Zabihi68 Zabihi68
25
1399/09/19

چگونگی تشخیص نتهایی که تا حالا بو نکردیم!!

بعضی از دوستان انچنان دقیق عطرارو ریویو میکنن که انگار سازندشن.میرن نتهارو از تو مراجع میبینن بعد میان کتابوار و به ترتیب نت اولو دومو سومو مینویسن.من بهیچ وجه تو این زمینه حرفه ای نیستم.تشخیص بعصی از روایح مثه اسطوخدوس یا هل یا عود و ....راحته که البته اینم نیاز به مهارت بالا داره و بعضی نت هارو واقعا ادم نمیدونه بوش چی هست اصلا،یا شایدم تو ایران همچین گیاه یا میوه یا هرچیز دیگه ای نداریم که تا حالا به دماغمون خورده باشه بعد طرف میاد میگه این قسمت از عطر فلان بو رو میده..اخه رو چه اصولی میشه اینجوری ریویو کرد.شاید یه عنصر پایه عطر خودشو تو تاپ نت نشون بده.یا برعکس.دوستان لطفا کتابوار و بترتیب نتها ننویسین.بنظرم تشخیص نتها واقعا کارسختیه که فقط از دست حرفه ایهاش برمیاد.ازنظرم ما بیایم بوی کلی عطرو تشریح کنیم کافیه.اینکه یاد چی میوفتیم یا پرفورمنس چطوریه کافیه.ببخشید طولانی شد.

دقیقا دوست عزیز همینجور که میفرمایین تشخیص بسیاری از نت ها اونم توی عطرهای پیچیده واقعا کار ساده ای نیست . خود من مثلا همین نت هایی که به نظرشما ساده هستند رو به کمک یک سری عطرها که رفرنس اون نت هستند و دست ریز دارم ازشون تونستم تا حدودی مسلط بشم روشون ولی بازهم هنوز میبینیم مثلا در چرمی ها که به سادگی در برخی عطرها قابل احساس هستند در برخی یک نوع دیگری از چرم استفاده میشن که تشخیصشون سخت میشه و زمان میبره .

حامد حامد
1399/09/19

دوست عزیز تشخیص نتها با گذر زمان قوی میشه.من خودم اوایل خیلیارو تشخیص نمیدادم ولی الان بینیم قویتر شده با اینکه هنوزم خیلی نا بلدم...در مورد ریویو نویسی که گفتین بنویسیم یاد چی میفتیم کافیه که نمیشه اینجوری...مثلا وقتی امیر محمد به من میگه مگاماره چجوریه نمیتونم بگم یاد ننه بزرگم میفتم که دندون مصنوعیشو میذاشت توو لیوانه آب مقطر مگاماره هم اون بو رو میده...طرف میخواد میلیونی پول عطر بده پس باید بدونه چی میخره...ریویو باید دقیق باشه و اون نتهایی که تشخیص ندادیمو بگیم تشخیص ندادم.مثال عرض کنم تحلیلهای جناب آرشیتکت خیلی منظم و ریتمیک انجام میشه قشنگ طرف میفهمه رایحه چیه.سخت نگیر درست میشه.

نیما نیما
1399/09/20

من هم تا حدود زیادی با شما موافقم ! 

به غیر از یه سری از نت های  بیس و پر کاربرد در اکثر عطرها  مثل  پچولی ، چرم، رام ، لاوندر ، وانیل ،امبر ، رز ، تا حدودی تنباکو ، دارچین و موارد دیگه .... ،  تشخیص نت های  متنوع یک عطر  ( با درنظر گرفتن سنتتیک بودن غالب روایح )  ، اصلا کار آسونی نیست و تخصص و تجربه خاصی رو میطلبه که یقینا به راحتی وبرای همگان حاصل نخواهد شد !

علی ایهال ؛ (با احترام ) ،  دوستانی که اقدام به ریویو ی عطرها میکنن احتمالا یه سری از نت ها که غالبا همان نت های اصلی و پر تکراره  رو درک کردن و سایر نت ها رو با کمک همان نت هایی که برای اون عطر معرفی شده تصویر سازی کرده و یا حس میکنند و ماحصل تجربه شخصی و برداشت خودشون رو مینویسین .

من به هیچ عنوان نمیتونم  بگم این مدل ریویو ها  (نوشتن  اون همه دیتیل  به قول شما  ) درسته یا کاملا غلطه ... و نه کامل میپذیرمش و نه ردش میکنم اما  به تجربه میتونم بگم که خیلی وقت ها پس از خوندن همین ریویو ها  ذهنیت اولیه ای در ذهنم نسبت به یه عطر ایجاد شد که ترغیب بشم برم اون عطر رو تست کنم .

Zabihi68 Zabihi68
1399/09/20
در پاسخ به حامد :

دوست عزیز تشخیص نتها با گذر زمان قوی میشه.من خودم اوایل خیلیارو تشخیص نمیدادم ولی الان بینیم قویتر شده با اینکه هنوزم خیلی نا بلدم...در مورد ریویو نویسی که گفتین بنویسیم یاد چی میفتیم کافیه که نمیشه اینجوری...مثلا وقتی امیر محمد به من میگه مگاماره چجوریه نمیتونم بگم یاد ننه بزرگم میفتم که دندون مصنوعیشو میذاشت توو لیوانه آب مقطر مگاماره هم اون بو رو میده...طرف میخواد میلیونی پول عطر بده پس باید بدونه چی میخره...ریویو باید دقیق باشه و اون نتهایی که تشخیص ندادیمو بگیم تشخیص ندادم.مثال عرض کنم تحلیلهای جناب آرشیتکت خیلی منظم و ریتمیک انجام میشه قشنگ طرف میفهمه رایحه چیه.سخت نگیر درست میشه.

حامد جان درست میفرمایید.ولی خود جناب ارشیتکت تو ریویوهاش گاها الفاظی مثه بوی کهنه یا زیرزمین خاک گرفته و نمور یا بوی چمدون استفاده میکنن که این قسمتشو بشخصه میپسندم.سبکایی مثه بوهمی و کلیسامانند یا بوی اماکن مذهبی خودمونم هست که میشه بهشون اشاره کرد. اگر دقت کرده باشین اینم ذکر کردم که بوی کلی عطرو تو ریویو بگن.مثلا تو عطری بوی چرم یا هر عنصر دیگه برجستست.اینکه عطار این بوی چرمی با ترکیب چه عناصری بدست اورده بنظرم حداقل کار من نیست.مرسی از توجهت داداش حامد گل.

اینم بگم من شخصیت خودتو خیلی دوس دارم که سخت نمیگیری اینجورم ک معلومه خیلی شوخ طبعی.امیدوارم عطرافشان بستری فراهم کنه که همه ما دوستان بتونیم حضوری ملاقات کنیم.

حامد حامد
1399/09/20
در پاسخ به Zabihi68 :

حامد جان درست میفرمایید.ولی خود جناب ارشیتکت تو ریویوهاش گاها الفاظی مثه بوی کهنه یا زیرزمین خاک گرفته و نمور یا بوی چمدون استفاده میکنن که این قسمتشو بشخصه میپسندم.سبکایی مثه بوهمی و کلیسامانند یا بوی اماکن مذهبی خودمونم هست که میشه بهشون اشاره کرد. اگر دقت کرده باشین اینم ذکر کردم که بوی کلی عطرو تو ریویو بگن.مثلا تو عطری بوی چرم یا هر عنصر دیگه برجستست.اینکه عطار این بوی چرمی با ترکیب چه عناصری بدست اورده بنظرم حداقل کار من نیست.مرسی از توجهت داداش حامد گل.

اینم بگم من شخصیت خودتو خیلی دوس دارم که سخت نمیگیری اینجورم ک معلومه خیلی شوخ طبعی.امیدوارم عطرافشان بستری فراهم کنه که همه ما دوستان بتونیم حضوری ملاقات کنیم.

خواهش میکنم...ایشالا بتونم همگی رو ببینم از نزدیک...موفق باشی

اسنودن اسنودن
1399/09/20

دقیقا همینطوره . حتی خود عطار ها هم اندازه بعضی از کاربرای فضای مجازی این قابلیتو ندارن !! جالب اینجاس همه میگن چه  استادانه ریویو فرمودید !!! خیلی ها هم بخاطر همین ریویو های استادانه به اشتبه میفتن و یه عطریو بلایند بای میکنن که هیچشباهتی به اون ریویو نداره . در ضمن اینکه میفرمایید بعضی از اون نوت ها اصلا تو ایران وجود نداره ، تقریب 80% ترکیبات عطر هست . حالا اینکه طرف نت civet رو به خوبی تشخیص میده نمیدونم دقیقا خود civet رو کجا پیدا کرده که بره ترشحات روده ی سیوت رو استشمام کنه !!! البته سیوت رو بعنوان مثال گفتم و اتفاقا سیوت رو میشه بخاطر کم بودن تعداد عطر های سیوت دار به راحتی تشخیص داد ولی بعضی از نت ها رو امکان نداره با تست کردن عطر تشخیص داد

تشخیص رایحه هایی که هیچ وقت از نزدیک ماده معطرش رو ندیدیم کار سختی نیست. مثلا وتیور هاییتی رو مطمئنا اکثر کاربرها ندیدن اما از فصل مشترک گرفتن از عطرهایی که معروف هستن به داشتن این نوع وتیور میشه نوت اون رو تشخیص داد. ویا اینسنس رو میشه از عطرهایی که به عنوان مرجع اینسنس هستن مثل مونتاله فول اینسنس و کاردینال جیمز هیلی تشخبص داد.

ضمنا چه اشکالی داره که مثلا نوتهای اعلام شده برای یک عطر در فراگرانتیکا رو اول ببینبم و بعد سعی کنیم با چیزی که از شامه خودمون برداشت کردیم مقایسه تطبیقی بدیم و مثلا بگیم یک بوی انیمالیک حس میکنم که احتمالا همون نوت اعلام شده civet هست یا مثلا بوهای موجود با هرم بویایی اعلام شده نمیخونه. 

اتفاقا این خیلی لازم هست برای بسط دانش عطرشناسی جامعه. نه اینکه مثل بعضی مغازه دارهای کم سواد وقتی ازشون میپرسی فلان عطر رو دارید در جواب میگن نه و بعدش سریع میپرسن چه عطرهایی میپسندید سرد یا گرم شیرین یا تلخ. 

بهتره دایره دانش عطرشناسیمون بالاتر از سرد و گرم و تلخ و شیرین بره

alireza .xx alireza .xx
1399/09/21

تاحدودی درسته البته اگه علاقه منده جدی دنیای عطرباشی وتوان هزینه کردن خریدعطرای مختلف رو داشته باشی ومهمتراینکه پله پله وازپایه عطربازی روشروع کنی بعداز چندسال باحداقل پنجاه درصدنت ها میشه اشناشد،اینکه گفتم پله پله من خودم ۹سال میشه بصورت جدی شروع به تست وخریدعطرکردم وازبرندای دیزاینری ارزون مثل دانهیل،آزارو،لالیک شروع کردم وبعدازدوسال شروع به خریده عطرای سرشناس دیزاینری مثل هرمس،دیور،...کردم ومیشه گفت بعدازچهارسال وارده دنیای نیش شدم چندسالم هست عطرافشان دنبال میکنم که بیشتربخاطره خوندن ریویوهای دکترهومن مدارابود ولی عضونشده بودم وتوسایتای خارجی بیشترفعالیت داشتم ودارم،شما اگه واقعاعلاقه داری تفکیک حداقلی نت هارو تشخیص بدی بایدوقت بزاری بری ازعطاری تمام ادویه وریشه گیاهان وگلهایی که درعطرسازی استفاده میشن بخری وانقدرتک به تک اونارو جلودماغت بگیری و انقدربااون روایح مختلف اشنابشی که چشم بسته وقتی تمام اون ادویه های مختلف وگل وریشه گیاهان رو جلوت گذاشتن بتونی باحس بویایی تک تکشون روتشخیص بدی والبته بازم نت هایی هستن که پیداکردنشون درایران امکان نداره وتشیخصشون درعطرکاره سختیه،ولی همونطورکه گفتم خیلی ازموادی که درعطرسازی استفاده میشن رو میشه ازعطاریای بزرگ پیداکردوباوقت گذاشتن باهاشون اشنابشی،الان ریویوی عطری مثل لایتون یاپگاسوس خیلی پیچیده نیست چون عمده نت هاش برای ماایرانیا آشناهستن،،مثالی که میشه زد نت دارچینه، الان اسپایس بمب رو حتی اونایی که عطربازنیستن روبراشون بزنی اکثرشون میتونن نت دارچینش رو تشخیص بدن یادرمارلی هابدان زعفرانش برای خواهرم که اصلاعطرباز نیست قابل تشخیص بود.

حامد حامد
1399/09/21
در پاسخ به alireza .xx :

تاحدودی درسته البته اگه علاقه منده جدی دنیای عطرباشی وتوان هزینه کردن خریدعطرای مختلف رو داشته باشی ومهمتراینکه پله پله وازپایه عطربازی روشروع کنی بعداز چندسال باحداقل پنجاه درصدنت ها میشه اشناشد،اینکه گفتم پله پله من خودم ۹سال میشه بصورت جدی شروع به تست وخریدعطرکردم وازبرندای دیزاینری ارزون مثل دانهیل،آزارو،لالیک شروع کردم وبعدازدوسال شروع به خریده عطرای سرشناس دیزاینری مثل هرمس،دیور،...کردم ومیشه گفت بعدازچهارسال وارده دنیای نیش شدم چندسالم هست عطرافشان دنبال میکنم که بیشتربخاطره خوندن ریویوهای دکترهومن مدارابود ولی عضونشده بودم وتوسایتای خارجی بیشترفعالیت داشتم ودارم،شما اگه واقعاعلاقه داری تفکیک حداقلی نت هارو تشخیص بدی بایدوقت بزاری بری ازعطاری تمام ادویه وریشه گیاهان وگلهایی که درعطرسازی استفاده میشن بخری وانقدرتک به تک اونارو جلودماغت بگیری و انقدربااون روایح مختلف اشنابشی که چشم بسته وقتی تمام اون ادویه های مختلف وگل وریشه گیاهان رو جلوت گذاشتن بتونی باحس بویایی تک تکشون روتشخیص بدی والبته بازم نت هایی هستن که پیداکردنشون درایران امکان نداره وتشیخصشون درعطرکاره سختیه،ولی همونطورکه گفتم خیلی ازموادی که درعطرسازی استفاده میشن رو میشه ازعطاریای بزرگ پیداکردوباوقت گذاشتن باهاشون اشنابشی،الان ریویوی عطری مثل لایتون یاپگاسوس خیلی پیچیده نیست چون عمده نت هاش برای ماایرانیا آشناهستن،،مثالی که میشه زد نت دارچینه، الان اسپایس بمب رو حتی اونایی که عطربازنیستن روبراشون بزنی اکثرشون میتونن نت دارچینش رو تشخیص بدن یادرمارلی هابدان زعفرانش برای خواهرم که اصلاعطرباز نیست قابل تشخیص بود.

احسنت

Zabihi68 Zabihi68
1399/09/21
در پاسخ به alireza .xx :

مرسی علی جون.استفاده کردیم.

واقعا حداقل خود من هرچی دارم از ریویوهای ایکاروس دارم.کارایی ک معرفی کرد جز تاپهای صنعت عطر هستند و هرکدومشون هایپ شدن در ایران با معرفی ایشون.

ایشالا که روزی بشه همه بزرگان به سایت برگردن.

اولین
Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟