بریتیش استرلینگ کلن

بریتیش استرلینگ کلن

محور فعالیت : عطرسازی
کشور : انگلستان
تعداد محصول : 3

خانه مد و طراحی دانا ابتدا در بارسلونا (اسپانیا) تاسیس شد، در سال 1932 و توسط خاویر سرا که مدیر سابق خانه عطرسازی میرورگیا بود. نگرش خاص خاویر سرا به عطرسازی درواقع در این ایده نمایان می‌شد که برند جدیدش باید بازتابی از اصالت و زیبایی حقیقی باشد.

او نام دانا را برای کسب‌وکار جدیدش انتخاب کرد، زیرا این نام در درجه اول کوتاه بود و در همه زبان‌ها هم آوای خوش‌آهنگی داشتع درحالی که به‌سادگی با درونمایه‌های زیبایی و عطرسازی گره خورده است. در اساطیر یونانی می‌بینیم که دانائه به‌عنوان یکی از الهگان موسیقی و شعر شناخته می‌شد و مادر پرسئوس بود (همان پرسئوس که پدرش هم زئوس بود). در اساطیر آمده است که دانائه از زیبایی شگفت‌انگیزی برخوردار بود. «دانا» در زبان قدیمی و اسرارآمیز باسکی یعنی «موفق»، در عربی و بودایی یعنی «مروارید سفید» و در فرهنگ افغانستانی هم یعنی «بیداری شیرین». دانا همچنین نام یکی از جزیره‌های واقع‌شده در اقیانوس آرام است که در آنجا جوانی و شادی هرگز به پایان نمی‌رسد.

خاویر سرا تصمیم گرفت که لوگوی کمپانی جدیدش را با استفاده از یک نقاشی دراماتیک و الهام‌گرفته از یونان باستان خلق کند: سر یک زن که توسط ماریانو آندرئو (نقاش اسپانیانی) نقاشی شده بود.

خانه دانا در 22 آگوست 1932 بالاخره اولین عطرش با نام تابو را عرضه کرد. این عطر توسط ژان کارلس، عطرساز فرانسوی افسانه‌ای، ساخته شده بود ــ همین عطرساز بود که بعدتر عطرهای بسیار مشهور و ماندگار آن دوران مثل میس دیور، ما گریفی و شوکینگ دی شیاپارلی را ساخت. عطر تابو به یک عطر شرقی و کلاسیک تبدیل شد که شهرت شگفت‌انگیز آن از پاریس تا نیویورک ادامه داشت. گفته‌اند که روزی خاویر سرا داشت در خیابانی از خیابان‌های نیس (فرانسه) قدم می‌زد و ناگهان چشمش به کتاب جدید زیگموند فروید «توتم و تابو» افتاد. او با الهام گرفتن از همین عنوان تصمیم گرفت که نام عطر خودش را تابو بگذارد. خاویر سرا توانست که یک عطر مستقل بیافریند و یک کمپین تبلیغاتی مستقل را برای این عطر زنانه بنیان‌گذاری کند که هر مردی قطعا دوستش دارد.

بریتیش استرلینگ کلن