خانواده‌های عطر؛ شما طرفدار کدام یک هستید؟

خانواده‌های عطر؛ شما طرفدار کدام یک هستید؟

توسط : مدیر سایت آخرین به روز رسانی : 1 سال پیش
اشتراک گذاری :

در این مقاله خواهید خواند :خانواده‌های عطرطیف بوخانواده‌های مهم1. مرکباتی2. گیاهی3. گلی4. میوه‌ای5. آبی6. فوژه7. ادویه ای8. شرقی9. چوبی10. چایپر11. مُشکی

خانواده‌های عطر

در دنیای ما هیچ خانواده‌ای کامل نیست،‌ اما در دنیای عطرها شرایط به گونه دیگری است. عطرسازان از «خانواده‌ها» یا گروه‌های برای دسته‌بندی کردن عناصر سازنده و عطرها استفاده می‌کنند؛ اما این عناصر چیستند و چه معنایی دارند؟

همه ما عادت کرده‌ایم چیزهایی که دوست داریم، از فیلم‌های طنز-عاشقانه،‌ ترسناک، و اکشن گرفته تا موسیقی پاپ،‌ آر اند بی، و کلاسیک را دسته‌بندی کنیم. دنیای عطر نیز چندان متفاوت از این مقوله‌ها نیست.

اگر شما نیز مانند ما باشید احتمالا عطرهایی به خود بزنید که همگی دارای بویی مشابه‌اند. زیرا همه ما بدون آنکه بدانیم به طور ذاتی به سوی عطرهایی جذب می‌شویم که رایحه امضای آنها به یک یا چند خانواده عطر تعلق دارند. ممکن است این تمایل در زمان‌های متفاوت از سال تغییر کند اما در مجموع ما بندگان عادت و آشنایی هستیم.

بیشتر بخوانید : ساختار عطرها ساختار عطرها

طیف بو

از گذشته شش تا هفت خانواده از بوها،‌ از جمله مرکباتی،‌ گلدار و ... وجود داشته‌اند.
طیف بو یا چرخه رایحه می‌تواند به شما کمک کند چگونگی سازمان یافتن خانواده‌ها و در ادامه نحوه‌ عملکرد دنیای آثار بویایی را درک کنید. شما با توجه به طیف کامل می‌توانید بوهایی که همدیگر را تکمیل می‌کنند یا با همدیگر در تضاد هستند را بشناسید. شاید بوهای متضاد زیبا و رنگارنگ به نظر برسند اما در دنیای بوها هماهنگی مهم‌ترین اصل است.

خانواده‌های مهم

1. مرکباتی

این خانواده شامل عناصری از نت‌های اولیه است که از میوه‌هایی مانند پرتقال،‌ نارنگی،‌ و ترنج برگرفته شده‌اند. این گروه یکی از باطراوت‌ترین خانواده‌های طیف بویایی است که رایحه‌های آن بسیار تند و فرار بوده و در هر عطری یک برجستگی آنی ایجاد می‌کنند. روغن‌های عصاره‌ای این عناصر عمدتا از تراشه‌ی پوست میوه به دست می‌آید. دقیقا به همین دلیل نیز این بوها هیجان‌انگیز،‌ تند و خوشایند،‌ آبدار،‌ و تازه بوده و خاصیت انرژی‌زایی و گرم بودن را دارا هستند.

بیشتر بخوانید : کارتیر پاشا پارفوم کارتیر پاشا پارفوم

 

رایحه مرکباتی عطر


2. گیاهی

 آیا می‌توانید بوی علف و برگ‌های تازه چیده شده باغ را احساس کنید؟ این همان بوی خانواده گیاهی و یکی دیگر از گروه‌های عناصر نت‌های اولیه بوده که رایحه‌ای تازه و تند به همراه نت‌های گیاهی و پرطراوت ایجاد می‌کند. این خانواده در عطرهای گرم که در ترکیب خود نت‌های سبز دارند بسیار محبوب است و باعث می‌شود با همان استشمام اول یک احساس طبیعی،‌ سرزنده و تند در فرد ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید : 14 عطر جدید از سری د آلکمیست گاردن گوچی 14 عطر جدید از سری د آلکمیست گاردن گوچیلیلیوم-لیلیوم (سوسن)- عطر با بوی گل لیلیوم لیلیوم-لیلیوم (سوسن)- عطر با بوی گل لیلیوم

رایحه گیاهی عطر


3. گلی

خانواده گلدار که بزرگترین خانواده بویایی بوده و به راحتی قابل تشخیص است دربرگیرنده متنوع‌ترین عناصر بوده که بیشتر آنها از گل‌ها گرفته‌ شده‌اند. این خانواده با وجود بوهای معروفی همچون گل رز و یاس دارای آشناترین بو برای ماست. در واقع بیشتر عطرهای گلدار یک (تک‌گیاهی) یا چندین (چندگیاهی) نمونه از این گل‌ها را در فرمول بویایی خود جای داده‌اند. گل‌ها به خوبی می‌توانند به عنوان عنصر امضا مطرح شوند و همچنین با قرار گرفتن در میانه طیف در عطر توازن ایجاد کنند. شکوفه پرتقال،‌ گل صدتومانی و گاردنیا از گل‌های دیگر محبوب در خانواده گلی است.

بیشتر بخوانید : جورجیو آرمانی سی پاسیونی : عطری برای خانم هایی با اعتماد به نفس بالا جورجیو آرمانی سی پاسیونی : عطری برای خانم هایی با اعتماد به نفس بالا

رایحه گلی عطر


4. میوه‌ای

این خانواده همان‌گونه که از نامش پیداست از عناصر میوه‌ای تشکیل شده است. رایحه‌های آبدار، شیرین،‌ و خوردنی مانند هلو، سیب، و روبارب (از خانواده ریواس) را در نظر بگیرید. این خانواده مجموعه‌ای از عناصر نت میانی است که فناوری‌های جدید با ایجاد روش‌های جدید برای ایجاد بوی میوه‌ها باعث شده از نظر اضافه شدن خانواده میوه‌‌ای به طیف بو مدرن‌تر محسوب شوند. نت‌های میوه‌ای به عطرها حس جوانی و برجستگی می‌بخشند و از خانواده‌های بسیار رایج به کار رفته در عطرها محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید : عطر کلاب دِ  نویت اینتنس مردانه آرماف : علت هایپ شدن آن چیست؟ عطر کلاب دِ  نویت اینتنس مردانه آرماف : علت هایپ شدن آن چیست؟ نینا ریچی ل بلس د نینا : نینا رز  نینا ریچی ل بلس د نینا : نینا رز

رایحه میوه ای عطر


5. آبی

می‌توان گفت آب و هوا از جهتی هیچ بویی ندارند. این گروه از عناصر متشکل از عمدتا مولکول‌های مصنوعی به افزودن فضا و نرمی به عطر کمک شایانی می‌کند. یکی از معروف‌ترین عناصر آبی Calone نامیده می‌شود و معمولا در تمام نت‌های اقیانوسی،‌ دریایی، بارانی،‌ و آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : چگونه عطر را درک می‌کنیم؟ چگونه عطر را درک می‌کنیم؟

رایحه آبی عطر


6. فوژه

فوژه که با عنوان خانواده آروماتیک نیز شناخته می‌شود در زبان فرانسوی به معنای سرخس است. فوژه دارای بوی اسطوخدوس و سایر گیاهان ترکیب شده با دانه تونکا (کومارین) است. این خانواده در عطرهای مردانه،‌ به ویژه در دهه 1950،‌ بسیار محبوب بود و «بوی پیرایشگاه» نامیده می‌شد؛ اما پس از یک دوره استفاده بی‌رویه در دنیای عطرسازی به فراموشی سپرده شد. اما در چند سال اخیر،‌ به ویژه با توجه به این حقیقت که اولین عطری که در سال 1882 با استفاده از فوژه ساخته شد برای زنان طراحی شده بود،‌ شاهد علاقه جدیدی به این رایحه کلاسیک توسط زنان و مردان بوده‌ایم.

بیشتر بخوانید : کارتیر پاشا پارفوم کارتیر پاشا پارفوم ایو سن لورن لیبر ادو پرفیوم اینتنس ⁓ معرفی عطر  ایو سن لورن لیبر ادو پرفیوم اینتنس ⁓ معرفی عطر

رایحه فوژه ای عطر


7. ادویه ای

این گروه از بوها همان کاری را می‌کند که عنوان روی بطری آن نشان می‌دهد. خانواده‌ای از ادویه‌های شگفت‌انگیز مانند فلفل،‌ میخک و دارچین که پس از ترکیب با همدیگر می‌تواند یادآور کریسمس یا ادویه‌های آشپزی باشد. این خانواده از عناصر نت میانی گرم و آرام‌بخش تشکیل شده که احساس تندی را در هر عطری ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید : دارچین در آشپزخانه و عطرسازی دارچین در آشپزخانه و عطرسازی


رایحه ادویه ای عطر


8. شرقی

وانیل،‌ موادی مانند صمغ مر،‌ کندر، و نت‌های گرم و پودری از عناصر تشکیل دهنده خانواده آرام‌بخش شرقی هستند. این خانواده از نت‌های پایه شیرین،‌ پودری و گرم است. خانواده شرقی تقریبا حالت خوراکی دارد و احساس برانگیزترین نت در میان نتها به حساب می آید؛ با این حال نباید آن را با خانواده خوراکی دیگری اشتباه گرفت که بوی بیشتری از کیک ها و شکر در خود دارد. این خانواده با تاثیر عمیق شرقی خود از روز نخست خلق شدن دارای ترکیب نسبتا ثابتی بوده است. عطرهای شرقی به دلیل کیفیت تحریک کنندگی و تلخ و ماندگاری طولانی معمولا در شب استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید : گرلن لهوم آیدیل اکستریم گرلن لهوم آیدیل اکستریم

رایحه شرقی عطر


9. چوبی

این خانواده بویایی متاثر از بوهایی همچون چوب صندل، سدر، و نیز نعناع هندی و خس خس عمدتا در میان مردان محبوبیت بیشتری دارد. این رایحه همچون خاک اره و تراشه های مداد دارای بویی خشک و نرم است و به عطر گرما و قدرت می بخشد. این گروه که تنها از عناصر مربوط به نت های پایه تشکیل شده است ماندگاری بیشتری به عطر می دهد.

بیشتر بخوانید : معرفی برترین عطر های چوبی معرفی برترین عطر های چوبی

رایحه چوبی عطر


10. چایپر

تاریخچه این گروه خزه سان و کمی حیوانی به عطرهای دوران روم باز می گردد. نام چایپر از جزیره قبرس برگرفته شده است زیرا بسیاری از گیاهان موجود در این گروه در این جزیره یافت می شدند. این رایحه در سال 1917 وارد دنیای نوین شد و در این زمان عمدتا زنان از آن به عنوان یک رایحه بسیار پیچیده استفاده می کردند. چایپر دارای چندین عنصر است اما چوب بلوط، نعناع هندی و نت های چرمی از اجزای اصلی تشکیل دهنده آن هستند.

بیشتر بخوانید : راز عطر اونتوس از برند کرید چیست؟ راز عطر اونتوس از برند کرید چیست؟

رایحه چایپر عطر


11. مُشکی

مشک مولکولی با بوی ظریف اما بسیار قوی است که وجود آن در هر عطری، هر چند در اندازه های کم، ضروری است. مشک در صورت داشتن رنگ سفید می بود. بوی مشک پودری است اما با این وجود تقریبا هیچ بویی ندارد و رایحه آن مشابه بوی پوست است. این خانواده از عناصر مربوط به نت های متعادل کننده پایه تشکیل شده است که به عطر گرما و عمق بیشتری می دهد. مشک دارای بویی سرزنده، پودری، پشمی، و گاهی کمی عرق مانند است. 

بیشتر بخوانید : له‌اینتردیت ادو پرفیوم اینتنس ⁓ معرفی عطر له‌اینتردیت ادو پرفیوم اینتنس ⁓ معرفی عطر

رایحه مُشکی عطر

 

شما به کدام گروه بویایی علاقمندید؟

رایحه مورد پسند خود را در قسمت نظرات پست با ما درمیان بگذارید.


مطلب از EMMANUELLE از وبسیات experimentalperfumeclub ترجمه توسط عطرافشان

نظرات کاربران (1 نظر)
بسیار عالی
01 بهمن 1398 پاسخ تشکر

مقاله ی ارزشمند دیگری از سرکار خانم احمدلو
زنده باد
روایح اینتنس ، اوپیوم و رافائل ژکساف ( فقط نسخه ی جیبی تولید شده ) را پسندیدم هرچند همگی را تهیه کردم چون علاقمند به تعقیب برندهای ایرانی ام .
به امید موفقیت همه ی برندهای ایرانی
و همه گیری ی عطر بین ایرانیان پرفرهنگ
Nas
1400/06/07
سلام. وقت بخیر.
مینیاتوری ها هم بچ کد جعبه دارند.
آیا روو خود شیشه هم باید این بچ کده باشه؟
این قضیه واسه سمپل ها به چه صورته؟
پاسخ مدیر : سلام عرض ادب و احترام
تا جایی که اطلاع داریم و دیده شده ،سمپل و مینیاتوری ها نیز بچکد دارند
ali
1400/05/27
ممنون مقاله بسیار آموزنده ای بود.
متاسفانه امروزه در سطح کشور اسانس فروش های مترویی ،چندلیتری مایع بی رنگ هم کناردستشون گذاشتن و به اسم فیکساتیو میفروشند و جالبش اینجاست یه جوری نسخه میپیچند که هرکی ندونه فکر میکنه عطارهای سرشناس دنیای عطر شاگرد این اساتید بودن😁 ،به مشتری میگن بیا مثلا بیست گرم اونتوس بخر تا بهت پنجاه میل فیکساتیو جایزه بدم و ببر ترکیب کن که دیگه میشه ادوپرفیوم اونتوس و با اورجینال مو نمیزنه و خوده کرید هم همینکارو میکنه ، حقیقتا خیلیام که تازه به عطربازی علاقه مند شدن کنجکاو شده و اسانس و اون مایعی که به اسم فیکساتبو عرضه میشه را میخرن، عزیزانی در جریان باشید اسانس هایی که در سطح کشور عرضه میشه رقیق نشده و یا با درصد کمی روغن بی بو به جهت سود بیشتر ترکیب شده اند و این مدل اسانس حتی اگه فرض کنیم از منبع مطمعنی تهیه شده بازم به این شکل بسیار بسیار بسیار خطرناک بخصوص برای سیستم تنفسی و بویایی بسیار مضره ، در ثانی اون مایع بی رنگ و بی بو که به اسم فیکساتیو میفروشن( به احتمال زیاد اب دی یونایزدِ)حتی اگه فیکساتیو باشه اینطور نیست که بگیم اسانس را باهاش رقیق کنیم و میشه ادوپرفیوم یا تویلت، پروسه ترکیب اتانول، اب دی یونایزد و استابلایز یاهمون فیکساتیوهای تثبیت کننده و... لازم داره که هرکدام درصد مشخصی در ترکیب دارند.
دوستانه پیشنهاد میگنم اصلا وابدا سمت اسانس های گرمی نرید.
خوب است که گرانترین عطر دنیا در آسیا و توسط اصغر آقا تولید شده !
این خبر جدای از ارزش عطر ارزشمند است !
آنها خوب میدانند که مسابقه ای بر سر تملک آن در خواهد گرفت بین متمولین جهان که میخواهند سرتیتر و چشمگیرترین باشند .
شاید و حتما مقصد و منزل این عطر ، همان آسیا باشد :)
مسابقه ی ثروت که صاحبان اش میگذارند و لخت مادرزاد میروند چها که نمیکند !
بهترین عطر ، عطر ساخته ی خداست که بدون شک هر نفر یک شیشه به ما عطردوستان در آن جهان داده خواهد شد !
انشاله همه دریافت میکنیم :)
Gevik
1400/05/10
۵ رایحه مورد علاقه بنده بترتیب:
جوبیلیشن
جورنی ‌
اپوس ۷
اپیک
برکن