ده افسانه دربارۀ عطر که حقیقت ندارند

ده افسانه دربارۀ عطر که حقیقت ندارند

توسط : مدیر سایت آخرین به روز رسانی : 2 سال پیش
اشتراک گذاری :

در این مقاله خواهید خواند :ده افسانۀ برتر دربارۀ عطر1. عطرها تاریخ انقضا دارند2. پس از عطر زدن، باید مچ دست‌‌‌های خود را به هم بمالید3. زنان عطر می‌‌‌زنند و مردان ادکلن4. عطر قوی‌تر بوی بهتری دارد5. بوی عطر باید در کل روز ثابت باشد6. وقتی دیگر بوی عطر را نمی‌‌‌توانید حس کنید، یعنی بوی آن از بین رفته است7. باید عطر را در یخچال نگه دارید8. هر چه گران‌تر باشد، بهتر است9. می‌‌‌توانید به‌طور همزمان چند عطر مختلف بزنید10. عطر روی من بوی متفاوت دارد

ده افسانۀ برتر دربارۀ عطر

ده افسانۀ برتر دربارۀ عطر را گرد آورده‌ایم که ما همگی فکر می‌‌‌کنیم حقیقت دارند. با نگاه کارشناسی، آنها را توضیح می‌‌‌دهیم.

1. عطرها تاریخ انقضا دارند

اگر به جعبۀ عطر نگاه کنید، می‌‌‌بینید که عطر تاریخ انقضا ندارد زیرا از لحاظ فنی «خراب» نمی‌‌‌شود. با این حال، ممکن است برخی از عطرها، به‌ویژه عطرهایی که مواد طبیعی بیشتری در فرمول خود دارند، با گذشت زمان دچار تغییر رنگ و رایحه شوند. این مسئله کاملاً طبیعی است. عطر را دور از آفتاب مستقیم و در جای خنک نگه دارید تا احتمال تغییر رنگ و رایحه کاهش یابد. بنابراین، هرچه بیشتر از آنها مراقبت کنید، رایحۀ آنها دوام بیشتری خواهد داشت.

2. پس از عطر زدن، باید مچ دست‌‌‌های خود را به هم بمالید

اینطور نیست، مگر اینکه بخواهید رایحۀ عطر سریع‌تر از بین برود. عطرها، دقیقاً مانند هر چیز دیگری در جهان، مولکول‌‌‌هایی دارند، به این معنی که با عناصر خاصی مانند اصطکاک واکنش نشان می‌‌‌دهند. وقتی مچ دست‌‌‌های خود را به هم می‌‌‌مالید، بله گرما ایجاد می‌‌‌کنید که به انتقال عطر کمک می‌‌‌کند، اما این کار شما در واقع سبب تجزیۀ مولکول‌‌‌ها می‌‌‌شود؛ یعنی، رایحه کم‌رنگ می‌‌‌شود و سریع‌تر از بین می‌‌‌رود، برعکس آنچه می‌‌‌خواهید! فقط عطر بزنید و بگذارید خشک شود و کارش را انجام دهد.

3. زنان عطر می‌‌‌زنند و مردان ادکلن

بله، همینطور است، اما نه به دلایل درستی. عطر، مانند رایحه، کلمۀ اختصاصی نیست، یعنی یک کلمۀ کلی است. رایحه، بسته به درصد روغن رایحۀ موجود در ترکیب، ادکلن یا عطر نامیده می‌‌‌شود. ادکلن‌ها عموماً در درصد 3-5٪ ضعیف‌تر هستند، در حالی که عطرها (EDT و EDP) بین 10-20٪ هستند. شرکت‌‌‌های تبلیغاتی و بازاریابی موظفند از این تفاوت‌‌‌ها برای تبلیغ محصول به مصرف‌کنندگان خاص استفاده کنند. همچنین، ادکلن‌‌‌ها تمیزی و تازگی «مردانه» بیشتر و رایحۀ عمیق‌تری دارند، در حالی که عطرها بیشتر «زنانه» هستند و بوی میوه‌‌‌‌های گل‌دار دارند. با گذشت زمان، این ارتباط‌ها را آموخته‌ایم و یاد گرفته‌ایم که رایحه‌‌‌های جنس مخالف را دوست نداشته باشیم، اما به‌آرامی در حال تغییر است ...

4. عطر قوی‌تر بوی بهتری دارد

نه واقعاً. عطر قوی‌تر عموماً بیشتر پخش می‌‌‌شود و رایحۀ قوی‌تری دارد، اما همیشه بدان معنی نیست که عطر قوی‌تر چیز خوبی است! گاهی استفاده کمتر یعنی تأثیر بیشتر، مگر اینکه بخواهید مردم قبل از اینکه شما را ببینند کیلومتر جلوتر بویتان را حس کنند. برخی از کشورها عطرهای قوی را دوست دارند، اما کسانی که به آن عادت ندارند ممکن است بوی آن برایشان بیش از حد و ناخوشایند باشد، بنابراین محتاط باشید! نوع مواد موجود در رایحه و میزان استفاده از آنها نیز بر قدرت درک‌شده تأثیر می‌‌‌گذارد، مثلاً، برخی از رایحه‌های برتر مانند لیمو نسبت به برخی از رایحه‌های پایه مانند مشک، که بسیار نرم و «ضعیف» هستند، بسیار تیز و «قوی»‌اند.

5. بوی عطر باید در کل روز ثابت باشد

نه لزوماً – کلاً به فرمول یا طراحی عطر بستگی دارد. برخی از عطرها طوری طراحی شده‌اند که تغییر نکنند، اما بعضی به شکلی ساخته می‌‌‌شوند که با خشک شدن عطر، رایحه‌های میانی و پایه دچار تغییر هیجان‌انگیز یا ظریف شوند. عطرها حول هرم بی‌ثباتی ساخته شده‌اند، بنابراین بعضی از مواد تشکیل‌دهندۀ آنها تنها بعد از چند دقیقه یا حتی چند ساعت ظاهر می‌‌‌شوند و برای تغییر رایحۀ کلی باید به مقادیر بیشتری مصرف شود.

6. وقتی دیگر بوی عطر را نمی‌‌‌توانید حس کنید، یعنی بوی آن از بین رفته است

عموماً، جواب خیر است، اما البته به قدرت عطر و ترکیب آن بستگی دارد. بینی ارگان کوچک و باهوشی است و مانند حواس دیگر در مسدود کردن اطلاعات غیرضروری مهارت بسیار خوبی دارد. مثلاً، سر و صدای آزاردهنده مانند کارهای جاده‌سازی پس از مدتی به صدای پس‌زمینه تبدیل می‌‌‌شود که چندان متوجه آن نمی‌‌‌شوید. در بینایی، اگر بخواهیم مواظب خطرات عبور از جاده باشیم، احتمالاً متوجه پرنده‌ای که در آسمان پرواز می‌‌‌کند نخواهیم شد، هر چند چشمان ما آن را ببیند. در حس لامسه، دائماً آگاه نیستیم که در انگشت خود حلقه داریم و اغلب وقتی گم می‌‌‌شوند، حتی متوجه نمی‌‌‌شویم! بینی هم همین‌طور است. وقتی عطر می‌‌‌زنیم، بینی ما به آن عادت می‌‌‌کند و در نهایت دیگر بوی آن را پردازش نمی‌‌‌کند. بنابراین، به یاد داشته باشید که حس نکردن بوی عطر همیشه به معنای از بین رفتن آن و دوباره عطر زدن نیست.

7. باید عطر را در یخچال نگه دارید

مطمئناً می‌‌‌توانید! اما ضروری نیست. همانطور که اشاره کردیم، عطر باید در مکانی خنک و تاریک نگهداری شود؛ یعنی، افراد اغلب دوست دارند عطر خود را در یخچال بگذارند تا زودتر خراب نشود، که ایدۀ بدی نیست. تا زمانی که زیر آفتاب مستقیم و در حمام مرطوبی نباشد، اشکالی ندارد. اگر می‌‌‌خواهید بیشتر جلو بروید، روند بزرگ در سال 2019 استفاده از یخچال مخصوص محصولات زیبایی است تا محصولات خود را فقط در محیط مناسب نگه دارید.

8. هر چه گران‌تر باشد، بهتر است

پاسخ به این مسئله دشوارتر است. در مورد قیمت عطر، موارد زیادی مطرح است که باید در نظر گرفت، و تنها کیفیت عطر مهم نیست (هرچند که باید عامل اصلی باشد). عموماً، عطرهای بسیار ارزان معمولاً چندان دوام ندارند که ممکن است به دلایل مختلفی مانند مواد کم‌کیفیت، رقیق شدن با آب اضافی، درصد پایین روغن عطر و ترکیب ضعیف عطر، باشد. عقیدۀ عمومی این است که معمولاً به دلایل مشابه بوی چندان خوشی ندارند.

با این حال، ممکن است عطرهایی را بیابید که در ردۀ ارزان‌قیمت قرار می‌‌‌گیرند ولی آنها را دوست دارید! که بسیار خوب است و وجود هم دارند. عطرهای بسیار گران‌قیمتی که به دلیل نام تجاری ممکن است قیمت بالایی داشته باشند شما را گول نزنند. هر کس بودجۀ خاص خود را دارد پس تا زمانی که عطری می‌‌‌زنید که مقرون‌به‌صرفه و دوست‌داشتنی است، کافی است! عطر در واقع سفری برای همه است.

9. می‌‌‌توانید به‌طور همزمان چند عطر مختلف بزنید

می توانید، اما مجبور نیستید. لایه‌بندی در واقع مفهومی در عطر است که مدتی، به‌ویژه در کشورهای خاورمیانه، وجود داشته است. عطرسازان ماه‌ها و گاهی سال‌ها برای ساخت بادقت عطر وقت می‌‌‌گذارند، بنابراین حیف است بوی یک عطر را با عطرهای دیگری بپوشانید که زیبایی آن را مخفی می‌‌‌کنند. همچنین، عطرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مستقل باشند و مخلوط کردن یا لایه‌بندی آنها ممکن است رایحه‌‌‌های غیرمعمولی را ایجاد کند...! می‌‌‌دانیم که همه به دنبال چیزی منحصربه‌فرد هستند، اما روش‌‌‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌‌‌توانید عطرتان را شخصی‌سازی کنید.

10. عطر روی من بوی متفاوت دارد

بسیاری از این موارد به‌خاطر درک شخصی ما و نیز توانایی بینی ما در نادیده گرفتن بوهاست . پوست شما در بوی عطر نقش اندکی دارد زیرا عطر در افراد مختلف، به‌دلیل pH، رژیم غذایی و هورمون‌های مختلف، بوی متفاوتی به‌وجود می‌‌‌آورد، اما نه به اندازه‌ای که دوست داریم فکر کنیم. متأسفانه، هیچ قدرت جادویی در پس عطر وجود ندارد که نسبت به خُلق یا بوی بدنتان تغییر کند، اما ممکن است بین افراد مختلف تغییرات ظریفی وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید : تفاوت تستر با خود عطر در چیست ؟ آنچه باید بدانیم تفاوت تستر با خود عطر در چیست ؟ آنچه باید بدانیمچطور تشخیص دهیم که آیا یک عطر اصل است یا نه چطور تشخیص دهیم که آیا یک عطر اصل است یا نهچرا عطر من تغییر کرده است؟ چرا عطر من تغییر کرده است؟

نویسنده مطلب : EMMANUELLE - برگرفته از وبسایت experimentalperfumeclub
ترجمه : عطرافشان

نظرات کاربران
آیتمی جهت نمایش وجود ندارد
مقاله ی ارزشمند دیگری از سرکار خانم احمدلو
زنده باد
روایح اینتنس ، اوپیوم و رافائل ژکساف ( فقط نسخه ی جیبی تولید شده ) را پسندیدم هرچند همگی را تهیه کردم چون علاقمند به تعقیب برندهای ایرانی ام .
به امید موفقیت همه ی برندهای ایرانی
و همه گیری ی عطر بین ایرانیان پرفرهنگ
Nas
1400/06/07
سلام. وقت بخیر.
مینیاتوری ها هم بچ کد جعبه دارند.
آیا روو خود شیشه هم باید این بچ کده باشه؟
این قضیه واسه سمپل ها به چه صورته؟
پاسخ مدیر : سلام عرض ادب و احترام
تا جایی که اطلاع داریم و دیده شده ،سمپل و مینیاتوری ها نیز بچکد دارند
ali
1400/05/27
ممنون مقاله بسیار آموزنده ای بود.
متاسفانه امروزه در سطح کشور اسانس فروش های مترویی ،چندلیتری مایع بی رنگ هم کناردستشون گذاشتن و به اسم فیکساتیو میفروشند و جالبش اینجاست یه جوری نسخه میپیچند که هرکی ندونه فکر میکنه عطارهای سرشناس دنیای عطر شاگرد این اساتید بودن😁 ،به مشتری میگن بیا مثلا بیست گرم اونتوس بخر تا بهت پنجاه میل فیکساتیو جایزه بدم و ببر ترکیب کن که دیگه میشه ادوپرفیوم اونتوس و با اورجینال مو نمیزنه و خوده کرید هم همینکارو میکنه ، حقیقتا خیلیام که تازه به عطربازی علاقه مند شدن کنجکاو شده و اسانس و اون مایعی که به اسم فیکساتبو عرضه میشه را میخرن، عزیزانی در جریان باشید اسانس هایی که در سطح کشور عرضه میشه رقیق نشده و یا با درصد کمی روغن بی بو به جهت سود بیشتر ترکیب شده اند و این مدل اسانس حتی اگه فرض کنیم از منبع مطمعنی تهیه شده بازم به این شکل بسیار بسیار بسیار خطرناک بخصوص برای سیستم تنفسی و بویایی بسیار مضره ، در ثانی اون مایع بی رنگ و بی بو که به اسم فیکساتیو میفروشن( به احتمال زیاد اب دی یونایزدِ)حتی اگه فیکساتیو باشه اینطور نیست که بگیم اسانس را باهاش رقیق کنیم و میشه ادوپرفیوم یا تویلت، پروسه ترکیب اتانول، اب دی یونایزد و استابلایز یاهمون فیکساتیوهای تثبیت کننده و... لازم داره که هرکدام درصد مشخصی در ترکیب دارند.
دوستانه پیشنهاد میگنم اصلا وابدا سمت اسانس های گرمی نرید.
خوب است که گرانترین عطر دنیا در آسیا و توسط اصغر آقا تولید شده !
این خبر جدای از ارزش عطر ارزشمند است !
آنها خوب میدانند که مسابقه ای بر سر تملک آن در خواهد گرفت بین متمولین جهان که میخواهند سرتیتر و چشمگیرترین باشند .
شاید و حتما مقصد و منزل این عطر ، همان آسیا باشد :)
مسابقه ی ثروت که صاحبان اش میگذارند و لخت مادرزاد میروند چها که نمیکند !
بهترین عطر ، عطر ساخته ی خداست که بدون شک هر نفر یک شیشه به ما عطردوستان در آن جهان داده خواهد شد !
انشاله همه دریافت میکنیم :)
Gevik
1400/05/10
۵ رایحه مورد علاقه بنده بترتیب:
جوبیلیشن
جورنی ‌
اپوس ۷
اپیک
برکن