معرفی عطر با رایحه غالب اوپوپوناکس(صمغ گیاه جاشیر).

معرفی عطری با رایحه غالب اوپوپوناکس(صمغ گیاه جاشیر).

آرمان آرمان
1401/08/10

منظور شما همون کندره؟

سلام.
اوپوپوناکس اصلا از خانواده جاشیر نیست. بلکه از خانواده مر هست (مر شیرین بهش میگن-در واقع در خیلی از عطرها ممکنه اپوپوناکس به کار رفته باشه اما به جاش توی هرم نوتها بنویسن مر) که درختچه های چند ساله بومی مناطق گرم و خشک مثل شمال آفریقا و عمان و عربستان و ... هست. اپوپوناکس رایحه گرم و شیرین و کمی سوخته و عسلی و آجیلی امبری و کمی دودی داره.
اگر به رایحه اپوپوناکس علاقه مند هستید، عطرهای زیر رو امتحان کنید:
 (اپوپوناکس در ترکیب با رایحه گلی): Golden Acacia Salvatore Ferragamo

دیور او ساوژ پارفوم 2012  (در ترکیب با وتیور - )

امواژ اینترلود

Nuit D’Issey Noir Argent Issey Miyake

memo paris italian leather

اما اگه رایحه جاشیر مد نظرتون هست، جاشیر خودش گونه های مختلفی داره. نوع جاشیر گاوی (خوراک دام میشه و نه انسان) صمغش توی بازار هست به اسم صمغ باریجه که چندان هم خوشبو نیست. نوت گیاه باریجه یا گالبانوم در عطرها استفاده میشه اما تصور نمیکنم همون بوی صمغش باشه چون صمغش رو من دارم و چندان بوی خوشایندی نداره.
خودِ جاشیر خوراکی  که گیاه خیلی کم یابی هم شده اخیرا، من نشنیدم که صمغش رو بگیرن چون اصولا ساقه اش اونقدرها کلفت نمیشه  که بشه صمغش رو گرفت مثل جاشیر گاوی. اما بوی برگ سبز جاشیر خوراکی رو توی عطرهای زیر میتونید پیدا کنید (من حدس میزنم از عصاره اش در ساخت آکورد چرم استفاده میشه اما رو نمیکنن):
Hermessence Cuir d'Ange Hermès
تا حدی در guerlain cuir intense

Amouroud Silver Birch

در پاسخ به آرمان :

منظور شما همون کندره؟

سلام،نه عزیز صمغ گیاه جاشیر میتونی سرچ کنی تصاویرشو ببینی(گیاهی علوفه ای به ارتفاع حدود یک متر که بیشتر تو کوههای زاگرس بخصوص کهگیلویه بویراحمد و چهارمحال بختیاری رویش داره بوی خاص و خوشی داره که همه پسند هم نیست!

در پاسخ به One Flew Over the Cuckoo's Nest :

سلام.
اوپوپوناکس اصلا از خانواده جاشیر نیست. بلکه از خانواده مر هست (مر شیرین بهش میگن-در واقع در خیلی از عطرها ممکنه اپوپوناکس به کار رفته باشه اما به جاش توی هرم نوتها بنویسن مر) که درختچه های چند ساله بومی مناطق گرم و خشک مثل شمال آفریقا و عمان و عربستان و ... هست. اپوپوناکس رایحه گرم و شیرین و کمی سوخته و عسلی و آجیلی امبری و کمی دودی داره.

امواژ اینترلود

اما اگه رایحه جاشیر مد نظرتون هست، جاشیر خودش گونه های مختلفی داره. نوع جاشیر گاوی (خوراک دام میشه و نه انسان) صمغش توی بازار هست به اسم صمغ باریجه که چندان هم خوشبو نیست. نوت گیاه باریجه یا گالبانوم در عطرها استفاده میشه اما تصور نمیکنم همون بوی صمغش باشه چون صمغش رو من دارم و چندان بوی خوشایندی نداره.
خودِ جاشیر خوراکی  که گیاه خیلی کم یابی هم شده اخیرا، من نشنیدم که صمغش رو بگیرن چون اصولا ساقه اش اونقدرها کلفت نمیشه  که بشه صمغش رو گرفت مثل جاشیر گاوی. اما بوی برگ سبز جاشیر خوراکی رو توی عطرهای زیر میتونید پیدا کنید (من حدس میزنم از عصاره اش در ساخت آکورد چرم استفاده میشه اما رو نمیکنن):

Amouroud Silver Birch

از شما ممنونم برادر ازاینکه توصیح کامل و پرباری دادین..

اما اینترنت سرچ کردم نوشته بود(اپوپوناکس یا صمغ جاشیر) من از این بو خیلی خوشم میاد البته اگه کنترل شده باشه..

در پاسخ به سعید رضایی شوشتری :

ممنونم عزیز..

در پاسخ به One Flew Over the Cuckoo's Nest :

سلام.

امواژ اینترلود

Amouroud Silver Birch

آقای سپهر عزیز،با احترام به نظر حضرتعالی گیاه باریجه با جاشیر متفاوت هست که ما به باریجه "انگدون" میگیم،اگه درمورد جاشیر سرچ کنی تصاویرش رو میتونی ببینی و باهم مقایسه کنی ی کم شبیه به هم هستن اما فرق دارن،چیزی که من از منابع علمی گرفتم اپوپوناکس صمغیه که از گیاه جاشیر یا جواشیر گرفته میشه..

در پاسخ به مختار آبروان :

آقای سپهر عزیز،با احترام به نظر حضرتعالی گیاه باریجه با جاشیر متفاوت هست که ما به باریجه "انگدون" میگیم،اگه درمورد جاشیر سرچ کنی تصاویرش رو میتونی ببینی و باهم مقایسه کنی ی کم شبیه به هم هستن اما فرق دارن،چیزی که من از منابع علمی گرفتم اپوپوناکس صمغیه که از گیاه جاشیر یا جواشیر گرفته میشه..

سلام مجدد.

باریجه و جاشیر خوراکی هردو از یک دسته گیاه به نام چتریان هستند .

اسم انگلیسی که برای جاشیر معرفی شده Opopanax chironium هست و متفاوته با صمغ opoponax (به تفاوت املا a و o در دو اسم دقت بفرمایید) که به اسم مر شیرین شناخته میشه و در عطرها رایج هست و از درختچه Commiphora guidotti گرفته میشه

[EDITED] 1401/08/11 18:54
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟