علیرضا علیرضا
4
1401/06/07

فتیشیزم «پرفورمنس قوی»!

فتیشیزم «پرفورمنس قوی»!

انگار همه یا اغلب ما بدنبال یه عطر با پرفورمنس بالا هستیم. ریفورموله شدن عطرها هم خودش شده کابوس! کافیه در همین سایت ببینیم میانگین نمرات کاربران برای قدرت پخش فلان عطر شده 6/5؛ در این صورت یا اون عطر از چشم ما میفته یا حداقل نگاه تردیدآمیز به تست و حتی خریدش پیدا میکنیم.

من نمی دونم این ولع و شیفتگی عجیب به پرفورمنس قویِ یک عطر از کجا میاد! هر چه که هست، متوجه شدم که پرفورمنس قوی یک عطر ملاک درست و دقیقی در انتخاب و استفاده از یک عطر نیست!

در اغلب موقعیت هایی که از عطر استفاده میکنیم واقعا نیازی به پخش زیاد و قوی نداریم! باید ببینیم در چه محیط و شرایطی قراره از عطر استفاده کنیم؟ در دانشگاه؟ در محیط کار؟ در مهمانی؟ در کافی شاپ؟ در باشگاه ورزشی؟ در محل کسب مان در مغازه؟ به گمانم در بسیاری از این مکانهای مسقف و بسته پرفورمنس متوسط و حتی کمتر از اون مناسبِ. و در فاصله معقول دیگران متوجه رایحه عطر ما خواهند شد. من خودم در محل کارم (در محیط اداره) از عطرهای با پرفورمنس متوسط یا پایین تر (مثل گرلن لهوم ایدیل کولون یا تق هرمس ادتویلت یا لالیک اسپرت) استفاده میکنم. و با تعداد پاف محدود (و نه دوش گرفتن!) نتیجه کار خوب و رضایت بخش بوده!

«««پرفورمنس غول آسا احتمالا فقط در فضای باز مثل پرسه زدن در خیابان و پارک و... به کار میاد و نه بیش از این!»»»

نتیجه گیری:
1. خوب یا بد بودن پرفورمنس یک عطر بستگی به موقعیت یا مکان استفاده از اون عطر داره
2.در اکثر موقعیت ها نیازی به پرفورمنس بالا نیست!

بنابراین:
3. اغلب عطرها مناسب اند

[EDITED] 1401/06/07 00:36
IRRO IRRO
1401/06/07

سلام اگر در محیطی باشیم که انواع دیگری از روایح در اطراف ما باشد مثل یک مهمانی و ما بخواهیم بوی عطر ما جلب توجه کند و سرآمد باشد ، نیاز به عطری با پرفورمنس قوی احساس میشه.

سلام.
شما فاکتور قیمت رو در استدلالتون نادیده گرفتید. در واقع افراد میگن فلان عطر با این کیفیت و این حجم و این پرفورمنس و این قیمت نمیارزه (یعنی هر چهار تا فاکتور با هم باید در نظر گرفته بشن) یا بهتر بگم، اگه دو عطر داشته باشیم که هر دو از نظر کیفیت رایحه از نظر من به یک اندازه خوشایند باشن، هر دو حجم یکسان و قیمت یکسان داشته باشن، اگه پرفورمنس یکی مثلا دوبرابر دیگری باشه، خوب مسلمه که من اون یکی با پرفورمنس قوی تر رو انتخاب میکنم  چون اینجوری برای پوشش دادن یک فضای یکسان، نصف اون عطر با پرفورمنس یکسان پول خرج میکنم.
من ترجیح میدم خودم بتونم انتخاب کنم که با تعداد پافهایی که از عطرم میزنم، چه فضایی رو پوشش بدم. نه اینکه شرکت عطرسازی به اسم احترام به حریم شخصی دیگران و ... (اما در واقع برای سودجویی) بخواد به جای من تصمیم بگیره.

علیرضا علیرضا
1401/06/10
در پاسخ به IRRO :

سلام اگر در محیطی باشیم که انواع دیگری از روایح در اطراف ما باشد مثل یک مهمانی و ما بخواهیم بوی عطر ما جلب توجه کند و سرآمد باشد ، نیاز به عطری با پرفورمنس قوی احساس میشه.

خیلی ممنون

بله برای  موقعیت هایی  که جنابعالی یاد کردید (مثلا مهمانی یا مراسم عروسی و...) شاید به عطری با پرفورمنس قوی نیاز باشه اما به گمانم در زندگی روزمره ما اینگونه موقعیت ها زیاد نیستند. مثلا من در محیط کارم به ندرت دیدم از همکارانم کسی عطر بزند چه برسد با پخش بوی زیاد.

درود بر شما

علیرضا علیرضا
1401/06/10
در پاسخ به One Flew Over the Cuckoo's Nest :

سلام.
شما فاکتور قیمت رو در استدلالتون نادیده گرفتید. در واقع افراد میگن فلان عطر با این کیفیت و این حجم و این پرفورمنس و این قیمت نمیارزه (یعنی هر چهار تا فاکتور با هم باید در نظر گرفته بشن) یا بهتر بگم، اگه دو عطر داشته باشیم که هر دو از نظر کیفیت رایحه از نظر من به یک اندازه خوشایند باشن، هر دو حجم یکسان و قیمت یکسان داشته باشن، اگه پرفورمنس یکی مثلا دوبرابر دیگری باشه، خوب مسلمه که من اون یکی با پرفورمنس قوی تر رو انتخاب میکنم  چون اینجوری برای پوشش دادن یک فضای یکسان، نصف اون عطر با پرفورمنس یکسان پول خرج میکنم.
من ترجیح میدم خودم بتونم انتخاب کنم که با تعداد پافهایی که از عطرم میزنم، چه فضایی رو پوشش بدم. نه اینکه شرکت عطرسازی به اسم احترام به حریم شخصی دیگران و ... (اما در واقع برای سودجویی) بخواد به جای من تصمیم بگیره.

سپهر عزیز ممنونم

درسته. وقتی بین دو عطری که از قضا هر دو  به یکسان رایحه دلخواه و مطلوب ما را دارند، پرفورمنس یکی بالاتر باشد، کفه ترازو به سمت انتخاب آن سنگینی می کند. (البته اگر قیمت آن خیلی بالاتر نباشد یا ما از عهده خریدش بربیاییم). خب حرفی نیست. چه چیزی بهتر از این!

اما استدلال من این بود که در وضعیت کنونی که عموما پرفورمنس عطرها پایین آمده (خصوصا در عطرهای دیزاینری) بالاخره باز مجبوریم از بین همین ها انتخاب کنیم (البته اگر نخواهیم به طرف نیش ها و عطرهای گران و لوکس برویم). 

نکنه آخر اینکه من نمیگم فاکتور پرفورمنس را در خرید عطرها نادیده بگیرم که نادیده هم نمگیریم!!، بلکه اگر واقع بین باشیم عطرهای با پرفورمنس متوسط هم برای بسیاری از موقعیت ها مناسب اند بویژه اگر  خاطرخواه عطری بشویم که  محجوب تر دلبری کند.

ارادت

[EDITED] 1401/06/11 12:49
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟