17 ترفند برای اسپری عطر و عطر افشان کردن با ماندگاری بالاتر

17 ترفند برای اسپری عطر و عطر افشان کردن با ماندگاری بالاتر

توسط : مدیر سایت آخرین به روز رسانی : 3 سال پیش
اشتراک گذاری :

در این مقاله خواهید خواند :روش های صحیح نحوه اسپری کردن عطر برای ماندگاری بیشتر بوی عطر و ادکلن1. عطر را روی لباس‌ها اسپری کنید2. عطر را مستقیما اسپری کنید3. عطر را روی قسمت بالایی گوش‌ها اسپری کنید4. عطر را در حمام نگهداری نکنید5. ابتدا از وازلین استفاده کنید و بعد عطر را اسپری کنید6. قبل از اسپری کردن عطر، از لوسیون بدون رایحه کمک بگیرید7. عطر را پس از دوش گرفتن روی پوست اسپری کنید8. مچ دست‌ها را روی هم مالش ندهید9. عطر را روی نقاط نبض اسپری کنید10. عطر را روی برس یا شانه موها اسپری کنید11. از عطر موها استفاده کنید12. با اصطلاحات رایج در جهان عطرها آشنا شوید13. عطر را با لوسیون‌های بدون رایحه ترکیب کنید14. از عطرها به‌صورت چندلایه استفاده کنید15. از دستمال مرطوب آرایشی برای محو کردن عطرها استفاده کنید16. از گوش‌پاک‌کن برای تجدید عطر کمک بگیرید17. دستمال کاغذی عطرخورده را در کمد لباس‌ها بگذارید

آیا تا حالا از خودتان پرسیده‌اید که چرا عطرتان نهایتا فقط 2 ساعت ماندگاری دارد و بعد از این مدت خیلی زود محو می‌شود؟ متاسفانه باید بگوییم که این مشکل دقیقا به نحوه استفاده شما از عطر و محل انتخاب‌شده برای اسپری کردن عطر مرتبط است و به احتمال زیاد شما در هر دوی این موارد اشتباه می‌کنید. با این‌حال هیچ جای نگرانی و ناراحتی نیست، چون در ادامه 17 ترفند استفاده از عطرها را برای شما توضیح خواهیم داد که نهایتا ماندگاری عطرها را تا حدود زیادی افزایش می‌دهند.

روش های صحیح نحوه اسپری کردن عطر برای ماندگاری بیشتر بوی عطر و ادکلن

1. عطر را روی لباس‌ها اسپری کنید

عطر را نباید صرفا روی پوست اسپری کنید،‌ بلکه افشانه‌های عطر باید روی بافت لباس‌هایتان هم پخش شوند. دلیلش این است که الیاف لباس ذاتا می‌توانند ذرات عطرها را برای مدت خیلی زیادی درون خودشان حفظ کنند (حتی پس از شستن لباس‌ها).

2. عطر را مستقیما اسپری کنید

بعضی‌ها تمایل دارند که عطر را روی هوا اسپری کنند و بعد از میان ذرات غبارگونه عطر رد شوند. اما شما هرگز این کار را انجام ندهید، ‌چون صرفا محصول خریداری‌شده را هدر می‌دهید و کاری می‌کنید که ذرات عطر پس از مدت خیلی کوتاهی بخار شوند و از بین بروند. بنابراین افشانه‌های عطر باید مستقیما روی پوست برهنه و همچنین بافت لباس‌ها اسپری شوند تا برای مدت‌زمان طولانی‌تری باقی بمانند.

3. عطر را روی قسمت بالایی گوش‌ها اسپری کنید

شاید این توصیه عجیب به نظر برسد، اما با امتحان کردنش قطعا متوجه اثربخشی آن خواهید شد. توجه کنید که هرچقدر پوست چرب‌تر باشد، ذرات عطر را هم بهتر حفظ می‌کند. قسمت بالایی گوش‌ها نیز نسبت به دیگر قسمت‌های گوش (حتی نسبت به پشت لاله گوش‌ها) چرب‌تر است.

4. عطر را در حمام نگهداری نکنید

نحوه درست و نادرست استفاده از عطر

عوامل مختلفی مانند حرارت، نور و رطوبت همگی باعث تجزیه ترکیبات عطر و حتی کاهش کیفیت و غلظت عطر می‌شوند. برای نگهداری صحیح از عطرها باید این محصولات را در جای خشک و خنک قرار دهید؛ مثلا در اتاق شخصی و البته به دور از پنجره‌ها و به دور از نور آفتاب. میز آرایش معمولا گزینه خوبی برای این کار است. شما حتی می‌توانید عطر محبوبتان را روی بعضی از استندهای مخصوص کیک قرار دهید تا جلوه چشمگیری به اتاقتان بدهد.

5. ابتدا از وازلین استفاده کنید و بعد عطر را اسپری کنید

وازلین

قبل از اسپری کردن عطر حتما نقاط نبض خودتان را با وازلین چرب کنید. این کار باعث می‌شود که ترکیبات عطر برای مدت‌زمان طولانی‌تری روی پوست باقی بمانند.

6. قبل از اسپری کردن عطر، از لوسیون بدون رایحه کمک بگیرید

قبل از این‌که عطر را اسپری کنید، ابتدا مقداری لوسیون بدون رایحه را روی نقاط نبض خودتان پخش کنید. همان‌طور که گفتیم، چرب‌تر شدن پوست به‌طور طبیعی مدت‌زمان نگهداری از ذرات عطرها را طولانی‌تر می‌کند. حتی استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده برپایه چربی قبل از اسپری کردن عطر هم می‌تواند اثربخشی مطلوبی داشته باشد.

7. عطر را پس از دوش گرفتن روی پوست اسپری کنید

پس از حمام کردن یا دوش گرفتن، زمانی که پوست را تا حدودی خشک کرده‌اید ولی هنوز کمی مرطوب است، از بهترین موقعیت‌ها برای اسپری کردن عطر محسوب می‌شود. درواقع رطوبت روی پوست در این شرایط کاری می‌کند که ذرات عطر بهتر در پوست حفظ شوند. به‌علاوه با این روش استفاده از عطر دیگر نمی‌گذارید که ذرات عطر، بافت لباس‌های بسیار ظریف (مانند لباس‌های ابریشمی) یا جواهرات شما را لکه‌دار کنند.

8. مچ دست‌ها را روی هم مالش ندهید

روش نادرست مالش عطر بر روی مچ دست

پس از اسپری کردن عطر روی مچ دست‌ها نباید این دو نقطه را روی همدیگر مالش دهید. با این کار فقط باعث می‌شوید که ذرات عطر سریع‌تر از حالت عادی محو و ناپدید شوند. پس برخلاف تصور رایج، چنین کاری قطعا ماندگاری عطر را کوتاه‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید : ده پرسش پرتکرار دربارۀ عطر ده پرسش پرتکرار دربارۀ عطر

 

9. عطر را روی نقاط نبض اسپری کنید

برای ماندگاری بیشتر عطرها، باید چندین نقطه نبض مختلف را برای اسپری کردن عطر انتخاب کنید. این مناطق گرم و خاص از بدن ذاتا به ترکیبات عطر کمک می‌کنند تا در سراسر بدن پخش شوند. جالب است بدانید که اسپری کردن عطر روی مچ پاها و همچنین عضله ساق پاها، ماندگاری عطر را بیشتر می‌کند. نقاط نبض مورد اشاره نیز عبارتند از: مچ دست‌ها، داخل آرنج‌ها، گردن، پشت زانوها و قسمت پایین سینه.

10. عطر را روی برس یا شانه موها اسپری کنید

اسپری عطر بر روی برس یا شانه موها

اسپری کردن مستقیم عطرهای برپایه الکل روی موها باعث خشکی آنها می‌شود. بنابراین نباید چنین کاری را انجام دهید. اما در عوض می‌توانید عطر را روی برس یا شانه موها اسپری کنید و بعد موهایتان را شانه بزنید. با این کار هم به موها آسیبی نمی‌رسانید و هم عطر خوبی به موها می‌دهید.

11. از عطر موها استفاده کنید

عطر مناسب مو

اگر هنوز نگران خشک شدن موها به‌واسطه اسپری کردن مستقیم عطر روی آنها هستید، بهتر است عطرهایی را خریداری کنید که اساسا برای موها طراحی و ساخته شده‌اند. این عطرها هم بوی بهتری به موها می‌دهند و هم موها را در فواصل بین شست‌وشو تازه‌تر و باطراوت‌‌تر حفظ می‌کنند.

12. با اصطلاحات رایج در جهان عطرها آشنا شوید

قبل از این‌که برای خریدن عطرها اقدام کنید، باید حداقل با چند اصطلاح رایج در جهان عطرها آشنا شده باشید. مهم‌ترین اصطلاحات از این نظر به ترتیب زیر هستند:

نت اولیه (آغازین): اولین بویی که پس از اسپری کردن عطر به مشام می‌رسد، ولی سریعا محو می‌شود.

نت میانی: بویی که پس از محو شدن نت اولیه خودش را نمایان می‌کند.

نت پایه: بویی که سنگین‌ترین لایه از آمیزه عطر را می‌سازد و طولانی‌ترین ماندگاری را هم دارد.

13. عطر را با لوسیون‌های بدون رایحه ترکیب کنید

ترکیب عطر با لوسیون‌های بدون رایحه

اگر بطری عطرتان درحال تمام شدن است، می‌توانید مایع عطر را درون یک بطری لوسیون بدن یا کرم دست بریزید تا درنهایت بتوانید برای مدت‌زمان طولانی‌تری از عطر باقی‌مانده استفاده کنید.

14. از عطرها به‌صورت چندلایه استفاده کنید

استفاده از عطرها به‌صورت چندلایه

با استفاده چندلایه از عطرها می‌توانید بافت دلخواه و سبک اختصاصی خودتان را به دست بیاورید. برای این کار ابتدا باید چند بطری عطر متفاوت را به‌صورت جداگانه بررسی کنید و بعد آنها را به‌ترتیب (اما بدون فاصله زمانی زیاد) روی یک بافت پارچه‌ای اسپری کنید تا ببینید که آیا سازگاری خوبی با همدیگر پیدا کرده‌اند یا نه. وقتی که نهایتا به ترکیب دلخواهتان رسیدید، آمیزه ترکیبی را روی پوست امتحان کنید تا ببینید که این آمیزه در تماس با پوست شما چه واکنشی از خودش نشان می‌دهد و تا چد حد تغییر می‌کند. برای به‌دست آوردن یک عطر چندلایه باید از قوی‌ترین و غلیظ‌ترین عطر به‌سوی سبک‌ترین عطر حرکت کنید تا قدرت و کیفیت هر کدام از عطرها حفظ شود.

15. از دستمال مرطوب آرایشی برای محو کردن عطرها استفاده کنید

محو کردن عطرها با استفاده از دستمال مرطوب آرایشی

اگر عطر سمپل استفاده‌شده واقعا شما را آزار می‌دهد یا عطری را اسپری کرده‌اید که اصلا علاقه‌ای به آن ندارید، از دستمال مرطوب آرایشی برای محو کردن عطر استفاده کنید. این دستمال‌ها کاربرد بسیار ساده‌ای دارند و خیلی سریع به نتیجه می‌رسند.

16. از گوش‌پاک‌کن برای تجدید عطر کمک بگیرید

استفاده از گوش‌پاک‌کن برای تجدید عطر

برای این کار باید مقدار عطر روی گوش‌پاک‌کن اسپری کنید و سریعا آن را داخل یک کیسه زیپ‌دار حبس کنید. با این کار می‌توانید در ساعات مختلف روز از این گوش‌پاک‌کن عطری برای تجدید عطر استفاده کنید و دیگر بطری اصلی عطر را با خودتان جابه‌جا نکنید.

17. دستمال کاغذی عطرخورده را در کمد لباس‌ها بگذارید

اسپری عطر بر روی دستمال

اگر می‌خواهید که لباس‌ها و حوله‌های شما عمیقا به بوی عطر محبوبتان آغشته شوند و حالتی شگفت‌انگیز به خود بگیرند، حتما مقداری از عطر دلخواهتان را روی دستمال کاغذی اسپری کنید و آن را درون کمد یا کشوی لباس‌ها بگذارید.


ترجمه: ندا احمدلو 

منبع: cosmopolitan

نظرات کاربران (2 نظر)
سلام و تشکر از مطالب جالب . مخصوصا مورد 16 که جالبه
13 دی 1399 پاسخ تشکر
2 تشکر شده توسط : Sepehr s مهدی رشیدی
پاسخ مدیر : سلام خواهش می کنم امیر عزیز

با سپاس و احترام
مطلب بسیار خوب و مفیدی بود.
لطفاً در خصوص اصطلاحات رایج عطرها و مفاهیم آنها مطالب جدید منعکس فرمایید.
14 دی 1399 پاسخ تشکر
پاسخ مدیر : سلام عرض ادب مهدی عزیز
در آینده حتما مطلبی در این خصوص منتشر می شود .

امیر
1403/03/02
درود برشما
نزدیک ترین و مشابه ترین بو و رایحه به آکواوومن Rochas Aquawoman چه چیزی از برند های اماراتی خوب یا هر برند دیگه ای پیشنهاد می فرمایید؟؟
سپاس
پاسخ مدیر : سلام فکر نمی کنم موردی باشد
فاطی 🤍
1403/02/23
بامش اینتنس که خیلی خوش بو و خوبههه چطوری بازخورد خوبی نمیگره به نظرم خیلی عطر بی ریسکیه 😭😭
حمید
1403/02/14
پاسخ به کامبیز سخی
سلام استاد
شرکتی بنام طیبستان هم به تازگی تولید عطر را آغاز کرده که وجه تمایز آن طبیعی بودن اسانسها میباشد و حتی خاصیت درمانی هم بر آن قایل شده
سلام وقت بخیر
داخل ایران میشه تهیه کرد؟
پاسخ مدیر : سلام نه متاسفانه
سلام اگه بچ کد برای چک کردن سال تولید هست پس چجوری بفهمیم اصالت عطر رو؟
عطری هدیه گرفتم و بچ کد زدم الان داشتم کامنتارو میخوندم متوجه شدم بچ کد برای سال تولیدهس.
پاسخ مدیر : سلام بله درسته ، بچکد برای سال تولید هست ، تنها می بایستی از فروشگاه های معتبر تهیه شود
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟