اسکار دلا رنتا

اسکار دلا رنتا

محور فعالیت : مد
شرکت مادر : اینتر پارفومز
کشور : ایالات متحده
تعداد محصول : 27

اسکار دلا رنتا طراح مدی است که در سال 1932 در جمهوری دومینیکن متولد شد. از ابتدا به هنر علاقه داشت و راهی اسپانیا شد تا در آکادمی سن فرناندو مادرید در رشتۀ نقاشی تحصیل کند. اسکار مجذوب فرهنگ اسپانیایی بود و با علاقه زیاد به طراحی مد، شروع به طراحی خانه‌‌‌های مد کرد و با خیاط پیشرو، کریستوبال بالنسیاگا، کار کرد. در سال 1960، به پاریس نقل مکان کرد و دستیار لباس در لانوین شد.

پس از چند سال کار در دنیای پر زرق و برق اوت کوتور، شم تجاری اسکار او را به سمت لباس‌‌‌های آماده سوق داد. در سال 1963 به آمریکا رفت و با الیزابت آردن (که در آن زمان لوازم مد و همچنین لوازم آرایشی تولید می‌کرد) کار کرد. در سال 1965، پس از اینکه در این صنعت از طریق آثارش در آردن معروف شد، آمادۀ راه‌اندازی خانه مد خودش شد.

پیشینۀ اسکار در جمهوری دومینیکن و تجربه وی در خانه‌‌‌های پارچه‌ای مادرید و پاریس به مد منحصربه‌فرد، رنگارنگ و زنانه با پارچه‌‌‌های مجلل و توجه به جزئیات انجامید. این خانه فوراً موفقیت‌آمیز بود و اسکار برنده جوایز منتقدان مد کوتی آمریکا در سال‌‌‌های 1967 و 1968 شد. در سال 1973 وارد سالن مشاهیر کوتی شد و در همان سال، دورۀ سه ساله ریاست شورای طراحان مد آمریکای وی آغاز شد.

اسکار دلا رنتا در سال 1971 شهروند ایالات متحده شد.

موفقیت اسکار به عنوان طراح در دهه 1980 و اوایل دهه 1990 ادامه یافت. در سال 1993، در حالی که همچنان به طراحی لباس تحت برند خود ادامه می‌‌‌داد، سرپرست خیاط‌‌‌ها در بالمین شد. اسکار اولین آمریکایی است که خانه لباس فرانسوی را طراحی کرد. دورۀ کار وی در بالمین تا سال 2002 ادامه یافت. پس از بازگشت به آمریکا، برند اسکار دلا رنتا گسترش یافت و شامل لوازم جانبی، مبلمان خانگی و یک بخش خرده‌فروشی با فروشگاه‌‌‌هایی در سراسر جهان شد. لباس‌‌‌های اسکار دلا رنتا لباس برخی از معروف‌ترین، قدرتمندترین و پر زرق و برق‌ترین زنان اواخر قرن بیستم، از جمله سه بانوی اول سابق، را طراحی کرده است.

اولین عطر اسکار دلا رنتا، اسکار برای زنان 1977، معرفی شد و امروزه همچنان جزو عطرهای پرفروش بازار جهانی است. مجموعه‌ای از عطر‌‌های زنانه و مردانه نیز تولید شده است.

اسکار دلا رنتا