تربیت بینی

با سلام خدمت عطرافشانی ها و هنردوستان عزیز

پیشنهاد و تجربه شما در زمینه تربیت بینی چیست؟

از کجا باید شروع کنم ؟

و اینکه بهترین منبع و یا هرچیز دیگه ای که نمیدونم میشه این اسم رو روش گذاشت  چیست؟یعنی مثلا من میخوام بوی خس خس و یا چوب قان و یا عود و یا هرچیز دیگه ای رو بشناسم تا عطری رو بو کردم و بر فرض نت درخت قان داشت بفهمم و بتونم تشخیص بدم

سلام دوست من، به قول اقای مرآتی کاشانی هرچیزی رو که میتونید بو بکشید، حتی نوک مداد. با بو کردن هر چیزی، شامه ت اتوماتیک تقویت و تربیت میشه. و بازم به قول استاد سخی عزیز سعی کنید موقع بو کردن موهای بینی گرفته شده باشن و کوتاه باشن.

دزیره دزیره
1402/12/17

نت ها هر کدوم تک تک اسانس دارن

اسانس چند نت معروف رو بخرید و بو کنید تا بشناسید(لوندر،اسطوخودوس،پچولی،زنبق...)

از ادکلن های با نت های کم شروع کنید و سعی کنید شامه تون رو بسنجید

Lili.Sahm Lili.Sahm
1402/12/17

من عطربازی رو از حدود ده سال پیش شروع کردم و اون اوایل دقیقا همچین سؤالی رو داشتم که چجوری میتونم بوی نتهای مختلف رو تشخیص بدم.من اینجوری یاد گرفتم:

هر عطری که میخوام تست کنم رو یه پاف ازش روی مچم میزنم و بارها بررسی و بو میکنمش.یبار یه دقیقه بعد از اسپری کردن، یبار چند دقیقه بعدش و همینجوری ادامه میدم تا هر تغییراتی که رایحه داشت متوجهش شم. وقتی میخوام عطری رو بررسی کنم علاوه بر اینکه تو سایت فرگرنتیکا، نتهاش رو چک میکنم، یه قسمتی هست تو فرگرنتیکا، درست بالای هرم نتها که نوشته show votes. اگه اونو بزنیم نشون میده که بنا بر رأی کاربران، غالبترین نتها کدوما هستن. اون قسمت رو هم چک میکنم. معمولا چهار، پنج تا نتی که بعنوان نت غالب انتخاب شدن اونایی هستن که راحت تر از بقیه قابل تشخیصن

وقتی به مرور زمان، عطرهای زیادی رو بررسی و تست کنید کم کم میتونید متوجه بشید چه نت مشترکی داشتن و اینجوری یهو به خودتون میاید و میبینید نتهای مختلف رو تشخیص میدید. خیلی چیزا هستن که من تو دنیای واقعی تا حالا بو نکردمشون و اصلا حتی ندیدمشون اما بوی نت شون تو عطرها رو راحت میتونم تشخیص بدم. اما جالب اینه که چون ۹۹درصد اوقات عطرهای زنونه رو تست کردم و کم پیش اومده عطرهای مردونه رو تست کنم، بینیم در زمینه عطرهای زنونه خیلی حرفه ایه اما در زمینه عطرهای مردونه بشدت کم تجربست. تو عطرهای زنونه حتی میتونم انواع گلهایی که تو عمرم ندیدم رو از هم تشخیص بدم اما تو عطرهای مردونه فقط یه رایحه کلی حس میکنم و نهایتا فقط میتونم آکوردها رو تشخیص بدم مثلا اینکه چوبیه، مرکباتیه، آکواتیکه و... 

Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟