست بشر اند اما محدودیتی رو شخصا هیچوقت نتونستم براشون متصور بشم!...

همین محدود کردن‌ها و ساده انگاری هاست که برای ما تبدیل به عادت میشن و باعث میشن تنها به پوسته سطح توجه داشته باشیم نه به عمق!

بله..خانم پرنیان و آقای مسیح..جاشون بسیار خالیه.. و چقدر من از این عزیزان آموخته ام...

ممنونم از شما🙏💐

[EDITED] 1402/06/26 02:46
nazanin nazanin
1402/06/25
در پاسخ به حديث ميريان :

سلام به دوست عزيز

چقد درسته حرفتون دقيقا همينه

نبايد از حرف بقيه ناراحت شد

من چند سال پيش يه عطرو كه خيلي دوست داشتم زده بودم،،، يكي از فاميلا كه اقا بودن گفت این بوی حشره کش از کیه:/ منم به قول شما به ترک دیوار خیره شده بودم:)

منم بخاطر همون حرف کلا عطرو بوسیدمو کنار گذاشتم

چندماه پیش که رفتیم خونشون روی میز توالتشون چشمم به همون عطر افتاد که دومین باتلشو برای خانومش خریده بود و عطر امضای خانومش شده بود و من دوباره به ترك ديوار خيره شدم:)))

سلام :)

معطر باشید همیشه خانم میریان🌸🌸

در پاسخ به nazanin :

درود به شما

از نظر من یکی از دلایلِ این تعصبات سفت و سخت روی عطرها، مادی انگاری اونهاست(نگاه از بعد مادی)؛ یا شاید هم تعصبِ سخت رویِ چیزی داشتن، باعث بشه ما به او دیدِ مادی داشته باشیم! بنظرم در هر دو صورت ما داریم دنیایِ عظیم روایح رو محدود میکنیم! و وقتی پایِ 'حد' و 'حدود' به میان میاد، نشون دهنده‌ی اینه که ما دیگه به بُعد معنویِ عطرها باوری نداریم و اون ها رو صرفا یک مایع خوشبو/بدبو می‌بینیم..مثلِ یک اتومبیل.. اتومبیل هم البته فلسفه‌ی خودش رو داره اما محدوده! محدوده به میزانی از سرعت و چندتا صندلی و پدال و موتور و دنده ها و چرخ دنده ها و غیره..اما روایح اینطور نیستن..هرچند ساخته ی دست بشر اند اما محدودیتی رو شخصا هیچوقت نتونستم براشون متصور بشم!...

همین محدود کردن‌ها و ساده انگاری هاست که برای ما تبدیل به عادت میشن و باعث میشن تنها به پوسته سطح توجه داشته باشیم نه به عمق!

بله..خانم پرنیان و آقای مسیح..جاشون بسیار خالیه.. و چقدر من از این عزیزان آموخته ام...

ممنونم از شما🙏💐

درود

خانوم نازنين خانوم لطفا در مورد اتومبيل و سواري اينطور نفرماييد ادم قلب ش ب درد مياد. شما نمي دونيد وقتي ي مرد پشت ماشين مورد علاقه ش نشسته چقدر احساس رضايت و قدرت ميكنه.

زنها ميتونن مردا رو ب وجد بيارن البته تا وقتي كه پاي يك اتومبيل در ميان نباشه.

nazanin nazanin
1402/06/26
در پاسخ به سالار كلوچه :

درود

خانوم نازنين خانوم لطفا در مورد اتومبيل و سواري اينطور نفرماييد ادم قلب ش ب درد مياد. شما نمي دونيد وقتي ي مرد پشت ماشين مورد علاقه ش نشسته چقدر احساس رضايت و قدرت ميكنه.

زنها ميتونن مردا رو ب وجد بيارن البته تا وقتي كه پاي يك اتومبيل در ميان نباشه.

در جریانم:) اتفاقا خودم عشق ماشین های کلاسیک و قدیمی رو دارم:) میخواستم یه قیاسی کنم با عطرها که بگم روایح محدودیتی ندارند اما برای مثال ماشین ها چرا.. هرچند در ساخت یک اتومبیل هم قطعا هنر به کار رفته و همینطور میشه براش فلسفه قائل شد.. 

البته باید اعتراف کنم قیاس به جایی نکردم! اصلا عطر چه ربطی به ماشین داره:/

در پاسخ به nazanin :

درود به شما

ممنونم از شما🙏💐

سلام و عرض ادب نازنین خانوم. 

ارادت بسیار بنده را پذیرا باشید.. اما اجازه بفرمایید با نظر شما موافق نباشم. کامنت دوست گرامی را دیدم و متن شما را نیز مطالعه کردم. برعکس بنده معنقدم اگر شخصی از اهانت به عطر دلخواه خود آزرده می‌شود، به جنبه مادی به آن نگاه نمی‌کند. بلکه برعکس به جنبه معنوی آن می‌نگرد. آن عطر برای او یادآور لحظات خاص احساسی و تجدیدکننده خاطراتی عاطفی می‌تواند باشد... به ناگاه به آن زباله خطاب می‌شود. با خود می‌اندیشد.. آیا تمام خاطرات لطیف من با یک زباله همراه بود؟ گرچه به زعم خود نه اما به زعم شخص یا اشخاصی دیگر.. اتفاقا برعکس چنین نظری کوبنده و لبریز از اهانت، گویای نگاه مادی انگارانه به عطر است.

شرح و توصیف یک عطر هنر می‌خواهد که بنده نوعی فاقد آنم و لذا اگر عطری پسندم نباشد حداقل با زبانی دلخراش او را تخفیف شخصیت نمی‌کنم.

آیا عطر شخصیت دارد؟ از نگاه من بله

و آیا این یک نگاه مادی است؟ خیر بلکه برعکس است..

و اما هر کنشی واکنشی دارد. کنش‌های تخریب‌گرانه از واکنش‌های مخرب نیز به دور نیستند. 

nazanin nazanin
1402/06/26

ذیل همین عطر دیور فارنهایت، ملودی (جاش بسیار خالیه) نقلی از ایکاروس گذاشته بود.. ترکیبِ ایزو ای سوپر (ISO e ) باعث میشه بعضی ها بگن عجب بوی خوبی و بعضی ها بگن چقدر مزخرف! در ادامه گفته شده که اگر شما به ایزو ای سوپر نابویا باشید در نتیجه تعداد اسپری هارو افزایش میدید و به همین جهت بوی بسیار آزار دهنده و سردرد آوری رو می‌شنوین..در کنارِ این مورد، دما و موقعیت و غیره هم اثر گذاره روی این مورد..بر حسب مطالعه کوتاه من در نت هم یادمه که ایزو ای سوپر بسیار غنی و چند سویه عمل میکنه..

حالا یه نمونه اش بود! وقتی تفسیر علمی‌اش رو می‌بینیم، به این پی می‌بریم که نقد تند و یا بروزِ نفرت از فارنهایت که محبوبه، اونقدر ها هم نباید عجیب و غریب باشه و یا غیرقابل پذیرش! 

اصلا حواسم به کامنت ملودی نبود و اصلا یادم نبود:/

[EDITED] 1402/06/26 14:32
اولین
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟