🄼🄾🄽🄰 🄼🄾🄽🄰
25
1401/05/31

نت بیدمشک با چه نامی؟!!

سلام به همه ی عزیزان معطرم 🙋🏼‍♀
از آنجایی که من هنوز جواب سوالم را پیدا نکرده ام ، ترجیح دادم ، اینجا از اساتید بپرسم شاید فرجی شود و به کمک شما دوستان ، یکی از دغدغه های فکری من کم شود.
میخواستم بدونم شما عزیزان ، عطری را میشناسید که نت بید مشک داشته باشد؟
اگر بله ، چه عطری؟ و اگر نه ، آیا تا به حال دنبالش بوده اید؟ من بسیار گشته ام و نیافته ام.
نمونه اش در همین سایت عطرافشان عزیزمان ، عطری  با نتِ بید مشک وجود ندارد.
در سایت های خارجی با نام انگلیسیش(pussy willow) سرچ کردم ، نیافتم ، با نام علمیش(salix aegyptiaca) گشتم، نیافتم.
آخر مگر میشود؟!!!   عطارهای آن ور آب که از نمک- طلا- آب و خیلی چیزهای دیگر که اگر به رایحه ی آنها فکر کنیم ، مغزمان اِرور میدهد ، 
نمی گذرند و از آنها، خلق رایحه میکنند ، امکان ندارد از بید مشک با این رایحه و با این قابلیت عطرسازی که هم خاصیت درمانی دارد و هم از چندمتری ،رایحه ی خوب و دلپذیرش  مشخص است بگذرند.
من که باور نمیکنم ، عطری با نت بیدمشک وجود نداشته باشد.
صد درصد نت بیدمشک در بعضی عطرها استفاده میشود.  ولی با چه نامی؟!!
طبق تحقیقی که در سایتهای خارجی ،انجام دادم ، خیلی از عطرها با نت مُشک ، در معرفی عطر فقط مشک (musk ) ذکر شده ،بعضی دیگر هم (musk و هم  with musk)  

ولی بعضی کارها
 فقط (with musk)   
مثل عطرهای:
Coco mademoiselle  chanel

Coco Mademoiselle EDP #شنل کوکو مادمازل ادو پرفیوم Coco Mademoiselle EDP  
Chance eau tendre eau de parfum( chanel)

Chance Eau Tendre #شنل چنس او تندر Chance Eau Tendre 
Flower by kenzo

Flower by Kenzo Legere #کنزو فلاور بای کنزو لجر Flower by Kenzo Legere 
Idole  Lancome

Idôle #لانکوم ایدول Idôle Athalia parfums de marly
Erba pura xerjoff

Erba Pura #زرجوف اربا پورا Erba Pura 
که چقدر هم همشون محبوب و دلنشین هستند.
 لطفا اگر براتون مقدور هست و یکی از این عطرها را در منزل دارید ، رایحه ی آن را به دقت پردازش کنید ، ببینید  رایحه ی بید مشک از آن میگیرید یا نه؟ 
اگر شما هم تایید کنید ،ممکن هست  فرضیه به حقیقت تبدیل شود و دیگر اطمینان پیدا میکنیم که مشک سفید ،همان بید مشک است.
و  میتوانیم در انتخاب عطر  و تحلیل رایحه ها خیلی جلو بیفتیم.

سلام.

تا جایی که اطلاع دارم مشک سفید سینتتیک هست و ربطی به بیدمشک نداره. مشک یک دسته خیلی گلی از روایح هست که بعصا خیلی متفاوت با هم هستند از بوهای انیمالیک تا چرمی و بوی شبیه پشم و موی حیوانات تا بوی پارچه مانند و تا بوهای صابونی وانیلی طور یا کمی شیرین و امبری  شبیه بویی که پس از حمام از روی ساعد میشنویم -که و هیچ نقطه اشتراکی ندارن و متاسفانه توی هرم نوتها همشون رو کلا مینویسن مشک.

عطر وی کانتو کشمیر تا حد زیادی برای من تداعی کننده بید مشک هست.

در پاسخ به One Flew Over the Cuckoo's Nest :

سلام.

تا جایی که اطلاع دارم مشک سفید سینتتیک هست و ربطی به بیدمشک نداره. مشک یک دسته خیلی گلی از روایح هست که بعصا خیلی متفاوت با هم هستند از بوهای انیمالیک تا چرمی و بوی شبیه پشم و موی حیوانات تا بوی پارچه مانند و تا بوهای صابونی وانیلی طور یا کمی شیرین و امبری  شبیه بویی که پس از حمام از روی ساعد میشنویم -که و هیچ نقطه اشتراکی ندارن و متاسفانه توی هرم نوتها همشون رو کلا مینویسن مشک.

عطر وی کانتو کشمیر تا حد زیادی برای من تداعی کننده بید مشک هست.

سلام آقای سپهر. ممنونم بابت توجه و پاسختون.

بله ، آکورد مشک ، ممکنه از خیلی روایح تشکیل بشه .

ولی من مطمئنم اون نت مشک سفید که به طور خاص ،در داخل معرفی هرمِ عطرها منتشر میشه، این مشک سفیدی که ما سرچ میکنیم و پودر سفید رنگیه که داخل عطاریا پیدا میشه  نیست.  

منظور از مشک سفید چیز دیگه ای هست.  اونو میخوام بفهمم😃

خود اصطلاح مشک سفید یک دسته بندی کلی از روایح مشک سینتتیک هست:

Musky notes, or white musks, offer a very wide variety of facets. Their shades can be mellow, coppery, cottony, floral, sensual… Beyond these scents, synthetic musk has the capacity to be an excellent fixative. It is used a lot as a base note to bind the materials and fix the more volatile ingredients.

White musks are gathered into three families:

Nitro-musks, which have long been used in perfumery during the 20th century but are now prohibited.

Polycyclic musks whose smell is rather generous. They are only used today by a few laundry companies, as they are known to be poorly biodegradable.

Macrocyclic musks are the most used in perfumery today. In this category we find various molecules with a variety of notes, including the famous muscone, but also exaltolide with floral shades and ambrettolide with powdery facets. All of them have particular characteristics, but each will bring roundness, sensuality and suppleness to a composition.

در پاسخ به One Flew Over the Cuckoo's Nest :

خود اصطلاح مشک سفید یک دسته بندی کلی از روایح مشک سینتتیک هست:

Musky notes, or white musks, offer a very wide variety of facets. Their shades can be mellow, coppery, cottony, floral, sensual… Beyond these scents, synthetic musk has the capacity to be an excellent fixative. It is used a lot as a base note to bind the materials and fix the more volatile ingredients.

White musks are gathered into three families:

Nitro-musks, which have long been used in perfumery during the 20th century but are now prohibited.

Polycyclic musks whose smell is rather generous. They are only used today by a few laundry companies, as they are known to be poorly biodegradable.

Macrocyclic musks are the most used in perfumery today. In this category we find various molecules with a variety of notes, including the famous muscone, but also exaltolide with floral shades and ambrettolide with powdery facets. All of them have particular characteristics, but each will bring roundness, sensuality and suppleness to a composition.

خب پس با این اوصاف ، نت مشک سفید ، یک اصطلاح کلی برای رایحه ی مشک غیرطبیعیست .از مشک سفید میگذریم. 

Ok .  حالا سوال اصلی :  نت بید مشک را در عطرها چگونه پیدا کنیم؟!😂😂

درود بر شما مهربانو امیدوارم سلامت باشید. 

جناب سپهر عزیز مطالب کاملی رو راجب وایت ماسک زحمت کشیدن و ارسال کردند. 

اما در مورد بیدمشک که

Musk willow

نامیده میشه همینطور که مطلع هستید یک محصول تقطیری هست که از شکوفه های بید یا

catkins

استخراج میشه

میتونید برای بررسی بیشتر نتايج کَت کینز رو دنبال بفرمایید و اگر برای ترجمه از مترجم گوگل استفاده میکنید این درخت گربه معرفی میشه که همون منظور درخت بید یا کت کینز هست.

البته من قبلاً پیگیر نت بیدمشک بودم در عطرها ولی از اونجایی که خود عرق بیدمشک در خیلی از نقاط دنیا زیاد شناخته شده نیست و بیشتر محصول ایران و نقاطی از ترکیه هست در عطرها بصورت یک نت یا عنصر مستقل وجود نداره ولی ممکن هست در نتهای سنتتیک وایت ماسک که رایحه ی گلی دارند تا حدودی رایحه ی مشابه بیدمشک به مشام برسه ولی نمیشه وایت ماسک رو بصورت مستقل و رسماً بیدمشک بحساب بیاریم. 

چهار مورد(گروه)  وایت ماسک که بیشتر در عطر سازی استفاده میشن عبارتست از:

"گالاکسولید"

شربتی شبیه مایع به دلیل اینکه بیشتر در حلال رقیق یافت می شود. Galaxolide کمی شیرین و گلدار با رایحه پودری، تازه و تمیز شبیه به باز کردن یک خشک کن گرم یا آویزان کردن ملحفه های تخت تمیز است.

"هابانولید"

شبیه به Galaxolide اما با ظرافت بیشتر، قوی تر و کمی "چوبی تر" و ته رنگ فلزی که بوی آهن داغی را که روی یک تی شرت تازه تمیز شده تکرار می کند.

"آمبرتولید"

رایحه صابونی بیشتر با ته رنگ میوه ای، بویی که روغن دانه آمبرت را به خوبی تکرار می کند (از گیاه خطمی مشک!)

"اتیلن براسیلات"

کمی شیرین تر با نکاتی از وانیل، چوب و ادویه جات ترشی جات! برای تشدید سایر مواد شیرین و گلی عالی است. 

هر چند تفکیک مشک ها برای بینی های آموزش ندیده ممکن است دشوار باشد زیرا همه آنها دارای رایحه ی نزدیک بهم و بسیار لطیف و تمیزی هستند.

بنظرم تکمیل تر این موضوع رو میتونید از جناب ایکاروس و جناب علیرضا جویا بشید چرا که جناب ایکاروس مطالعات کاملی راجب گیاهان معطر و شیمی روایح معطر دارند و جناب علیرضا هم با عناصر موجود و مورد استفاده در عطرها آشنا هستند.

امیدوارم تا حدودی کمک شده باشه

بهر حال سوال مطرح شده میتونه کمک زیادی باشه به علاقمندان که رایحه ی بیدمشکی در عطرها رو در تفکیک و بررسی رایحه ی عطرها دریافت می‌کنند.

سپاس از شما

ارادتمند

پایدار باشید 🥀🥀

IRRO IRRO
1401/06/01

سلام

سایت ارگانیک شو رو ببینید 

در پاسخ به 𝐴𝑟𝑑𝑒𝑠𝒉𝑖𝑟.𝑆 :

درود بر شما مهربانو امیدوارم سلامت باشید. 

جناب سپهر عزیز مطالب کاملی رو راجب وایت ماسک زحمت کشیدن و ارسال کردند. 

اما در مورد بیدمشک که

Musk willow

نامیده میشه همینطور که مطلع هستید یک محصول تقطیری هست که از شکوفه های بید یا

catkins

استخراج میشه

میتونید برای بررسی بیشتر نتايج کَت کینز رو دنبال بفرمایید و اگر برای ترجمه از مترجم گوگل استفاده میکنید این درخت گربه معرفی میشه که همون منظور درخت بید یا کت کینز هست.

البته من قبلاً پیگیر نت بیدمشک بودم در عطرها ولی از اونجایی که خود عرق بیدمشک در خیلی از نقاط دنیا زیاد شناخته شده نیست و بیشتر محصول ایران و نقاطی از ترکیه هست در عطرها بصورت یک نت یا عنصر مستقل وجود نداره ولی ممکن هست در نتهای سنتتیک وایت ماسک که رایحه ی گلی دارند تا حدودی رایحه ی مشابه بیدمشک به مشام برسه ولی نمیشه وایت ماسک رو بصورت مستقل و رسماً بیدمشک بحساب بیاریم. 

چهار مورد(گروه)  وایت ماسک که بیشتر در عطر سازی استفاده میشن عبارتست از:

"گالاکسولید"

شربتی شبیه مایع به دلیل اینکه بیشتر در حلال رقیق یافت می شود. Galaxolide کمی شیرین و گلدار با رایحه پودری، تازه و تمیز شبیه به باز کردن یک خشک کن گرم یا آویزان کردن ملحفه های تخت تمیز است.

"هابانولید"

شبیه به Galaxolide اما با ظرافت بیشتر، قوی تر و کمی "چوبی تر" و ته رنگ فلزی که بوی آهن داغی را که روی یک تی شرت تازه تمیز شده تکرار می کند.

"آمبرتولید"

رایحه صابونی بیشتر با ته رنگ میوه ای، بویی که روغن دانه آمبرت را به خوبی تکرار می کند (از گیاه خطمی مشک!)

"اتیلن براسیلات"

کمی شیرین تر با نکاتی از وانیل، چوب و ادویه جات ترشی جات! برای تشدید سایر مواد شیرین و گلی عالی است. 

هر چند تفکیک مشک ها برای بینی های آموزش ندیده ممکن است دشوار باشد زیرا همه آنها دارای رایحه ی نزدیک بهم و بسیار لطیف و تمیزی هستند.

بنظرم تکمیل تر این موضوع رو میتونید از جناب ایکاروس و جناب علیرضا جویا بشید چرا که جناب ایکاروس مطالعات کاملی راجب گیاهان معطر و شیمی روایح معطر دارند و جناب علیرضا هم با عناصر موجود و مورد استفاده در عطرها آشنا هستند.

امیدوارم تا حدودی کمک شده باشه

بهر حال سوال مطرح شده میتونه کمک زیادی باشه به علاقمندان که رایحه ی بیدمشکی در عطرها رو در تفکیک و بررسی رایحه ی عطرها دریافت می‌کنند.

سپاس از شما

ارادتمند

پایدار باشید 🥀🥀

سلام به شما آقای اردشیر.

ممنونم برای به اشتراک گذاشتن آگاهیتون.

یعنی یک آخیش مغزی به من دادید😄

توضیحاتتون عالی بود. 

با توضیحات شما فکر میکنم اگر در عطرهای ترک و عربی بگردم ، حتما

گمشده را پیدا میکنم .

سپاس بیکران🌺

در پاسخ به IRRO :

سلام