سالوادور دالی

سالوادور دالی

محور فعالیت : عطرسازی
شرکت مادر : کافینلوکس
کشور : اسپانیا
تعداد محصول : 73

سالوادور فلیپه ژاسینتو دالی دومنک (۱۱ می ۱۹۰۴ – ۲۳ ژانویه ۱۹۸۹)، که معمولاً با اسم سالوادور دالی شناخته می‌شود یک اسپانیایی کاتالانی و هنرمند سورئالیست سرشناس قرن بیستم بود.

این مرد بااستعداد و خیال‌آفرین بیشتر به خاطر نقاشی‌هایش شناخته شده‌است، اما دالی در طول عمرش در زمینه‌های هنری مختلفی استاد بود، از جمله فیلم‌سازی، مجسمه سازی، و عکاسی، و با هنرمندانی در زمینه‌های مختلف در رسانه همکاری می‌کرد. دالی در آکادمی هنرهای زیبای سان فرناندو آموزش دید،‌ جایی که او سبک شخصی عجیب و غریبش را پرورش داد و با هنرمندان و نویسندگان برجسته‌ زمان خودش، از جمله لوییس بونل فیلم‌ساز و فدریکو گارسیا لوراک شاعر، معاشرتی نزدیک داشت. 

کارهای رئال اولیه‌اش، مثل «سبد نان»، راهش را برای تجربه کوبیسم باز کرد و در نهایت منجر به سبک سورئالیسمی شد که به خاطر آن شناخته شده‌است. 

سالوادور دالی در سال ۱۹۲۹ نمایشی تک نفره در پاریس برگزار، و در آن منبع الهام و همسر آینده‌اش را ملاقات کرد، گالا الارد. این دو تبدیل به یک زوج شدند و در نهایت ازدواج کردند. معروف‌ترین نقاشی دالی، تداوم حافظه، با صفحات ساعتی که در حال ذوب شدن بودند، در سال ۱۹۳۱ نقاشی شد و شهرت قابل توجهی برای دالی در ایالت متحده آورد، جایی که او و گالا بخشی از صحنه پر جوش و خروش اجتماع شدند. این زوج با آغاز جنگ جهانی دوم به نیویورک رفتند و از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۸ در آن‌جا ماندند. 

دالی از سورئالیسم بیرون آمد و به دوره‌ای وارد شد که خودش آن را به عنوان «کلاسیک» توصیف می‌کرد. او در آن دوره ۱۹ بوم نقاشی بزرگ خلق کرد که زمینه‌های مذهبی، تاریخی و علمی را بررسی می‌کردند. در سال ۱۹۴۹ به کاتالانی برگشت و سال‌های باقیمانده عمرش را در آنجا گذراند. به همین دلیل انتقادهایی از او شد که چرا تصمیم گرفته در اسپانیایی که تحت حکومت فرانکو است زندگی کند. او در این مدت تبلیغات تلویزیونی درست کرد، برای یک شکلات و مسابقه آواز یوروویژن لوگو طراحی کرد، و در زمینه‌ی هنر جدید رسانه فعالیت داشت. همسرش گالا در سال ۱۹۸۲ فوت شد و بعد از آن وضعیت سلامت سالوادور دالی به طرز چشمگیری تغییر کرد. دالی در سال ۱۹۸۹ بر اثر ایست قلبی درگذشت، و حجم زیادی از آثار هنری در زمینه‌های مختلف از خود به جا گذاشت.


با توجه به گستردگی علایق و مهارت‌های این هنرمند مشهور، به نظر نمی‌آید عطرسازی برای او انتخاب غیر منطقی‌ای باشد. یکی از جملات معروف دالی ایده خط تولید پرفیوم را شکل داد: «بدون شک در میان حس‌های پنچگانه، بویایی از همه بهتر احساس فناناپذیری را منتقل می‌کند.» همکاری‌ای با کافینلوکس شکل گرفته بود، و این زوج قبل از مرگ گالا رایحه‌ای را که تبدیل به اولین عطر شد، سالوادور دالی ۱۹۸۳ ( 1983’s Salvador Dali)، انتخاب کردند. ظاهراً گالا عاشق عطر بود و یک کلکسیون بزرگ داشت، علاقه ویژه‌اش به رُز بود، که به طور برجسته‌ای خودش را در عطر نشان می‌دهد. طراحی بطری، با لب‌ها و بینی‌ای خوش‌تراش، از نقاشی دالی الهام گرفته بود. تا به امروز بیش از ۲۵ پرفیوم با نام تجاری سالوادور دالی معرفی شده‌اند، و همگی بسته‌بندی‌های جالبی دارند که از آثار هنری سالوادور دالی الهام گرفته است. 

سالوادور دالی