ده افسانه دربارۀ عطر که حقیقت ندارند

ده افسانه دربارۀ عطر که حقیقت ندارند

توسط :
admin
آخرین به روز رسانی :
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸

ده افسانۀ برتر دربارۀ عطر را گرد آورده‌ایم که ما همگی فکر می‌‌‌کنیم حقیقت دارند. با نگاه کارشناسی، آنها را توضیح می‌‌‌دهیم.

1. عطرها تاریخ انقضا دارند
اگر به جعبۀ عطر نگاه کنید، می‌‌‌بینید که عطر تاریخ انقضا ندارد زیرا از لحاظ فنی «خراب» نمی‌‌‌شود. با این حال، ممکن است برخی از عطرها، به‌ویژه عطرهایی که مواد طبیعی بیشتری در فرمول خود دارند، با گذشت زمان دچار تغییر رنگ و رایحه شوند. این مسئله کاملاً طبیعی است. عطر را دور از آفتاب مستقیم و در جای خنک نگه دارید تا احتمال تغییر رنگ و رایحه کاهش یابد. بنابراین، هرچه بیشتر از آنها مراقبت کنید، رایحۀ آنها دوام بیشتری خواهد داشت.

2. پس از عطر زدن، باید مچ دست‌‌‌های خود را به هم بمالید
اینطور نیست، مگر اینکه بخواهید رایحۀ عطر سریع‌تر از بین برود. عطرها، دقیقاً مانند هر چیز دیگری در جهان، مولکول‌‌‌هایی دارند، به این معنی که با عناصر خاصی مانند اصطکاک واکنش نشان می‌‌‌دهند. وقتی مچ دست‌‌‌های خود را به هم می‌‌‌مالید، بله گرما ایجاد می‌‌‌کنید که به انتقال عطر کمک می‌‌‌کند، اما این کار شما در واقع سبب تجزیۀ مولکول‌‌‌ها می‌‌‌شود؛ یعنی، رایحه کم‌رنگ می‌‌‌شود و سریع‌تر از بین می‌‌‌رود، برعکس آنچه می‌‌‌خواهید! فقط عطر بزنید و بگذارید خشک شود و کارش را انجام دهد.

3. زنان عطر می‌‌‌زنند و مردان ادکلن
بله، همینطور است، اما نه به دلایل درستی. عطر، مانند رایحه، کلمۀ اختصاصی نیست، یعنی یک کلمۀ کلی است. رایحه، بسته به درصد روغن رایحۀ موجود در ترکیب، ادکلن یا عطر نامیده می‌‌‌شود. ادکلن‌ها عموماً در درصد 3-5٪ ضعیف‌تر هستند، در حالی که عطرها (EDT و EDP) بین 10-20٪ هستند. شرکت‌‌‌های تبلیغاتی و بازاریابی موظفند از این تفاوت‌‌‌ها برای تبلیغ محصول به مصرف‌کنندگان خاص استفاده کنند. همچنین، ادکلن‌‌‌ها تمیزی و تازگی «مردانه» بیشتر و رایحۀ عمیق‌تری دارند، در حالی که عطرها بیشتر «زنانه» هستند و بوی میوه‌‌‌‌های گل‌دار دارند. با گذشت زمان، این ارتباط‌ها را آموخته‌ایم و یاد گرفته‌ایم که رایحه‌‌‌های جنس مخالف را دوست نداشته باشیم، اما به‌آرامی در حال تغییر است ...

4. عطر قوی‌تر بوی بهتری دارد
نه واقعاً. عطر قوی‌تر عموماً بیشتر پخش می‌‌‌شود و رایحۀ قوی‌تری دارد، اما همیشه بدان معنی نیست که عطر قوی‌تر چیز خوبی است! گاهی استفاده کمتر یعنی تأثیر بیشتر، مگر اینکه بخواهید مردم قبل از اینکه شما را ببینند کیلومتر جلوتر بویتان را حس کنند. برخی از کشورها عطرهای قوی را دوست دارند، اما کسانی که به آن عادت ندارند ممکن است بوی آن برایشان بیش از حد و ناخوشایند باشد، بنابراین محتاط باشید! نوع مواد موجود در رایحه و میزان استفاده از آنها نیز بر قدرت درک‌شده تأثیر می‌‌‌گذارد، مثلاً، برخی از رایحه‌های برتر مانند لیمو نسبت به برخی از رایحه‌های پایه مانند مشک، که بسیار نرم و «ضعیف» هستند، بسیار تیز و «قوی»‌اند.

5. بوی عطر باید در کل روز ثابت باشد
نه لزوماً – کلاً به فرمول یا طراحی عطر بستگی دارد. برخی از عطرها طوری طراحی شده‌اند که تغییر نکنند، اما بعضی به شکلی ساخته می‌‌‌شوند که با خشک شدن عطر، رایحه‌های میانی و پایه دچار تغییر هیجان‌انگیز یا ظریف شوند. عطرها حول هرم بی‌ثباتی ساخته شده‌اند، بنابراین بعضی از مواد تشکیل‌دهندۀ آنها تنها بعد از چند دقیقه یا حتی چند ساعت ظاهر می‌‌‌شوند و برای تغییر رایحۀ کلی باید به مقادیر بیشتری مصرف شود.

6. وقتی دیگر بوی عطر را نمی‌‌‌توانید حس کنید، یعنی بوی آن از بین رفته است
عموماً، جواب خیر است، اما البته به قدرت عطر و ترکیب آن بستگی دارد. بینی ارگان کوچک و باهوشی است و مانند حواس دیگر در مسدود کردن اطلاعات غیرضروری مهارت بسیار خوبی دارد. مثلاً، سر و صدای آزاردهنده مانند کارهای جاده‌سازی پس از مدتی به صدای پس‌زمینه تبدیل می‌‌‌شود که چندان متوجه آن نمی‌‌‌شوید. در بینایی، اگر بخواهیم مواظب خطرات عبور از جاده باشیم، احتمالاً متوجه پرنده‌ای که در آسمان پرواز می‌‌‌کند نخواهیم شد، هر چند چشمان ما آن را ببیند. در حس لامسه، دائماً آگاه نیستیم که در انگشت خود حلقه داریم و اغلب وقتی گم می‌‌‌شوند، حتی متوجه نمی‌‌‌شویم! بینی هم همین‌طور است. وقتی عطر می‌‌‌زنیم، بینی ما به آن عادت می‌‌‌کند و در نهایت دیگر بوی آن را پردازش نمی‌‌‌کند. بنابراین، به یاد داشته باشید که حس نکردن بوی عطر همیشه به معنای از بین رفتن آن و دوباره عطر زدن نیست.

7. باید عطر را در یخچال نگه دارید
مطمئناً می‌‌‌توانید! اما ضروری نیست. همانطور که اشاره کردیم، عطر باید در مکانی خنک و تاریک نگهداری شود؛ یعنی، افراد اغلب دوست دارند عطر خود را در یخچال بگذارند تا زودتر خراب نشود، که ایدۀ بدی نیست. تا زمانی که زیر آفتاب مستقیم و در حمام مرطوبی نباشد، اشکالی ندارد. اگر می‌‌‌خواهید بیشتر جلو بروید، روند بزرگ در سال 2019 استفاده از یخچال مخصوص محصولات زیبایی است تا محصولات خود را فقط در محیط مناسب نگه دارید.

8. هر چه گران‌تر باشد، بهتر است
پاسخ به این مسئله دشوارتر است. در مورد قیمت عطر، موارد زیادی مطرح است که باید در نظر گرفت، و تنها کیفیت عطر مهم نیست (هرچند که باید عامل اصلی باشد). عموماً، عطرهای بسیار ارزان معمولاً چندان دوام ندارند که ممکن است به دلایل مختلفی مانند مواد کم‌کیفیت، رقیق شدن با آب اضافی، درصد پایین روغن عطر و ترکیب ضعیف عطر، باشد. عقیدۀ عمومی این است که معمولاً به دلایل مشابه بوی چندان خوشی ندارند. با این حال، ممکن است عطرهایی را بیابید که در ردۀ ارزان‌قیمت قرار می‌‌‌گیرند ولی آنها را دوست دارید! که بسیار خوب است و وجود هم دارند. عطرهای بسیار گران‌قیمتی که به دلیل نام تجاری ممکن است قیمت بالایی داشته باشند شما را گول نزنند. هر کس بودجۀ خاص خود را دارد پس تا زمانی که عطری می‌‌‌زنید که مقرون‌به‌صرفه و دوست‌داشتنی است، کافی است! عطر در واقع سفری برای همه است.

9. می‌‌‌توانید به‌طور همزمان چند عطر مختلف بزنید
می توانید، اما مجبور نیستید. لایه‌بندی در واقع مفهومی در عطر است که مدتی، به‌ویژه در کشورهای خاورمیانه، وجود داشته است. عطرسازان ماه‌ها و گاهی سال‌ها برای ساخت بادقت عطر وقت می‌‌‌گذارند، بنابراین حیف است بوی یک عطر را با عطرهای دیگری بپوشانید که زیبایی آن را مخفی می‌‌‌کنند. همچنین، عطرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مستقل باشند و مخلوط کردن یا لایه‌بندی آنها ممکن است رایحه‌‌‌های غیرمعمولی را ایجاد کند...! می‌‌‌دانیم که همه به دنبال چیزی منحصربه‌فرد هستند، اما روش‌‌‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌‌‌توانید عطرتان را شخصی‌سازی کنید.

10. عطر روی من بوی متفاوت دارد
بسیاری از این موارد به‌خاطر درک شخصی ما و نیز توانایی بینی ما در نادیده گرفتن بوهاست . پوست شما در بوی عطر نقش اندکی دارد زیرا عطر در افراد مختلف، به‌دلیل pH، رژیم غذایی و هورمون‌های مختلف، بوی متفاوتی به‌وجود می‌‌‌آورد، اما نه به اندازه‌ای که دوست داریم فکر کنیم. متأسفانه، هیچ قدرت جادویی در پس عطر وجود ندارد که نسبت به خُلق یا بوی بدنتان تغییر کند، اما ممکن است بین افراد مختلف تغییرات ظریفی وجود داشته باشد.

نویسنده مطلب : EMMANUELLE - برگرفته از وبسایت experimentalperfumeclub
ترجمه : عطرافشاننظرات کاربران

پاسخ ها را رد کن
نتیجه‌ای یافت نشد.
لطفا جهت درج نظر وارد سایت شوید و یا در سایت عضو شوید.
راهنمایی ثبت نظر :
* از ثبت نظر تبلیغاتی یا نظرات غیر مرتبط با مطلب درج شده خودداری نمایید.
** نظراتی که خلاف قوانین درج نظر هستند حذف می شوند.
*** قوانین مربوط به درج نظر را از اینجا می توانید مشاهده نمایید.
سالار1986
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
پاسخ به دکتر فرشاد
سلام خدمت دکتر فرشاد عزیزم ، خدمت شما عارض شوم که عطریست با نقش بارز لوندر ، تنباکو ، فلفل سیاه ، وانیل و زیره ... اگه از لوندر و تنباکو فاکتور بگیریم میبینمی مابقی این حرم رنگ و بو ای ادویه ای دارن ... یک مورد رو اینجا خاطر نشان کنم یکسری ازدوستان تصور میکنن که بوی تنباکو در عطر رایحه ایست تلخ و دودی و بخوری ، که این اشتباه هست درواقع عموماً روایح تنباکویی شیرین و گورمند(خوراکی) مانند هستند که خوب این عطر هم از این قاعده مستثنی نیست ... عطر خوبیست از باب کیفیت ساخت با پرفرومنسی بسیار خوب و مناسب برای زمستان , ولی برای من شیرینی زیاد و سرریز کننده ای داره ... وانیل با کیفیتی داره که خوب شیرینیش طعم شیرین تنبکو را دوچندان میکنه , با اینکه عطر رو به شیرینی حرکت میکنه و با گذر زمان با جان گرفتن وانیل شیرین تر هم میشه باز هم میشه از رایحه تنباکو لذت برد ... اگر دوستان در استفاده و اسپری کردن این عطر خساست بخرج دهند و دوز مناسبی را انتخواب کنن میتون بازخورد خوبی بگیرن ازش ... بعضی وقتها میبینیم بعضی افراد عطرهای ارزان و دم دستی میزنن ولی خیلی باحال و باکلاس هست رایحه رو بدنشان که این یک علم هست ، تلاش کنیم (با علم استفاده از دوز مناسب اسپری کردن عطر و شناخت فصل مناسب عطر و اینکه میخواهیم عطر را در روز یا شب ، در اتاق یا فضای باز ، فضای فورمال یا کژوال ، روی بدن یا روی لباس )... بتوانیم باز خورد خوبی بگیریم از عطرهامون حتی ازعطرهای ارزان و دم دستیمون .
Gevik
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
پاسخ به دکتر فرشاد
بچ کد پشت شیشه و یا زیر جعبه عطر را در سایتهای زیر وارد کنید:(معمولا 4 حرفی و تلفیقی از حروف و اعداد است .مثلا بچ کد عطر بنده: T802 )
checkfresh.com 
chesckcosmetic.net
Mohammadmahdi Nomani
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
من دارمش عاشقشم 
پاسخ به سيد محمد رسول نعيمي
آره آفرین همین بود. دنبال اون عطر تو کار مشابهم 
عليرضا ده ابادي
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
سلام اين ادكلن بوش شبيه كدام ادكلن هستش 
aligolshani66
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
پاسخ به علی گلشنی
تهیه شد و مثل اکثر کارهای دیور واقعا دوست داشتنی هست... فقط تو سایت خود دیور ۱۰۰ میلش برای فروش گذاشته شده و ۷۵ نبود...
aligolshani66
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
پاسخ به فرشاد ریگی زاده
سلام.بنده سمپل این کار رو‌تست کردم و ولنتینو اینتس رو‌ تهیه کردم.ولنتینو قطعا پخش و ماندگاری بهتری داره، اما به قول بهضی دوستان بوی لوازم آرایشی لوکس میده و خانم ها دوستش دارند.بنده به خطر چرمی بودنش تهیه کردم اما واقعا نتونستم آنچنان حسش کپم.عطرش رو بنده زیاد مردانه نمیدونم یا به قولی جدی نمیدونم...
دکتر فرشاد
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
با سلام خدمت دوستان عزیز و عطرباز گرامی آقا سالار گل

آقا این عطر را ریویو میکنی برامون ممنونم
سالار1986
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
پاسخ به معین هاشمی
همین عطر آکوا سلیسیا فورته میتونه انتخواب خیلی خوبی باشه , البته یک عطر خطی هست که تغییر نتی چندانی نداره که برای بعضی افرد میتونه خسته کننده باشه ، البته در دنیای عطرهای سیتروسی و خنک پرفورمنس اینکار چیزی شبیه به معجزه هست، عطرهای سیتروسی از مولکولهای کوچک و سبک و فرار تشکیل میشوند که به دلیل همین سبکی و فراربودن معمولاً پخشبوی خوبی دارن چون به راحتی در هوا پراکنده میشن به همین علت هست که معمولاً در تاپ نت عطرها ازشون استفاد میشه که پخش بالایی در شروع عطرها ایجاد کنن و به همین دلیل فرار بودنشون مانگاری بالایی ندارن ، اماآکوا سلیستیا فورت در بین عطرهای خنک و سیتروسی یک معجزه محسوب میشه ، به غیر از این عطر اگر بخواهم عطر راحت و تر و تازه برای عید بشما معرفی کنم :
 Aqua Sextius از ژول اِ مَد کار خیلی خوبی هست .
 Vetiver Veritas  از جیمز هیلی فوق العاده هست اونجا یک وتیور فول اچ دی در اتظار شما هست .
 Vetiver Geranium از کیرید عطر خوبیه .
 You Or Someone Like You از ایتا لیبغ دوغانژ عطر فوق العاده راحت و خوبیه .
عطرهای  Uomo و Acqua di Colonia و Yerbamate از لورِنزو ویلورسی میتونن انتخواب خوبی باشن .
 Philtre Ceylan ز آتلیه کلون خوبه .
 L’Arbre de la Connaissance از جووی گزینه خوبی میتونه باشه. 
 Neroli Outrenoir از سری اکسکلوسیو گرلن بی نظیرهست از باب کیفیت ساخت ...
 L'Homme Ideal Cologne باز هم از گرلن خوبه .
 Le Frenchy بازهم از گرلن خیلی خوبه .
 Attique از لوبن عطر با کیفیتی هست .
 Dragonfly  از zoologist خوبه .
 London Rain White Jasmine & Mint از جو مالون عطر خوبیه.
 نرولی پورتوفینو ازتام فورد بد نیست کار راه انداز هست.
 یک حس رطوب جالبی تو عطر بِرَکِن مَن از آمواژ هست که برای عید خیلی میپسندمش .
 از سری ای من تیری موگله Kryptomint عطر خوبیه نسبت به قیمتش .
 اینها به ذهنم میاد همه خنک نیستن بعضی هاشون خنک هستن و بعضی هاشون چهار فصل و معتدل .
navid.mhz
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
پاسخ به سيد محمد رسول نعيمي
خودش هنوز هست برندس رمی لیتون بود ، حالا اصله یا نه نمیدونم ، بوی سیگار برگ کوبایی خالص میداد

آخرین پست ها

تایید و ارسال عکس

توجه: شما با ارسال عکس، موافقت خود را با قوانین قرار دادن عکس پروفایل در عطرافشان اعلام می دارید.