اونتوس یا اونتوس کلن : نگاهی به ویژگی آن ها

اونتوس یا اونتوس کلن : نگاهی به ویژگی آن ها

توسط :
حامد
آخرین به روز رسانی :
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸

تاریخچه‌ی عطر اونتوس، به ویژه بعد از اراٰئه‌ی اونتوس کلن به عنوان جایگزین عطر اصلی، نمونه‌ای بسیار گویا از تقلید و اقتباس است و همه چیز، از بازآفرینی اثر اصلی تا تقلید و سرقت آشکار در آن دیده می‌شود. 


 تقریبا همه در این باره اتفاق نظر دارند که کرید بسیار خوش‌شانس بود که توانست اونتوس را به بازار عرضه کند. پیش از معرفی این عطر، کرید صرفا برندی قدیمی نما بود که شادمانه تصویر تاج و عکس‌های سلطنتی را به نمایش می‌گذاشت و هم‌زمان، از اعلام نام عطرسازان و تاریخ واقعی عرضه‌ی عطر خودداری می‌کرد. ماجرای عرضه‌ی عطر کرید تا حد زیادی به این شکل بود:‌ «اگر سلاحی داری از آن استفاده کن.» اما حتی پیش از معرفی آن نیز، کرید چند عطر بسیار موفق و محبوب مانند رایحه‌ی اقیانوسی امپریال میلسیم ‌‌یا گرین آیریش تویید داشت، و تا پیش از ظهور اونتوس، طرفداران تویید اعتقاد داشتند که هیچ بانویی در برابر آن قادر به مقاومت نیست.

با ورود اونتوس، کرید شاهد تغییرات کیفی اندک و پیشرفت کمی بسیار چشمگیری بود. با وجود قیمت بالای این عطر (بیش از 400 دلار برای هر شیشه)، تقاضا برای آن چنان زیاد بود که کرید توانست پس از عرضه‌ی آن، یکی از بوتیک‌های اصلی خود را در خیابان مدیسن نیویورک افتتاح کند.

حتی درک و اطلاع کامل از فرایند اونتوس هم نمی‌تواند دلیل محبوبیت فراوان این عطر را توضیح دهد. در عین حال، امکان تقلید و تکرار این موفقیت را برای دیگران نیز فراهم می‌کند، زیرا همین ایده به ذهن افراد زیادی رسیده است.
هرکس سعی می‌کند از موفقیت اونتوس سهمی ببرد: نمونه‌های بسیار گرانقیمتی با بسته‌بندی مشابه و مایعی کاملا شبیه عطر اصلی در بازار وجود دارند، و نمونه‌های ارزان و تقلبی نیز به وفور در فروشگاه‌های نه چندان معتبر عرضه می‌شود. اسم‌‌های تقلیدی مضحکی مثل Cruel Adventus[به معنی ورود ظالمانه- کاربرد به دلیل شباهت آوایی با نامCreed Aventus ] و انواع «ورژن»، «کپی»، «مشابه»، و مایعات بی‌نامی که توی ظرف‌‌های «فله‌ای» شماره‌گذاری شده عرضه می‌شوند در بازار دیده شده‌اند. ترکیبات مشابهی نیز در شیشه‌های ارزان‌قیمت عرضه می‌ شوند که «با الهام از اونتوس» تولید شده‌اند، وعطرهایی نیز در شیشه‌های اصل فروخته می‌شوند که ترکیب بی‌نظیر و قیمت‌ آنها کاملا مشابه عطر اصلی است.

بیشترین نمونه‌های عطر با تم اونتوس توسط عطرسازی به نام ژروم اپی‌نت عرضه شده است، که می‌توانید آنها را با نام‌های فراپن، عطرسازی ویلم، زارا، و آتلیه کلن در بازار بیابید. از بین سایر عطرهایی که شباهت زیادی به رایحه‌ی اونتوس دارند می‌توان به محصولات این برندها اشاره کرد: مانسرا سدرات بویس ، آرماف کلاب د نویت اینتس، ماتسولاری نرو، تیتسیانا ترنزی اوراین، مون بلان اکسپلورر، و ام. میکالف رویال وینتیج.

 

قطعا نمی‌توان گفت عطرهایی که نام بردیم، نمونه‌های سرقت و تقلب هستند (اثبات سرقت و تقلب در عطرسازی عملا غیرممکن است). در هر نمونه‌ای، چیزی از ترکیب «استاندارد طلایی» کم شده و ماده‌ی دیگری به جای آن به کار رفته است، و ممکن است ترتیب استفاده از سایر مواد نیز تغییر کرده باشد. هرکس تلاش کرده است تا ذهنیت خود را از این عطر ارائه کند، در این فرایند سهمی داشته باشد، و نشان دهد که چگونه می‌توان ترکیب آن را بهبود بخشید. نمونه‌های موفقیت‌آمیزی از این دست در گذشته نیز دیده شده است: با افزودن وانیلین به عطر گرلن جیکی، به ترکیب بی‌‌نظیر گرلن شالیمار می‌رسید، و از ترکیب C-14 با عطر کوتی شیپغ (chypre) ، گرلن میتسوکو به دست می‌آید. ممکن است همین روش درباره‌ی اونتوس هم نتیجه بخش باشد؟ اگر بخواهم رک بگویم، چنین اتفاقی تقریبا غیرممکن است.

به ندرت اتفاق می‌افتد که برای عطرهای لوکس که عرضه‌ی خاص و محدود دارند (عطرهای نیش) عطر جایگزین تولید شود. حتی در صورت تولید، باید ایده و انگیزه‌ای فراتر از کسب درآمد در آن باشد. در واقع صنعت عطرسازی آخرین فرصت را در اختیار برند کرید قرار داد، و تولید «عطری مشابه اونتوس» واکنش کرید به این فرصت بود. حتی بازار فروش انبوه نیز قبلا این شیوه را امتحان کرده بود. مثلا در زمان تولید مون بلان اکسپلور صنعت عطر برای رفع بعضی ایرادهای آن تلاش کرد. همه‌‌ی اختلاف‌ها کنار گذاشته شد، همه دست به دست هم دادند، و از صرف هیچ هزینه‌ای برای خرید امبروکسان، که خوشبختانه ارزان‌تر شده بود، دریغ نشد، و در نهایت هم به تبعیت از مد روز، دو واحد صمغ چوب کهربا هم برای اطمینان بیشتر به ترکیب عطر اضافه شد.
از بخش «بازاری» صنعت عطر نمی‌توان چیز زیادی به دست آورد. کسانی که کپی‌ها را کپی می‌کنند، قطعا به دنبال جاودانه کردن نام خود در تاریخ عطرسازی نیستند، بلکه فقط می‌خواهند پولی به جیب بزنند. یک روش منطقی برای این کار این است که چند عطرساز ماهر و خلاق را استخدام کنیم و محصولی درخشان، غیر معمول، و جنجالی بسازیم (و قطعا نمی‌توانم باور کنم این افراد از عطرسازان خود کرید باشند که در حال حاضر نسل هفتم آنها رایحه‌های کرید را تولید می‌کنند.). در حال حاضر و در وضعیت فعلی، تولید عطری مرغوب و چشم‌انداز بلندمدت برای کرید مهم‌تر از منافع مالی کوتاه‌مدت است. زیرا در غیر این صورت به عنوان برندی شناخته خواهند شد که «یک بار عطر موفقی ساخت». شاید بعضی آدم‌های پرمدعا به این گفته اعتراض کنند (و برای رد آن، به عطر موفق بوآ دو پرتوگال اشاره کنند)، اما در نهایت برای مردم عادی کرید «همان که اونتوس را ساخت» باقی می‌ماند.

 پس بهتر است به بررسی این عطر بپردازیم: نت‌های بالایی آکورد زنجبیلی - لیمویی زنده‌ای دارند (که البته باید حداقل دو سال پیش برای عطر نیش استفاده می‌شد). لایحه‌ی لیموی سبز از ترکیب حذف شده است (که واقعا کار عجیبی بود)، و رایحه‌ی آناناس ضعیف‌تر شده و جای خود را به نت‌های گروه مرکبات داده است.
تقریبا همه‌ی رایحه‌های دودی-تنباکویی و چرمی حذف شده‌اند (توجه! توجه! ایزوبوتیل کینولین دوباره به صحنه بازگشته است)، اما نت پایه با استفاده از وتیور تقویت شده (که کار درستی بوده است)، و محض احتیاط با کومارین و ردی از رایحه‌ی وانیل-بالزامیک تکمیل شده است. 

در انتخاب نام نیز کرید به همین شیوه‌ی اغراق‌آمیز عمل کرده‌اند: یک خریدار عادی با دیدن اسم تازه سریعا در نطق غرایی خواهد گفت انتظارش از عطر جدید این است که دوام آن بیشتر شده باشد نه کمتر. ما خیلی زود متوجه شدیم که واژه‌ی کلن در این‌جا به معنی «رایحه‌ی قوی‌تر مرکبات» است، و «غلظت» این عطر هیچ تغییری نکرده است، اما کسی متوجه این مطلب نشد، و هرکس برداشت خاص خود را از این عبارات داشت. قطعا دوام اونتوس کلن از عطر اولیه کمتر نیست، اما پراکنش رایحه‌ی عطر قبلی از این محصول بیشتر بود. 

نویسنده Matvey Yudov از وبسایت فراگرنتیکا | ترجمه و تنظیم عطرافشان

برای خرید عطر کرید اونتوس کلن کلیک نمایید.نظرات کاربران

پاسخ ها را رد کن
نتیجه‌ای یافت نشد.
لطفا جهت درج نظر وارد سایت شوید و یا در سایت عضو شوید.
راهنمایی ثبت نظر :
* از ثبت نظر تبلیغاتی یا نظرات غیر مرتبط با مطلب درج شده خودداری نمایید.
** نظراتی که خلاف قوانین درج نظر هستند حذف می شوند.
*** قوانین مربوط به درج نظر را از اینجا می توانید مشاهده نمایید.
نیما
۱۳۹۸/۰۶/۲۹
پاسخ به بهنام کافی
سلام
ورساچه پور هوم تا حدودی حالت آکواتیک داره و اگر از بوی اب دریا و ...خوشتون نمیاد سمتش نرین
بلو شنل هم  که به لطف کپی های فراوونش رایحه ش رو توی هر کوی و برزنی میتونین استشمام کنین و خیلی عطر خاصی نیست از این حیث ...
اگه خیلی از عطرای مرکباتی خوشتون میاد پیشنهاد میکنم رنسانس از سرژف رو تست کنین کنین
قیمتش یکم گرونه اما کیفیت بسیار خوبی داره و هر پاف ش ارزش ریال به ریال پولی که براش پرداخت میکنین رو داره 

رضا
۱۳۹۸/۰۶/۲۹
عطر Pour Homme Intenso از برند DOLCE & GABBANA عطریست مردانه ، معتدل نزدید به خنکی ، دریایی ، تلخ و سبز ، صابونی ، شیرینی خیلی کم ، تنباکویی و گیاهی ، چوبی کم رایحه عطر شیک و نسبتا مدرن میباشد رایحه ساده و خوبی داره پخش بو و ماندگاری عطر ضعیف میباشد رایحه عطر ملایم و بی آزار میباشد
سمیرا
۱۳۹۸/۰۶/۲۹
من عطرای گرمو دوس ندارم ولی این عطر به نظرم عالی بود، قیمتش تو عطرافشان خیلی مناسبتر از فروشگاهای حضوری بود و وسوسه شدم که بخرم و الانم ازش راضیم، اگه رایحه گرم و وانیلی دوس دارین انتخاب خوبیه
ف ابراهیمی
۱۳۹۸/۰۶/۲۹
کسی رو ندیدم که با یک بار یا حتی دو بار تست کردن این عطر ازش خوشش بیاد. ولی اگه صبور باشید و یک بار دیگه در آرامش پشت دستتون تستش کنید و اجازه بدین خودش رو نشونتون بده با یکی از زیبا ترین عطرهای زنانه روبرو خواهید شد.
رامین
۱۳۹۸/۰۶/۲۸
پاسخ به امیرعلی
یکی از فروشنده ها میگفت تفاوتی ندارن واقعا فقط از جو ریفورمیلشن و این داستانا برای گرون کردن نسخه های قدیم استفاده می کنند
ف ابراهیمی
۱۳۹۸/۰۶/۲۸
در دنیای عطر تازه وارد هستم ونمیتونم نظر تخصصی بدم ولی این عطر منو شدیدا تحت تاثیر قرار داد و باعث شد به نت بادام علاقه پیدا کنم. البته دیگه جایی بادام شبیه این عطر پیدا نکردم. شاید به خاطر ترکیبش با شمعدانی اینقدر خاص شده. پخش بو و ماندگاریش بد نیست و به نظرم خیلی بوی کمیاب و خاصی داره.
بهنام کافی
۱۳۹۸/۰۶/۲۸
سلام به همه بزرگواران
سپاس فراوان بابت پاسخ های دقیقی که توی بخش نظرات گذاشته میشه. چند روزیه دنبال یک عطر خنک ولی چهارفصل میگردم. پخش بو برام مهم نیست، ولی ماندگاری بیش از چهار ساعت چرا. قبلا دیزل انلی د بریو رو داشتم که خودم خیلی خوشم میومد ولی بازخورد خیلی خوبی از اطرافیانم نداشتم. نمیدونم این اطلاعاتی که میگم چقدر ممکنه مرتبط باشه، ولی کارهایی که بوی شدید سبزه یا بوی  آب دریا رو بدن بهم سازگار نیستن و از طرفی از بوی مرکبات و بوی چرم لذت میبرم. چون جایی نیستم که امکان تست داشته باشم، مجبور به خرید بدون تست هستم. توی کارهایی که گشتم bleu de chanel EDT و Versace pour homme طرفدارای زیادی دارن ظاهرا. نظرتون راجع به این دو عطر چیه و آیا عطری سراغ دارید که با ویژگی هایی که گفتم سازگار باشه؟ پیشاپیش سپاسگزارم.
Akbarpour
۱۳۹۸/۰۶/۲۸
سلام دوستان
این عطر همونیه که قدیما درش و جعبه ش قرمز بوده؟
امیرعلی
۱۳۹۸/۰۶/۲۸
یاخدا نسخه۲۰۱۶قیمت هفتصدهزار......هفتصدهزار برای یه عطرکپی اماراتی.ایکاروس جان کجایی که چندتاعطره جدیدباقیمت مناسب معرفی کنی.
علیرضا
۱۳۹۸/۰۶/۲۸
سلام
این نسخه تستر که میفرمایید ماندگاری بهتری داره eau de toilette هست یا parfume?
تسترش هنوز موجوده؟

پاسخ مدیر :

سلام و احترام
ادو پرفیوم
موجود می باشد

آخرین پست ها

تایید و ارسال عکس

توجه: شما با ارسال عکس، موافقت خود را با قوانین قرار دادن عکس پروفایل در عطرافشان اعلام می دارید.